REKLAMA
11.6 C
Siedlce
Reklama

Podlaski Przełom Bugu w Łazienkach Królewskich

Wśród nazwisk 33 fotografów, których prace wiszą do końca października w Ermitażu w Łazienkach Królewskich, znajdziemy: Romana Domańskiego z Sokołowa Podlaskiego, Sławomira Kordaczuka, Adama Krasuskiego, Krzysztofa Miducha, Andrzeja Rucińskiego i Aleksandra Skumsa z Siedlec oraz Macieja Pawelca z Maciejowic (pow. garwoliński). Wartość historyczną mają prace Longina Łępicza z Ostrowca Świętokrzyskiego, który zmarł nagle 24 sierpnia 2008 r. w wieku 75 lat. Longin Łępicz często bywał w Siedlcach i chętnie fotografował to miasto, gdyż stąd pochodzi jego żona. Zdjęcie Siedlec znajdziemy w ostatnim, wydanym rok temu, albumie L. Łępicza.

Na początku września międzynarodowa grupa fotografów już po raz 13. gościła w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim i naciskając migawkę aparatu, uwieczniała "Podlaski Przełom Bugu". Zdjęcia z tegorocznego pleneru będzie można oglądać w Siedlcach już w listopadzie. Tymczasem prace sprzed roku są teraz podziwiane przez mieszkańców Warszawy. 

Mimo iż na wystawie w stołecznym Ermitażu w Łazienkach Królewskich (ul. Agrykoli 1 a róg Myśliwieckiej) nie ma wszystkich prac, które blisko rok temu wisiały w Sali Białej siedleckiego MOK-u, i tak cieszy się ona dużym zainteresowaniem i przychylnością odwiedzających. Kto jeszcze nie widział tych zdjęć, może je do końca października obejrzeć w Ermitażu (wystawa czynna od wtorku do niedzieli w godz. 9.00-16.00).   

"Rzadko (…) zdarza się, by jednemu obszarowi ci sami ludzie poświęcili tydzień w roku przez dwanaście lat. A tak było w przypadku Parku Krajobrazowego "Podlaski Przełom Bugu" i pleneru fotograficznego, który na stałe wpisał się w kalendarz imprez, organizowanych w parku. Za sprawą ludzi, którzy pokochali nadbużański krajobraz i co roku odkrywają jego tajemnice, doszło i tym razem do spotkania, tradycyjnie w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim. (…) Powstały w ten sposób nowe obrazy, opisujące przyrodę, krajobraz  ludzi, związanych z krainą Południowo Podlaską. (…)

Sposobów podpatrywania ukrytych mieszkańców parku jest tyle, ile fotografii udało się wykonać. O każdym zdjęciu jego autor mógłby długo opowiadać, poczynając od pomysłu, przez przygotowania organizacyjne, po pełne napięcia chwile oczekiwania i sam moment naciśnięcia migawki.

Dla niektórych fotografie, obok niewątpliwego artystycznego charakteru, zawierają w sobie niezwykle interesujący element relacjonujący konkretny stan chwili. Ten fotoreportażowy charakter prezentowanych obrazów staje się niezwykle interesujący, gdy zaczniemy porównywać te same miejsca i tych samych ludzi, fotografowanych w kilkuletnim odstępie czasowym. Czas, w którym odbywały się plenery fotograficzne, zaznaczył się w historii naszego kraju niezwykłą intensywnością przemian gospodarczych, społecznych i kulturowych, dotykających wszystkich dziedzin życia, które na pewno odcisnęły swoje piętno w Parku Krajobrazowym "Podlaski Przełom Bugu" – napisał w towarzyszącym wystawie folderze dyrektor Parku, Wojciech Duklewski


Longin Łępicz (1933-2008) – notatka biograficzna
, napisana przez Longina Łępicza i zamieszczona na stronie Foto-Galerii Nowohuckiego Centrum Kultury. Na stronie tej znajdziemy też zdjęcia Longina Łępicza z wystawy "Zapomniane fotografie" .

urodzony w Ostrowcu Świętokrzyskim – rocznik 1933.
Historia rodu ściśle związana jest z Ostrowcem i Hutą. Autor jest przynajmniej trzecim pokoleniem w rodzinie Łępiczów zatrudnionych w hucie. Jako absolwent Szkoły Podstawowej Nr 3, Gimnazjum Przemysłowego, Technikum Hutniczo-Mechanicznego w Ostrowcu i Wydziału Metalurgicznego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie kontynuował tradycje rodzinne w pracy zawodowej.

W hucie przeszedł wiele szczebli kariery zawodowej. Był mistrzem, kierownikiem, szefem i zastępcą dyrektora. Sprawował również rozmaite funkcje społeczne.

Pasjonował się sportem, krajoznawstwem, turystyką. W 1955 roku zakupił pierwszy aparat fotograficzny i od tej chwili doszły dodatkowe zainteresowania – fotografia.

Aparat fotograficzny w pierwszym okresie służył wyłącznie do dokumentowania wypraw turystyczno-krajoznawczych. W miarę upływu czasu doskonali swoje kwalifikacje fotograficzne przy pomocy życzliwych starszych kolegów oraz podręczników i miesięcznika „Fotografia”.

