W Galerii PROwizorium do końca marca można oglądać wystawę malarstwa Tadeusza Paszki. Artysta podjął się niełatwego tematu – namalował starość. Obrazy prezentują twarze ludzi w podeszłym wieku.
– Twarze starych ludzi niczego nie ukrywają. Nie ma w nich pozy czy maski. Jak widać z prezentowanych prac, emanują one swoistym pięknem i prawdą. W tych twarzach kryje się bogactwo doświadczeń i ogrom przeżyć. Dzisiejszy świat nie jest przychylny starym ludziom, ale przyjrzyjmy się im. Przyjrzyjmy się temu, co także w każdym z nas mieszka i dojrzewa – powiedział Jarosław Juchniewicz, dyrektor Łukowskiego Ośrodka Kultury.
– Nie jest to przecież pierwsza moja wystawa, ale przyznam się, że czuję się trochę nieswojo, mając zabrać głos. W Łukowie, w powiecie łukowskim, w Siedlcach jest wielu moich byłych uczniów. Część spośród swoich wychowanków widzę właśnie wśród publiczności – stwierdził artysta podczas wernisażu swej wystawy.
Dostrzeżono, że ludzie utrwaleni na obrazach to swego rodzaju reminiscencje artysty z okresu, gdy mieszkał na wsi i pracował w gospodarstwie rodziców. Ktoś stwierdził nawet, że utrwalone w obrazach twarze, to twarze apostołów, którym brakuje jedynie aureoli. Tadeusz Paszko był nauczycielem rysunku i malarstwa w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. J. Chełmońskiego w Nałęczowie. Urodził się w 1949 r. w Szczebrzeszynie. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Michała Byliny. Uprawia malarstwo pejzażowe, zajmuje się tematyka wiejską i religijną.
Więcej w papierowym wydaniu „TS”. (pgl)