Od pierwszego stycznia zdrożała energia cieplna dostarczana przez
siedleckie PEC.
– Podwyżka wynosi w granicach 12 procent. To dużo – mówi Roman Okliński, prezes Siedleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Prezes PEC Krzysztof Figat twierdzi, że przedsiębiorstwo nie ma innego wyjścia. Wzrost ceny energii podyktowany jest wzrostem kosztów surowca, z którego energię się pozyskuje. Podaje przykład węgla, którego cena w Polsce zaczęła wręcz szokować. Prezes SSM potwierdza to, ale dodaje: – W ubiegłym roku za energię cieplną w styczniu zapłaciliśmy dwa miliony złotych. Te sto tysięcy złotych zaoszczędzone na upuście styczniowym, w przeliczeniu na rodziny spółdzielców to około 10 złotych na mieszkanie. Jesteśmy dużym odbiorcą, kupujemy połowę wytwarzanej przez PEC energii. Będziemy nadal negocjować.
Spółdzielnia jest jednym z największych odbiorców energii od PEC. I to właśnie w spółdzielni zrodził się największy opór przeciwko wzrostowi cen. Wśród lokatorów wielu jest bowiem emerytów, rencistów, są tu rodziny średnio sytuowane, których nie stać na budowę własnego domu.
– Dla nas to kolejny cios. W tym roku będziemy płacić więcej za wywóz śmieci, za wodę i ścieki, za ciepło. Wiadomo, że żywność nie stanieje, będzie raczej drożała, jak wszystko. Stopa życia drastycznie się obniża,
a widmo utraty pracy stoi przed wieloma ludźmi – wyliczają spółdzielcy.
Najbardziej zdesperowani byli emeryci:
– Te wszystkie podwyżki skazują nas na egzystencję, a nie życie!
Niektórzy pytali o sens ocieplania budynków. Cieszono się na oszczędności, tymczasem nowa podwyżka oszczędności te praktycznie skonsumuje. Ocieplony blok zużywa średnio nawet o 14 procent energii mniej. To, co miało zostać w portfelach ludzi, wpłynie jednak do kasy PEC.
– W ubiegłym roku za tonę płaciliśmy 184 złote, w tym to już kwota 286 zł.
Na wolnym rynku, dla indywidualnego odbiorcy tona dobrego węgla kosztuje niemal 800 złotych. Ten trend spowodował, że w Siedlcach wiele kamienic, które mają węglowe kuchnie czy piece, zdecydowało się na przyłączenie do węzłów PEC. Samodzielne opalanie mieszkania nie jest już tak opłacalne.
– Podłączamy nawet domy, w których są sprawne kotłownie gazowe. Rosnące ceny gazu przeraziły lokatorów, wolą mieć dostarczane ciepło z PEC.
Prezes K. Figat zaznacza, że proponowana podwyżka była szczegółowo kalkulowana, a Urząd Regulacji Cen na wskroś „prześwietlił” przedsiębiorstwo, zanim proponowaną podwyżkę zaakceptował. Dla spółdzielców jest to jednak mała pociecha. Rozpoczęli negocjacje, które zaowocowały upustem za ciepło dostarczone w styczniu.
– Styczeń to miesiąc, w którym tej energii najwięcej się zużywa. Spółdzielnia zaoszczędziła aż 130 tysięcy złotych na naszej bonifikacie – mówi Krzysztof Figat.
Roman Okliński proponuje, aby styczniowe upusty utrzymać jeszcze w pierwszej połowie roku. Jak obliczył, dla przeciętnego pięćdziesięciometrowego mieszkania, podwyżka cen energii za ciepło i ciepłą wodę wyniesie około 30 złotych miesięcznie.
– To dużo, jeśli dołoży się do tego inne obciążenia czynszowe, takie jak droższy wywóz śmieci, wzrost cen wody i ścieków. Dlatego podwyżką proponowaną przez PEC jestem po prostu zaniepokojony.
Krzysztof Figat zaznacza, że w tym roku nie przewiduje dalszego wzrostu cen sprzedawanej energii. Podaje przy tym przykład miast porównywalnych z Siedlcami: Chełm, Biała Podl., Zamość.
– Tamtejsze przedsiębiorstwa energetyki cieplnej podniosły ceny
w ubiegłym roku, a teraz występują o kolejne i to rzędu nawet 16 procent. W Siedlcach nadal mamy jedną z najniższych cen energii w Polsce. Trzeba tylko pamiętać jedno: nie robimy ciepła z powietrza.
