Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach pod prezesurą Marcina Kulickiego przechodzi spektakularną transformację. Już budowa centrum onkologii, które cieszy się wielkim uznaniem, była strzałem w dziesiątkę. Teraz szpital zyskał nowoczesne i powiększone oddziały chorób wewnętrznych, laryngologii, otolaryngologii i onkologii laryngologicznej. Oddane właśnie do użytku robią wrażenie.
Każdy, kto przyjeżdża teraz do szpitala, widzi, jak zmienił się wizerunkowo: nowa elewacja, nowe dobudowane piętro. To z zewnątrz. Nikt nie rozczaruje się także, gdy wejdzie do poradni specjalistycznych, które skupiono na piętrze. Tam, w przestronnych korytarzach, są monitory ułatwiające przepływ pacjentów w kolejkach do specjalistów – na elektronicznych tablicach są wyświetlane kolejne numery zapisanych na wizytę.
Przypomnijmy, że w szpitalu wojewódzkim jest 17 oddziałów (643 łóżka) i 9 sal operacyjnych.
– Zaczynaliśmy od 6 sal operacyjnych, a teraz czynimy intensywne starania, aby zwiększyć tę liczbę o kolejnych sześć, do piętnastu – mówi prezes szpitala Marcin Kulicki. – Budowa nowego bloku operacyjnego jest ważna, bo obecny był modernizowany 15 lat temu, a wybudowany przecież 30 lat temu. A to serce szpitala, które ma kreslić kierunki rozwoju na kolejne lata. Może w przyszłym roku rozpoczniemy inwestycję.
Sukcesywnie rosła też liczba stanowisk na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii, obecnie jest tam 15 łóżek. W zakładzie diagnostyki funkcjonuje już 36 pracowni, w tym badań endoskopowych, radiologii zabiegowej, badań radiochemicznych, PET-CT czy scyntygrafii. Szpital ma 36 poradni specjalistycznych. Liczba porad specjalistycznych w minionym roku dobiła do niemal 160 tysięcy, wykonano ponad 1 milion 301 tysięcy badań diagnostycznych i przeprowadzono ponad 10 700 operacji.
W planach jest stworzenie centrum kardiologii, które ma kompleksowo zadbać o zdrowie mieszkańców regionu, których jest blisko 720 tysięcy. Czy i na tym polu szpital będzie mógł liczyć na wsparcie samorządu Mazowsza? Marszałek Adam Struzik podkreśla, że wydatki na ochronę zdrowia to priorytet zarządu województwa, zaraz obok wydatków na poprawę dróg. W minionym roku z budżetu Mazowsza popłynęły 72 mln zł wsparcia finansowego na inwestycje w szpitalu (szpital wydał 78 mln zł z własnych funduszy).
W nowym oddziale chorób wewnętrznych jest 70 łóżek. Ordynator Aleksandra Fąk (należy do grona najmłodszych ordynatorów w szpitalu) oprowadziła władze województwa po nowych salach, pokazując możliwości najnowocześniejszych rozwiązań, a ordynator laryngologii dr n.med. Rashad Abushammalh opowiedział o nowych trendach i rozwiązaniach na oddziale otolaryngologii i onkologii laryngologicznej. Na pewno sporo skorzystają mali pacjenci, którzy będą mogli przejść zabieg wycięcia migdałków w procedurze jednodniowej.
Marcin Kulicki podkreślał znaczenie dobrej współpracy i wielkiego zrozumienia ze strony władz samorządu mazowieckiego wobec polityki rozwoju szpitala.
– Inwestowanie w szpital, to inwestowanie w zdrowie, poprawę warunków i możliwości leczenia – podsumował.
I nie da się nie zauważyć, że w nowych oddziałach te warunki są po prostu godne.
Zdjęcia Mariola Zaczyńska
Ciekawe, kiedy nasz Lekarz będzie do nas dzwonić w sprawie terminu wizyty ?
Nefrologa dziecięcego jak nie było tak nie ma… ale fotki zawsze fajnie sobie zrobić.
Nefrologii nie ma w ogóle, jest tylko stacja dializ wydzierżawiona prywatnej spółce, a oddział nefrologii ta spółka zlikwidowała.
Jest poradnia nefrologii, ale terminy ho, ho, ho.
Ps. Dobrze, że poprawiła się – tragiczna do tej pory – sytuacja lokalowa interny. Chociaż dopóki nie będzie oddziału geriatrycznego to zaleganie chorych – w niekiedy w końcowym stadium choroby – nadal będzie obciążać oddział.
Interna jest chyba jeszcze bardziej niż onkologia obciążona takimi właśnie pacjentami w stanie terminalnym. Moim zdaniem w obecnej sytuacji demograficznej, zbędne jest utrzymywanie w Siedlcach 2 oddziałów położniczych i ginekologicznych – jeden oddział wystarczy w zupełności, drugi winien być wlasnie geriatrią, albo nefrologią.
Pięknie na tych fotkach ale prawda jaka jest???
Myślę że jak by wzięli Szpital Wojewódzki pod lupkę to by tak słodko nie było. Tak by sprawdzić wydatki każdą złotóweczkę.