REKLAMA
12.1 C
Siedlce
Reklama

Konkurs łukowskiego Nadleśnictwa rozstrzygnięty!
Rezerwat w monografii

„Jata. Rezerwat przyrody, miejsce pamięci”, to pierwsza publikacja o charakterze naukowym, opisująca jeden z największych polskich rezerwatów przyrody i największy obszar chroniony, na którym występuje drzewostan jodłowy. Co ciekawe, książki tej nie kupi się w księgarniach czy w Internecie. Ale można ją wygrać w konkursie na łamach „TS”!

Książki nie ma w sprzedaży, ponieważ jej wydanie w całości sfinansowały Lasy Państwowe z zamysłem nieodpłatnego rozprowadzenia – wyjaśnia Grzegorz Uss, łukowski nadleśniczy. – Pracami redakcyjnymi kierowali dr Roman Zielony oraz dr Justyna Nowakowska z SGGW w Warszawie. W Nadleśnictwie za przygotowywanie materiałów do książki odpowiadała Karolina Barc oraz ja. Publikacja została wydrukowana w nakładzie 1000 egzemplarzy. Trafi do wszystkich bibliotek publicznych w Łukowie, a także do bibliotek w szkołach na terenie powiatu Łukowskiego. Książkę wyślemy do urzędów gmin i miast w powiecie, a także do starostwa powiatowego. Egzemplarze trafią do bibliotek uczelnianych, gdzie są prowadzone studia leśne, rolnicze albo przyrodnicze. Otrzymają je też inne instytucje związane z ochroną środowiska.

Okładka cennej książki o podłukowskiej „Jacie”. Repr. PGL

O czym można przeczytać w nowej książce? Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że jest ona przeznaczona dla miłośników przyrody i regionalistów ceniących bogactwo przyrodnicze Ziemi Łukowskiej. Bp raczej nie wszystkich zainteresują informacje o siedliskach przyrodniczych, układzie roślinności oraz o zwierzętach występujących na terenie Jaty od czasów zanim utworzono rezerwat, aż do współczesności. Na kartach książki zaprezentowano osoby zaangażowane w tworzenie rezerwatu, jak i te, które opiekowały się rezerwatem przez dziesięciolecia. Jest tam też nieco informacji ukazujących tło historyczne i wydarzenia, jakie rozgrywały się w „Jacie”.

Z tej publikacji miłośnicy przyrody dowiedzą się kiedy pojawiła się jodła w opisywanym kompleksie leśnym i skąd się w naszych stronach ten drzewostan pojawił. A to i tak nie wszystko. Zdradzę, że na kartach książki można nawet znaleźć legendy i opisy tajemniczych zdarzeń mających miejsce w tych lasach, w tym zaginięcia majora Wojska Polskiego podczas grzybobrania – dodał G. Uss.

Nadleśniczy cieszy się z nowej książki o „Jacie”. – Naszemu rezerwatowi, po 85 latach istnienia należy się taka właśnie monografia.

UWAGA! BŁYSKAWICZNY KONKURS!
WYGRAJ KSIĄŻKĘ!

Tylko dziś, tj. w piątek 19 stycznia można wziąć udział w konkursie Nadleśnictwa Łuków i wygrać trzy egzemplarze „Jaty”. Wystarczy udzielić prawidłowej odpowiedzi na poniżej przedstawione pytanie, a odpowiedź przesłać mailem na redakcyjny adres – tygodnik@siedlecki.pl. Wygrywają autorzy trzech pierwszych poprawnych odpowiedzi!

Prosimy napisać, w którym roku i co zaczęto chronić w utworzonym koło Łukowa rezerwacie przyrody „Jata”.

W mailu należy podać kontakt do siebie. Osoby nagrodzone będą poinformowane o wygranej indywidualnie i na stronie www „TS”. Po odbiór nagród należy zgłosić się do siedziby redakcji w Siedlcach przy ul. Armii Krajowej 11 lub ustalić z redakcją inny sposób ich dostarczenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Rozstrzygnięcie konkursu w minutę

Szanowni Czytelnicy „TS”, jesteście niezawodni! Konkurs zapowiadany na łamach wydania papierowego na piątek i ogłoszony na naszej stronie internetowej, znalazł spore grono odbiorców. Wielu z Was chciało zdobyć nową książkę o „Jacie”, przesyłając nam odpowiedzi na zadane pytanie.

Nasze serwery internetowy tłok odnotowały tuż po północy. Konkurs rozstrzygnął się już w pierwszej piątkowej minucie! Zgodnie z ogłoszonymi zasadami książką mieliśmy premiować trzy pierwsze prawidłowe odpowiedzi.

A prawidłowa odpowiedź na konkursowe pytanie brzmi: Rezerwat „Jata” został ustanowiony 21 marca 1933 r. w celu ochrony naturalnych siedlisk wielogatunkowego lasu z udziałem jodły, dla której obszar ten jest północnowschodnią granicą jej naturalnego występowania.

Jeśli chodzi o rok powstania rezerwatu wszyscy odpowiadający udzielili poprawnej odpowiedzi. Natomiast najczęściej bardzo skrótowo pisaliście Państwo, że przedmiotem ochrony w „Jacie” jest jodła. Te odpowiedzi pozwoliliśmy sobie skonsultować z Nadleśnictwem Łuków i decyzją tamtejszych ekspertów również uznajemy je za prawidłowe.

A oto lista zwycięzców konkursu zorganizowanego wespół z łukowskim Nadleśnictwem:

Dariusz Piwowarczyk z Siedlec
Paweł Radzikowski z Puław
Robert Więckowski z Miętnego.

Każdy ze zwycięzców został już poinformowany o wygranej, jak również o sposobie odbioru nagrody.

Gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach na łamach „TS”! Dziękujemy też łukowskiemu Nadleśnictwu i jego szefowi, nadleśniczemu Grzegorzowi Ussowi, za przekazanie cennych książek na nagrody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Zwłoki 14-latka z Siedlec w pensjonacie w górach. Czy to ojciec zabił syna?

To przedsiębiorca z Siedlec miał zamordować swojego 14-letniego syna...

Łuków: Nie żyje adwokat Łukasz Jończyk. Trwa zbiórka na pomoc rodzinie

Łukasz Jończyk zginął 10 lipca w wypadku drogowym. Tego...

Pijana 23-latka dachowała skodą

Kilka dni temu w Przygodach (gmina Suchożebry) doszło do...

Porażenie prądem podczas wycinki gałęzi

13 sierpnia ok. godz. 12 w Sulejówku na ul....

Dachowanie w Pruszynie (aktualizacja)

W Pruszynie doszło do zderzenia samochodów osobowych.

Ciąg dalszy sprawy z Brzezin – dziecko urodziło się żywe

Wykonano sekcję zwłok noworodka, którego ciało znaleziono w śmietniku...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje