Czy Michał Gromek przestanie być przewodniczącym i radnym Rady Gminy w Korytnicy? Wszystko na to wskazuje. Jest bowiem wiceprezesem banku, który wykonuje obsługę finansową gminy. A takiej możliwości Naczelny Sąd Administracyjny nie przewiduje.
Na początku listopada do Urzędu Gminy w Korytnicy wpłynęło pismo Wojewody Mazowieckiego, który sprawuje nadzór prawny nad samorządami. Zwracając się do przewodniczącego Rady Gminy, Michała Gromka, wojewoda – mówiąc ściśle: w imieniu wojewody Andrzej Tokarski, dyrektor wydziału prawnego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego – pisze o potrzebie przeprowadzenia przez Pana Przewodniczącego oceny, czy mandaty wszystkich radnych Rady Gminy Korytnica są sprawowane bez naruszenia ustawowych zakazów.
Pismo Wojewody Mazowieckiego przypomina, iż zgodnie z orzeczeniem Naczelnego Sądu Administracyjnego z kwietnia 2008 r. niemożliwe jest łączenie funkcji radnego z zasiadaniem w zarządzie banku, wykonującego obsługę finansową samorządu, w którym jest on radnym.
Tak się składa, że sugerowana przez wojewodę ocena prawna w pierwszej kolejności powinna dotyczyć samego przewodniczącego Michała Gromka. Jest on bowiem wiceprezesem Banku Spółdzielczego w Łochowie. Bank ten obsługuje finanse gminy Korytnica.
– O ile w składzie Rady Gminy Korytnica znajdowałyby się osoby pełniące jednocześnie funkcję w zarządzie banku wykonującego obsługę finansową gminy, wówczas Rada Gminy byłaby zobowiązana do podjęcia działań, o których mowa w art. 190, ust. 2 w związku z art. 190, ust. 1 pkt. 2a ustawy – Ordynacja wyborcza do rad gmin – poucza pismo Wojewody Mazowieckiego. Ordynacja przewiduje w takim przypadku wygaśnięcie mandatu radnego.
Na razie nie dzieje się nic
Na ostatniej sesji Rady Gminy w Korytnicy, która odbyła się 12 listopada, o sytuacji prawnej, w jakiej znalazł się przewodniczący Michał Gromek, nie wspomniano ani słowem. On sam przewodniczył obradom. Po zakończeni sesji zapytaliśmy przewodniczącego, jak zamierza zachować się wobec pisma Wojewody Mazowieckiego. Michał Gromek wyjaśniał, iż z pismem zapoznał się dopiero niedawno, przed podjęciem decyzji musi jeszcze skonsultować się z prawnikiem. Sytuacją, w której się znalazł, jest zdziwiony, w banku pracuje bowiem od lat. Najpierw był prezesem Banku Spółdzielczego w Korytnicy, a po połączeniu obu banków – wiceprezesem Banku Spółdzielczego w Łochowie. Do tej pory nikt nie sygnalizował, że może być to niezgodne z prawem. A przecież kilka kadencji wcześniej także był radnym i przewodniczącym Rady Gminy. – Czy finanse gminy będą bezpieczniejsze, jeśli przestanę być radnym? – pytał przewodniczący Michał Gromek.
Identyczna sytuacja
O podjęcie działań w trybie nadzorczym do Wojewody Mazowieckiego zwrócił się Krzysztof Szymański z Korytnicy, rolnik, związkowiec, były poseł sejmu kontraktowego. O zakazie łączenia funkcji radnego oraz członka zarządu banku, sprawującego obsługę finansową samorządu, dowiedział się z „Tygodnika Siedleckiego”. Kilka tygodni temu w Radzie Powiatu Sokołowskiego przegłosowano wygaśnięcie mandatu radnego Sławomira Wantusiaka. Był on wiceprezesem Powiatowego Banku Spółdzielczego w Sokołowie Podlaskim, prowadzącego obsługę finansową powiatu sokołowskiego.
Identyczna sytuacja ma miejsce w Radzie Gminy Korytnica, ponieważ radny – przewodniczący rady Michał Gromek jest członkiem zarządu Banku Spółdzielczego w Łochowie, który to bank sprawuje obsługę finansową gminy – napisał Krzysztof Szymański. – Mimo tej publikacji prasowej, jak również treści wyroku NSA – Rada Gminy w Korytnicy nie podjęła żadnych działań, tj. uchwały o wygaśnięciu mandatu radnego, jej przewodniczącego Michała Gromka. Przewodniczący rady gminy nie złożył sam rezygnacji z funkcji radnego i przewodniczącego rady, dlatego zwracam się do Pana Wojewody o podjęcie działań w trybie nadzoru i doprowadzenia do stanu zgodnego z prawem.
Jak widać, wojewoda przychylił się do interpretacji prawa przez byłego posła.
Jeśli orzeczenie NSA ma obowiązywać, Michał Gromek może zrezygnować albo z funkcji radnego, albo z posady w banku. Jest też trzecia możliwość – gmina może zmienić bank, obsługujący jej finanse.
Wójt gminy Korytnica Stanisław Komudziński nie ukrywa, że wolałby, by Michał Gromek pozostał przewodniczącym Rady Gminy. Bank Spółdzielczy w Łochowie, wcześniej: w Korytnicy, od lat sprawuje obsługę gminnych finansów. Dotychczas nigdy nie było to przyczyną kłopotów.