Współdziałał w założeniu Świętokrzyskiego Towarzystwa Fotograficznego przy Hucie, które konsekwencji stało się Kołem PTF.
Jako członek Koła Fotograficznego brał czynny udział w popularyzacji fotografii w Ostrowcu, poprzez organizowanie kursów kształcących nowych adeptów fotografii, wystaw prac fotograficznych.
W roku 1962 urywa się czynny kontakt z fotografią, i tak przez około 40 lat negatywy i zdjęcia przeleżały spokojnie w osobistym archiwum.

Dopiero Galeria Fotografii MCK zorganizowała wystawę w październiku 1997 r. z okazji 400-lecia Ostrowca Świętokrzyskiego, co niewątpliwie pozwoliło na ekspozycję „Zapomnianych fotografii”.

Obecna wystawa w NCK, obejmująca część zdjęć dorobku fotograficznego, daje możliwość przypomnienia dawnych „czasów” oraz osobistą satysfakcję autorowi, który od kwietnia 2002 r. jest członkiem Okręgu Świętokrzyskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. 

tekst o Longinie Łępiczu, zamieszczony tuż po jego śmierci w "Gazecie Ostrowieckiej" 

Znany i ceniony fotografik Longin Łępicz nie żyje       
Wpisał: DaK    
 
 Longin Łępicz, znany i ceniony ostrowiecki fotografik zmarł w wieku 75 lat. Nagła śmierć przerwała mu prace nad kolejną indywidualną wystawą zaplanowaną na grudzień w Galerii Fotografii MCK. L.Łępicz pozostawił po sobie bogate archiwum fotograficzne poświęcone swemu rodzinnemu miastu i hucie.

Longin Łapicz urodził się w 1933 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim. Historia jego rodu była ściśle związana z Ostrowcem i hutą. To w hucie właśnie przeszedł wiele szczebli kariery zawodowej. Był mistrzem, kierownikiem, szefem i zastępcą dyrektora. Sprawował również rozmaite funkcje społeczne. Pasjonował się wędkarstwem, sportem, krajoznawstwem, turystyką.

W 1955 roku zakupił pierwszy aparat fotograficzny i od tej chwili zajął się również fotografią. Aparat fotograficzny w początkowym okresie służył mu wyłącznie do dokumentowania wypraw turystyczno – krajoznawczych. W miarę upływu czasu doskonalił swoje kwalifikacje fotograficzne przy pomocy życzliwych starszych kolegów oraz podręczników i miesięcznika „Fotografia”. Współdziałał w założeniu Świętokrzyskiego Towarzystwa Fotograficznego przy Hucie, które w konsekwencji stało się Kołem PTF. Jako członek Koła Fotograficznego brał czynny udział w popularyzacji fotografii w Ostrowcu Świętokrzyskim, poprzez organizowanie kursów kształcących nowych adeptów fotografii, wystaw prac fotograficznych, a także w dziesiątkach konkursów i wystaw fotograficznych w kraju i za granicą, w których zdobywał nagrody i wyróżnienia.

Nieoczekiwanie, w 1962 roku urwał się jego czynny kontakt z fotografią i przez 35 lat negatywy i zdjęcia przeleżały w osobistym archiwum. Dopiero Galeria Fotografii MCK zorganizowała wystawę w październiku 1997 roku z okazji 400-lecia Ostrowca Świętokrzyskiego, co niewątpliwie pozwoliło na ekspozycję „zapomnianych fotografii”. Wydanie albumu przez Hutę „Ostrowiec” S.A., obejmującego część zdjęć dorobku fotograficznego stworzyło możliwość przypomnienia dawnych „czasów”.

W 2002 roku Longin Łępicz wstąpił do Związku Polskich Artystów Fotografików, stając się aktywnym uczestnikiem regionalnego środowiska fotograficznego. Od tej pory aż do chwili śmierci uczestniczył w większości plenerów i wystaw zbiorowych organizowanych prze Okręg Świętokrzyski ZPAF, a także przez środowiska fotograficzne z Siedlec (plenery i wystawy pod nazwą „Podlaski przełom Bugu”) oraz Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego im. E. Osterloffa, a także jako członek Fotoklubu Galeria MCK, gdzie był współorganizatorem licznych fotograficznych przedsięwzięć, wystaw, pokazów i prelekcji. Poprzez swoje pogodne usposobienie łączył kilka pokoleń pasjonatów fotografii zrzeszonych w ostrowieckim Fotoklubie Galeria MCK, chętnie służąc radą i dzieląc się swoimi bogatymi doświadczeniami.

(Ana)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Zderzenie w Broszkowie. Droga nieprzejezdna (aktualizacja)

Na DK2 w Broszkowie zderzyły się dwa samochody osobowe. Kierujący...

Zwłoki 14-latka z Siedlec w pensjonacie w górach. Czy to ojciec zabił syna?

To przedsiębiorca z Siedlec miał zamordować swojego 14-letniego syna...

26-latek zjechał z drogi i uderzył w drzewo

29 października około godziny 18.30 między Konorzatką a Adamowem...

Zdarzenie drogowe przy wjeździe na A2

Jedna osoba została przewieziona do szpitala. - Po godzinie 20...

Dachowanie w Pruszynie (aktualizacja)

W Pruszynie doszło do zderzenia samochodów osobowych.

Siedlce: Miejski Sylwester powróci

Po latach przerwy znów zostanie zorganizowany Miejski Sylwester na...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje