REKLAMA
0.5 C
Siedlce
Reklama

Jak klocki magnetyczne wspierają rozwój zdolności manualnych i wyobraźni?

Klocki magnetyczne to uniwersalny rodzaj zabawki, która ze względu na swoją charakterystykę może zostać wykorzystana na wiele różnych sposobów. Dlaczego warto zainwestować akurat w ten rodzaj akcesorium edukacyjnego?

Na czym polega fenomen klocków magnetycznych?

Wszelkiego rodzaju klocki są dobrze znanym wszystkim rodzajem zabawek, które pozwalają uruchomić w maluchach głęboko skrywane pokłady wyobraźni. Możliwość układania brył budowli lub pojazdów rewelacyjnie sprawdza się jako rodzaj wyzwania, do którego realizacji niezbędne jest skorzystanie z wizualizacji przestrzennych danego projektu. W ten sposób dzieci uczą się logicznego myślenia, czyli aspektów niezbędnych w rozwoju każdego młodego umysłu.

Klocki magnetyczne są odmianą wyżej wspomnianych zabawek, w którym poszczególne elementy zestawu łączone są ze sobą przy użyciu oczywiście magnesów. Rozwiązanie to daje ogromne pole do popisu dla tworzonych w ten sposób kształtów, czego zasługą jest brak ograniczeń odnośnie realizowanych w ten sposób projektów przestrzennych. Frajda związana z układaniem klocków jest ceniona przez najmłodszych uczestników takiej zabawy! Stanowi niewątpliwy MAGNES dla wszystkich jej uczestników.

Jak klocki magnetyczne wpływają na rozwój zdolności manualnych?

Kreatywność dziecka może być stymulowana na wiele różnych sposobów. Praktycznie każdy zestaw klocków – również tych klasycznych – pozwala na tworzenie geometrycznych konstrukcji przestrzennych. Jedynym ograniczeniem możliwości danego modelu klocków jest liczba elementów wchodzących w jego skład. Produkty z kategorii zabawek magnetycznych mają oprócz wymienionych korzyści dodatkową zaletę, którą niewątpliwie jest sposób kształtowania zdolności manualnych dziecka. Motoryka mała, czyli zakres funkcji chwytnych ręki, stanowi istotny aspekt rozwoju każdego malucha, dlatego stawianie przed nim kolejnych wyzwań jest kluczem do osiągania coraz to wyższych poziomów rozwoju funkcji chwytnych kończyny górnej.

Połączenia elementów bazujące na magnetyzmie wymagają przyłożenia większej uwagi do ruchów precyzyjnych, np. w obrębie wykorzystania chwytu pęsetowego lub punktowego ręki. Z tego powodu dziecko może w ten sposób ćwiczyć nie tylko ruchy globalne dłoni (co ma miejsce przy zabawie klockami tradycyjnymi, które opierają się na wciskaniu poszczególnych elementów zestawu w pozostałe), lecz również i ruchy precyzyjne. Klocki magnetyczne nie tylko bawią, ale też są ważnym narzędziem rozwoju motorycznego dzieci!

Jak zachęcić dziecko do zabawy klockami magnetycznymi?

Sposób wykorzystania klocków magnetycznych jest zależny od rodzaju posiadanego zestawu. Z reguły większość z nich posiada określony zestaw konstrukcji, które są możliwe do ułożenia przy użyciu poszczególnej liczby pomniejszych elementów. Nie oznacza to jednak, że opcje zaproponowane przez producenta nie mają żadnych alternatyw. Tak się składa, nomen omen, że wręcz przeciwnie! Warto zachęcać dziecko do układania mniejszych lub większych konstrukcji z klocków (np. wieży, linii, trójkątów) wyłącznie przy inspiracji własną wyobraźnią malucha. W ten sposób dziecko może nauczyć się tworzyć rzeczy od podstaw, co jest wartościowym kontrastem dla tradycyjnej, odtwórczej zabawy klockami.

Każdy maluch będzie zatem musiał wyobrazić sobie kształt, który planuje stworzyć, a następnie przy użyciu ruchów precyzyjnych zrealizować projekt w świecie rzeczywistym. Niekiedy może to być spore wyzwanie, jednak to właśnie dzięki tej cesze klocki różnego typu mogą wpływać na podstawę kreatywną każdego młodego umysłu.

Najczęściej czytane

Poważny wypadek na przejeździe kolejowym w Stoku Lackim (aktualizacja)

Na przejeździe kolejowym w ciągu ul. Pałacowej w Stoku...

Śmiertelny wypadek w miejscowości Sionna! Droga nieprzejezdna! (aktualizacja)

Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło kilkadziesiąt minut temu...

Tragiczny wypadek na ul. Warszawskiej – nowe informacje

W sobotę 29 czerwca w Siedlcach na ul. Warszawskiej...

Są wyniki sekcji zwłok zmarłej 3-latki z Siedlec

Są wyniki sekcji zwłok zmarłej 3-latki. Przypomnijmy: chodzi o...

Zabójstwo w centrum Siedlec: Dominik E. skazany na 30 lat więzienia 

Sąd Okręgowy w Siedlcach skazał 24-letniego Dominika E. na 30 lat pozbawienia wolności za zbrodnię zabójstwa oraz kradzież. O warunkowe zwolnienie Dominik E. będzie mógł się ubiegać po odbyciu 25 lat kary więzienia.

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje