Porodówki nie są dla szpitali dochodowe. Ale są bardzo potrzebne. Nawet jeśli nie rodzi się w nich więcej niż 400 dzieci rocznie. Czy rządowy pomysł, by w tzw. sieci pozostały oddziały położnicze tylko tych szpitali, gdzie rocznie rodzi się co najmniej 400 dzieci, zagraża porodówkom w naszym regionie? W Węgrowie i Sokołowie Podlaskim tyle dzieci się nie rodzi…
Drugim kryterium miałaby być odległość – 40 km – do najbliższej porodówki. Zarówno z Sokołowa Podlaskiego, jak i z Węgrowa odległość do Siedlec jest mniejsza.
Dyrektor SPZOZ w Węgrowie, Artur Skóra, który ostatnio był na spotkaniu w ministerstwie zdrowia, nie wierzy w realność pomysłu limitu porodów.
– Na początek należy podać w wątpliwość realizację programu likwidacji porodówek. Wydaje się, że ministerstwo zdrowia wycofuje się z przedstawionego projektu, bo minister sama stwierdziła na tym spotkaniu, że nie zamierza zamykać porodówek. Jedynie chce wspierać restrukturyzacje zakładów opieki zdrowotnej, idąc w kierunku. m.in. konsolidacji jednostek służby zdrowia, czyli łączenia oddziałów – mówi Artur Skóra.
Limit porodów: Konieczność czy zagrożenie?
Z danych szpitala w Węgrowie wynika, że w 2022 roku w odebrano tam 285 porodów, w 2023 roku liczba ta spadła do 213. W 2024 do września porodów było tylko 136. Tym samym oddział położniczy nie osiągnąłby wymaganej liczby porodów. Dyrektor jednak podkreśla, że gdyby pomysł limitu wdrożono, to oddział ginekologiczny mógłby nadal funkcjonować i świadczyć usługi diagnostyczne oraz operacyjne.
– Zamknięcie oddziałów położniczego i noworodkowego oznaczałoby znaczące ograniczenie zakresu świadczonych usług. (…)
W sąsiednim Sokołowie Podlaskim liczba porodów zbliża się do wymaganego przez ministerstwo poziomu, choć wciąż go nie osiąga. W 2022 roku SPZOZ w Sokołowie Podlaskim odnotował 395 porodów, w 2023 r. – 364. (…)
Jaki los czeka oddziały położnicze w Węgrowie i Sokołowie Podlaskim?
Cały tekst przeczytacie w papierowym i e-wydaniu „TS” nr 45.
Taka sytuacja to żadne zaskoczenie.
Dokładnie taka była wola elektoratu, który rok temu wybrał właśnie takie władze oddając swój głos w demokratycznych wyborach.
a reszta jak mawiał tow. Stalin cyt. “czełowiekow mnogo” , a dzisiaj “elyta” rządu światowego to samo mówi i realizuje
Ważne że leszczyna ulęgła orzecha laskowego.
Pani w ciąży w mieście przyszłości musi być w dobrej formie. Niech dziś ćwiczy, aby w ciągu 15 minut na rowerze dojechać z Sokołowa Podlaskiego do porodówki w Siedlcach. Miasto ma być 15-minutowe. 🙂 🙂
PS
A może w mieście przyszłości nie będzie dzieci? To też chyba zgodne z dzisiejszymi standardami rozwoju.
W miastach powiatowych porodówki na pewno zostaną. Ale np. w Siedlcach niepotrzebne są dwa oddziały położnicze w dwóch szpitalach. Czasem jest tak, że oddział jest pusty, bo akurat żadna pacjenta nie rodzi. Zrobić jeden oddział położniczy, a w drugim szpitalu uruchomić np. geriatrię żeby starsi nie zalegali na internie. Albo coraz bardziej potrzebny oddział nefrologii, którego w Siedlcach nie ma w ogóle.