Pod patronatem wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego i marszałka województwa Adama Struzika. 1% podatku dochodowego można przekazać na rzecz organizacji pożytku publicznego, wypełniając odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym PIT –
gdzie należy wpisać nazwę i numer KRS wybranej przez siebie organizacji.
K O M U N I K A T P R A S O W Y
– Warto przekazać 1% na NGO, te pieniądze są przeznaczane np. na: świetlice dla dzieci, schroniska dla bezdomnych, kulturę i sport. Swoją działalnością organizacje te wspierają społeczeństwo obywatelskie i rzeczywistą demokrację w Polsce – mówi
Jacek Kozłowski.
Ulotki, dotyczące organizacji pożytku publicznego z terenu województwa mazowieckiego można znaleźć w siedzibie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie (plac Bankowy 3/5) oraz pięciu delegatur MUW (w Siedlcach ul. Piłsudskiego 38). Gorąco zachęcamy do zapoznania się z nimi.
Start kampanii "1% na rzecz mazowieckich organizacji pozarządowych" towarzyszy konferencji Forum Pełnomocników – osób, które w samorządach terytorialnych są odpowiedzialne za współpracę z organizacjami pozarządowymi. Forum działa w oparciu o – pierwszy tego typu w Polsce – program współpracy wojewody mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi podpisany w grudniu 2008 r. Jego cele to m.in.: kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego oraz wspomaganie rozwoju społeczności lokalnych i regionalnych. Współpraca odbywa się w 10 forach – 5 tematycznych (edukacyjne, pomocy społecznej, transportowe, cudzoziemców i bezpieczeństwa) oraz 5 regionalnych (radomskie, płockie, siedleckie, ostrołęckie, ciechanowskie).
Główną platformą współpracy wojewody z organizacjami pozarządowymi jest Rada ds. współpracy. W jej skład wchodzą przedstawiciele organizacji, wybrani z każdego forum, wojewoda lub wskazana przez niego osoba oraz pełnomocnik. Zadaniami Rady są m.in.: współtworzenie i opiniowanie kierunków działań wojewody oraz administracji zespolonej w zakresie współpracy z organizacjami; przygotowywanie projektu rocznego programu współpracy; współpraca z forami i innymi organami opiniodawczo-doradczymi wojewody i administracji zespolonej oraz wyznaczanie strategicznych kierunków współpracy na kolejne lata. Dzięki tym działaniom organizacje pozarządowe mają większą siłę przebicia np. w zakresie wprowadzenia zmian legislacyjnych w obszarach ich działalności.
Dodatkowych informacji udziela: Ivetta Biały, Rzecznik Prasowy Wojewody Mazowieckiego, tel. (22) 695 60 63, 695 62 72,
e-mail: rzecznik@mazowieckie.pl .
Siedlce aż wstyd
Chciałem te 1% zapisać ziomkom. A tu raptem 8 organizacji. Weź tu wybierz.
Gdzie są OPP z naszych miast?
Jak spojrzysz do KRS-u, to rzeczywiście w naszych miastach nie ma zbyt wiele OPP. Nie mniej jednak działa ich znacznie więcej niż wskazuje KRS. Dlaczego? Bo wpisując do wyszukiwarki na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości nazwę “Siedlce” otrzymasz z bazy danych, czyli KRS, tylko rekordy z organizacjami zarejestrowanymi w Siedlcach. Organizacje regionalne czy ogólnopolskie, które mają swoje oddziały w Siedlcach, Węgrowie, Garwolinie czy Łukowie nie będą wskazane przez wyszukiwarkę, gdyż są rejestrowane w Warszawie, albo w Lublinie.
Zapewniam Cie, że Organizacji Pożytku Publicznego, które prowadzą działalność w Siedlcach jest dużo więcej niż 8.
Pytanie: jak do nich dotrzeć – pozostaje nadal otwartym.