REKLAMA
-0.3 C
Siedlce
Reklama

82. rocznica pogrzebu Dzieci Zamojszczyzny w Siedlcach. Największa manifestacja w czasie okupacji

Dzisiaj (3 lutego) obchodzimy 82. rocznicę pogrzebu Dzieci Zamojszczyzny w Siedlcach. W tragicznych wydarzeniach wzięło udział ponad 5 tys. mieszkańców. Zamanifestowali w ten sposób przeciwko niemieckiemu barbarzyństwu, co było ogromnym aktem odwagi.

Instytut Pamięci Narodowej wydarzenia z Siedlec określa jako największą manifestację w czasie okupacji.

Dziećmi Zamojszczyzny były dzieci przymusowo wysiedlone z terenu Zamojszczyzny w okresie II wojny światowej, w celu założenia tam nowych osad dla ludności niemieckiej. Trafiały do obozów koncentracyjnych, obozów pracy lub niemieckich rodzin, o ile wykazywały pożądane cechy rasowe. Dzieci były przewożone w bydlęcych wagonach, w ogromnym ścisku i zimnie. W akcję ratowniczą zaangażowali się polscy kolejarze. Tak było, m.in. w Siedlcach.

– Na stacji w Siedlcach ofiarni kolejarze wyłuskali nas spod sterty brudnych chust i łachów. Siostra wspomina, że okrywała nas ubraniami tych osób, które już zamarzły. Wszyscy ruszyli na ratunek dzieciom. Ofiarność społeczeństwa była ogromna, kto mógł ratował dzieci, a przecież trudno było w czasie okupacji wyżywić nawet swoją rodzinę – pisze w książce „Wspomnienia z dzieciństwa i okresu powojennego. Gdyby mama żyła…” Janina Zielińska, która w momencie tragicznych wydarzeń miała pięć lat.

Część dzieci z transportów udało się uratować, ale nie wszystkie.

– 3 lutego 1943 roku weteran walk o niepodległość, burmistrz Siedlec Stanisław Zdanowski, organizuje godny pochówek 23 ofiarom okupacyjnego terroru – informuje IPN. – Pogrzeb, w którym bierze udział 5 tys. osób, przeradza się w cichą manifestację przeciwko niemieckiemu barbarzyństwu. Mieszkańcy Siedlec i okolic w milczeniu, ze łzami w oczach podążają na pobliski cmentarz, niosąc trumny na własnych rękach.

(za IPN)

3 KOMENTARZE
  1. Kto by dziś znalazł w Siedlcach chociaż 500 odważnych osób do akcji przeciw okupantowi? david-19/pandemiopsychoza pokazała jak małego ducha jesteśmy:( tym bardziej duma rozpiera czytając ten artykuł i historię naszych przodków – jest przykład, nie poddawajmy się Polacy!
    Jeszcze Polska nie zginęła!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Konfiskatą samochodu i odebraniem prawo jazdy zakończyła się jazda pijanych kierowców

W miniony weekend garwolińscy policjanci wyeliminowali z ruchu drogowego...

Siedlce: Policjanci kontrolowali kurierów

Siedleccy policjanci prowadzili działania „Kurier Lokalnie”, których celem było...

Siedlce: Dariusz Kierzkowski już nie rządzi w PWiK

Decyzję w sprawie odwołania prezesa podjęła 3 lutego Rada Nadzorcza Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Siedlcach.

Studniówka uczniów “Żółkiewskiego”

Wiele przygotowań, szukania kreacji i sporo emocji. Uczniowie IV LO...

Studniówka licealistów “Prusa” (zdjęcia i film)

Do białego rana bawili się uczniowie siedleckiego "Prusa" na...

Wraki aut na parkingach: problem, którego nie można łatwo rozwiązać

Czytelnik zgłosił nam problem wraku auta stojącego od miesięcy na ul. Poznańskiej w Siedlcach. Mimo zgłoszenia do Straży Miejskiej, pojazd nadal blokuje miejsce parkingowe. Dlaczego takie auta z tablicami rejestracyjnymi nie mogą być łatwo usunięte?

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje