25 listopada o godz. 10.00, obradami plenarnymi, rozpoczęła się w Pałacu Ogińskich (ul. Konarskiego 2, sala 36) jednodniowa konferencja naukowa “Życie literackie i kulturalne Siedlec”. W czterech blokach tematycznych zostaną omówione kolejno: historia i kultura Siedlec, siedleckie instytucje kulturalne, media siedleckie oraz ich misja społeczna i kulturalna a także życie literackie w Siedlcach.
W części pierwszej, poświęconej historii i kulturze Siedlec, dr Jolanta Sawicka-Jurek podała szereg ciekawostek z kręgu rodziny i bliskich Księżnej Aleksandry Ogińskiej. Okazało się np. że twórczyni romantycznych Puław i autorka "Malwiny", 1816), uznawanej za pierwszą polską powieść psychologiczno-obyczajową, Maria Wirtemberska brała w 1784 r. ślub w Siedlcach z księciem Ludwikiem Wirtemberskim, wodzem wojsk litewskich w wojnie z Rosją 1792. Inna sprawa, że małżeństwo to zakończyło się rozwodem już 9 lat później, gdy książę zdradził Rzeczpospolitą (jako dowódca wojsk litewskich działał na korzyść Prus i Rosji).
Dr Tomasz Rokosz (folklorysta, aktor i muzyk; występujący gościnnie z zespołem folkowym "Orkiestra Świętego Mikołaja") omówił "Obrzędowość doroczną na południowym Podlasiu", podkreślając paralele między obrzędami polskimi a białoruskimi i ukraińskimi. Któż mógł przypuszczać, że wiosenne kolędowanie, zwane też: wykupem, chodzeniem po racyjkach (być może od rzeczownika oracja – oznaczającego krótką przemowę, kierowaną podczas kolędowania do domowników) lub chodzeniem z allelują jest do dziś praktykowane w Wielką Niedzielę wieczorem lub w Lany Poniedziałek rano w… Trzcińcu (powiat siedlecki, gm. Skórzec). I co ciekawe, gdy racyjkarze idą z kolędą w Lany Poniedziałek, to nie oni polewają wodą napotkanych ludzi, ale… są polewani przez gospodarzy.
Dr Beata Walęciuk-Dejneka skupiła się z kolei na "Wybranych zachowaniach obrzędowych weselników podlaskich". Na zakończenie tej części sesji dr Renata Tarasiuk przybliżyła postać Jehudy Chasyda z Siedlec (ur. w 1655 lub 1656 r. w Dubnie, zmarł w 1700 r. w Jerozolimie), łączonego z Siedlcami, gdyż w 1699 r. przewodził 37 chasydom z Siedlec, którzy wyruszyli w pierwszą mesjańską (określenie prof. dra hab. Jana Doktóra z ŻIH-u) pielgrzymkę do Jerozolimy.
Tutaj znajdziesz program konferencji (Ana)
ss
Ten pierwszy na foto to chyba Michał Szuler ???
Podziękowania
Raz jeszcze chciałabym bardzo serdecznie podziękować wszystkim za udział i pomoc w organizacji konferencji!!! Wygłaszane referaty należy nadsyłać (w finalnej wersji do druku) do grudnia 2008 r.; Tom pokonferencyjny ukaże się w przyszłym – 2009 roku.
Ciekawa sesja
Gratuluję inicjatywy organizatorom,
sesja była udana, zwłaszcza część poświęcona “Życiu literackiemu” miasta
Dzięki
rzeczowe konferencja, referaty na poziomie,
dziękuję Dyrekcji IFP za interesujące seminarium