W grudniu poznaliśmy finalistów projektu Startup Siedlce „Inkubacja Akademicka”. Wygrały go studentki siedleckiego uniwersytetu z kierunku zoopsychologia z animaloterapią, Liwia Lipnicka i Aneta Kruszewska.
Do projektu, który daje szansę na rozwój własnej firmy, zgłosiło się 40 chętnych, wybrano 21 spośród nich. Zakwalifikowani uczestnicy stworzyli 7 zespołów. Do finału, czyli publicznej prezentacji pomysłu na biznes, dotarło 5 załóg. Po drodze, zanim wszyscy spotkali się na finałowej gali, młodzi przedsiębiorcy rozwijali pod okiem ekspertów swe pomysły, czasem je zmieniając, a na pewno – udoskonalając. Korzystali z mentoringu, warsztatów oraz konsultacji specjalistycznych. I tak powstawały programy kreatywne i odważne.
Galę finałową poprowadzili realizatorzy projektu: Adrian Migoń – Prezes Fundacji Inkubator Technologiczny oraz Zenon Chodowiec – Prezes Rady Wschodniej Izby Gospodarczej w Siedlcach. Każdy zespół miał 5 minut na opowiedzenie o swoim pomyśle oraz 5 minut na odpowiedzi na pytania jurorów.
Pierwsze weszły na scenę dwie studentki siedleckiego uniwersytetu z kierunku zoopsychologia z animaloterapią, Liwia Lipnicka i Aneta Kruszewska. Przedstawiły swój start-up EDUMIAU FELINOTERAPIA, wykorzystujący certyfikowane koty w terapii dzieci i seniorów, z unikalnym wspieraniem tradycyjnych metod terapeutycznych. Towarzyszył im fantomowy kot (dla alergików lub dzieci, które maja lęk przed żywymi zwierzętami). Kot mruczy, dotyka łapka, przekrzywia głowę – jak żywy! Do tej pory mówi się głównie o dogoterapii, ale nikt w okolicy nie wykorzystuje dobroczynnego wpływu kotów choćby na dzieci w spektrum autyzmu. A efekty są imponujące, przekonywały dziewczyny. One też zgarnęły główną nagrodę jury, czyli 5 tys. zł.
Drugie miejsce zdobył projekt KARMOWO, marketplace dla właścicieli psów, oferujący kalkulator dietetyczny oraz wyszukiwanie karm dostosowanych do specjalnych potrzeb pupili. Opracowały go Alicja Łatas – zoopsychologia z animaloterapią, Barbara Rytel – zootechnika, Karolina Stolarczyk – zootechnika. Otrzymały w nagrodę 2 tys. zł oraz… bon technologiczny o wartości 10 tys. euro, ufundowany przez firmę OVHcloud!
Nagrodę publiczności zdobył Start-up TAP8TEE – projekt łączący bar z różnorodnymi formami rozrywki, takimi jak planszówki czy minigolf. Opracowali go studenci: Mateusz Mazurek – zarządzanie, Jakub Iwański – zarządzanie, Kinga Michalska – zarządzanie, Jakub Pawłowski – zarządzanie.
Mniej szczęścia miały projekty: HANDLY (platforma łącząca osoby zlecające proste zadania z wykonawcami, idealna dla studentów lub osób szukających pracy sezonowej) oraz SAMIZE.PHOTO (studio fotograficzne oferujące usługi fotograficzne dla lokalnej społeczności, w tym sesje tematyczne, biznesowe, z możliwością wykonania ich przy herbacie i słodkościach). Projekty były ciekawe, dotrwały do finału, ale jury postawiło na rywali.
Ten projekt, organizowany przez Youth Business Poland i Wschodnią Izbę Gospodarczą, otrzymał dofinansowanie ze środków województwa mazowieckiego. Pokazał też, jak ważne i przyszłościowejest wspieranie młodych przedsiębiorców. To sposób na wyłuskanie wartościowych pomysłów, udział w programie daje cenną wiedzę i narzędzia młodym, kreatywnym ludziom, co pozwoli im skutecznie wprowadzać innowacje na rynek. A oglądając gale finałową, można powiedzieć jedno: te start-upy są fajne!
Partnerem projektu był też Uniwersytet w Siedlcach.