Propozycja SSM o utrzymanie upustu przez całe półrocze czeka na odpowiedź PEC.
Biedny prezes ubolewa
Biedny prezes i biedni spółdzielcy ubolewają nad tym, że czynsze w SSM są najdroższe na siedleckim rynku mieszkaniowym. Gdzie indziej nie ma konserwatorów, nie ma sztabu urzędników, tzw. klubów spółdzielczych, siedzib administracji i rad nadzorczych. Dlaczego drogo? Grunt za darmo od państwa, tanie uwłaszczenie od miasta, wynajem lokali, nieruchomości i społecznicy. Teraz widać, że komuna tania nie była i kiedyś przyjdzie płacić. W przyrodzie nic nie ginie…
do postspółdzielcy
to co piszesz jest częściowo prawdą, ale nie ze wszystkim się zgodzę – np w blokach sami mieszkańcy muszą (!!!) sprzątać klatki, a w większości wspólnot jest zatrudniona do tego osoba, także i konserwatorzy są w każdej wspólnocie, być może nie ma rad i tyle administracji ale skala SM powinna w tym przypadku działać tylko na korzyść opłat administracyjnych (zasada skali). Ja myślę, że problem jest też gdzie indziej, otóż ciekawi mnie jaki procent lokatorów spółdzielni NIE zalega z opłatami? Tak jak napisałeś “w przyrodzie nic nie ginie” i jeśli “ja” nie zapłacę za czynsz a będę mieszkałto zapłacisz za mnie “Ty”…
do borysa
SSM eksmituje spółdzielców, którzy nie płacą czynszów. To powinna robić i opuszczone mieszkania sprzedawać na “wolnym” rynku. Ma SSM tyle wolnych terenów, po co ? Czekają na lepsze czasy? Lokata kapitału?
.
powinni eksmitować ale czy to robią?
co do terenów też masz rację, tylko, że nie wiem czy to własność spółdzielni czy dzierżawa od miasta, do tego co można zrobić z terenem pomiędzy blokami? nawet cyrkowiec Strus już tam nic nie wciśnie…
Ocieplają
Bloki na Sobieskiego, najstarsze bloki w Siedlcach, ocieplają wspólnoty, gdzie członkami są przeważnie sami emeryci i renciści. Zarządcą jest PUK. Nie wiem czy to przyjazny zarządca ale się stara. Szkoda, że nie dba o stare kamienice w centrum miasta. Tych niestety właścicielem jest miasto i chciałoby sie powiedzieć ..- “jaki pan taki kram”. To już nie o żalu prezesa.
zgoda i rozwój
zgoda na najwyższe czynsze w POlsce lub prawie najwyższe = rozwój różnych rad nadzorczych, na cieple pewnie spóldzielnia niezły interes robi, ( może by podawali mieszkańcom temperaturę wody jaka powinna być na wymiennikach) , a przecież zarzady spółek meijskich są 3 osobowe. Ciekawe ile mniej w spólkach miejskich zarabiają prezesi i wiceprezesi od poprzedników. Może ktoś powie. Spóldzielnia powinna zostać zmuszona do tworzenai współnot mieszkaniowych. Wtedy mieszkańcy będą wiedzieli za co płącą. A tak – “zgoda i rozwój”
podlaska 2
dostaliśmy pismo ssm o ocieplaniu bloku i tak się zaczyna większosci 57 % mieszkańców w środkowej klatce nikogo nie pytali dlaczego ? dalej `na podstawie kosztow ocieplania innych budynków w ubiegłym roku po uwzględnieniu oszczędności wyniesie 0;70 zl za m2 uważam że powinniśmy otrzymać informacje ile metrów mamy do ocieplenia na poszczególne mieszkania. Dalej piszą o bankach ale tylko o % 3-4,46% ale jaka suma ?Następne pismo`mamy podpisać zgodę na spłatę uzyskanych oszczędności kosztów energii cieplnej na poczet spłaty. A tak nie powinno być uważam każdy mieszkaniec bloku powinien się wypowiedzeć ! a nie tylko wybrańcy! Jest 30 rodzin! Do kierowniką administracji nr 3 ma pan za dużo pracownic ? W czasie pracy chodzą po zakupy, często można te Panie spotkać na ‘ryneczku i nie tylko, poczta, pko! pozdrowienia ha.
