Przy rytmach japońskiej muzyki w Muzeum Ziemi Mińskiej otwarta została wystawa dziewiętnastowiecznych drzeworytów japońskich. Kilkanaście sztuk eksponatów trafiło do Mińska dzięki staraniom i zabiegom dyrektora Leszka Celeja i współpracy z Sopockim Domem Aukcyjnym.
Drzeworyty przyciągają uwagę dzięki swoim oryginalnym barwom i postaciom, jakby żywcem przeniesionym z dziecięcych bajek. Tymczasem uwiecznieni na nich zostali aktorzy teatru kabuki, aktorzy specjalizujący się w odtwarzaniu ról kobiecych (onnagata), japońscy wojownicy i delikatne subtelne gejsze.
Oryginalny zbiór drzeworytów z 1836 roku przedstawiony w formie książki, której karty można przewracać, pokazuje niezwykłą precyzję wykonania i dbałość o każdy detal. Na czarno-białych kartach opowiedziana jest historia niepokonanego samuraja Masashiego Miyamoto.
Na wystawie wzrok przyciąga delikatna porcelana z ok. 1700 roku: filiżanka, talerz, misa, imbryk, czarka ze spodkiem zdobione motywami floralnymi (kwiat lilii), malowane kobaltem, czerwienią żelazową i złotem. Oryginalnym eksponatem jest dziewietnastowieczny ołtarzyk Fudo Myo-o buddyjskiego bóstwa ognia.
Nie da się na wystawie nie zauważyć pięknego weselnego kimona zwanego uchikake z I połowy XIX wieku Szkarłatny jedwab, z którego zrobione jest kimono, został wyhaftowany w kwiaty i żurawie białą, złotą i srebrną jedwabną nicią. Wystawa „Ulotne płatki wiśni” jest do obejrzenia do 3 maja w Muzeum Ziemi Mińskiej.