PEC
To Wielmozny Prezes Figat podwyzszył stawki. PISOWO
Do postspółdzielcy
Trzeba mieć choć odrobinę wiadomości na temat jej pracy, zasad i w ogóle trzeba wiedzieć, co oznacza spółdzielnia. Jak postspółdzielca będzie to wszystko znał, to dopiero niech zabiera głos.
To nie prawda
To nie prawda, że mamy jedną z najniższych cen ciepła w Polsce, to bzdury. Już w 2000 roku firma – nie pamiętam nazwy – z Gdańska, która robiła dla miasta jakieś opracowania nt. gospodarki mieszkaniowej stwierdziła, że ceny w Siedlcach ciepła są jednymi z najwyższych. Znałem to opracowanie, bo jeszcze wtedy pracowałem w urzędzie.
brudne i śmierdzące klatki w XXI
Biedny Prezes , biedna administracja …. a kto do diabła martwi się o ludzi którzy choć płacą różne stałe i zmienne opłaty,wysyłowo przesylowe itd itp i dalej jak w komunie muszą znosić brud i smród na klatce ani nie można zmusić ADministracji do sprzątania ani szanownych sąsiadów ….. i takie czasami mysli chodzą mi po głowie LUDZIE GDZIE MY ŻYJEMY ????
A akcyza na paliwa kopalne to wpływu nie miała?
Węgiel też trzeba dowieźć z daleka. Skoro akcyza na ropę wzrosła…Dzięki wam “Młodzi” “Wykształceni” “z Dużych Miast” za ciepło dawane nam przez Słońce Peru.
p.s.
aha-długo już docinek znosić nie będziecie musieli. Wasze Słoneczko podpisze ACTA i skończy się malkontenctwo.
A mnie to wali.
I tak palę oponami, szmatami i plastikowymi butelkami.
zdziercy!
A miało być po wybudowaniu elektrociepłowni tańsze ciepło. Nie wiem, po co ludzie decydują się na ocieplanie bloków. Przecież wiadomo, że jak zużycie będzie spadało, to PEC będzie podnosił ceny. Dziwię się, że jeszcze mieszkańcy nie protestują, przecież PEC to firma miejska, czyli pana prezydenta. Podobno średnia płaca w PECu zbliża się do 4.5 tysiąca/m-c. A to nie koniec podwyżek, bo podobno kolejną podwyżkę planuje PWiK i to podobno o 20%. Tam też średnia płaca to 4 tys./m-c. Nie ma jak to pracować w spółkach miejskich.
p.s
O jakiej konkurencji mówi pan dyrektor? Przecież w Siedlcach nie ma drugiej firmy produkującej ciepło.
no to chyba będziemy mieć PO-biedę, która nie puka a wali w drzwi….
Panie Prezesie, trzeba było trzasnąć podwyżkę o 30% na kolejne trzy lata, aby za kolejne 4 zimy pochwalić się osiągnięciami, że podwyżek dawno nie było, a pracownicy zarabiają już po 7 tys. zł.
A taka nowoczesna ta nasza elktrociepłownia, a jaka tania… 😀 a taka jak nasza władza na szczeblu centralnym i tutaj…
Ups
polska złodziejski kraj
Bardziej złodziejskiego kraju to chyba nie ma… Każdy prezes dużego przedsiębiorstwa w celu zapewnienia sobie i rodzinie luksusowego życia jest w stanie sprowadzić szarego obywatela na skraj nędzy… Zawsze usprawiedliwiając to wzrostem kosztów itp. czytać to należy tak – w związku z rosnącymi kosztami eksploatacji sieci (czas zmienić s class na maybacha) z dniem 10.01.2012 wzrosną ceny… (muszę przecież postawić jeszcze 4 domy i kupić 100 paczek kubańskich cygar) WIEDZCIE ŻE CZAS KIEDY PRZEGNIECIE ZBLIŻA SIĘ WIELKIMI KROKAMI!!! I WTEDY CAŁA KASA Z WAŁKÓW PÓJDZIE NA UKRYCIE SIĘ PRZED ROZWŚCIECZONYM TŁUMEM!!!
UWOLNIĆ RYSZARDA C
ON WIE, CO ROBIĆ Z PROSIAKAMI
yenek
http://jestemprzeciwacta.pl/ podpisz i podaj dalej