Ktoś jeszcze nie zaklepał sobie miejsca na tegorocznym festynie archeologicznym w Liwie? Najwyższa już na to pora. Jak co roku na początku czerwca, na dziedzińcu liwskiego zamku tłoczono będzie od zwiedzających.
To być może ostatni moment, by skontaktować się z Muzeum Zbrojownią na Zamku w Liwie, by zarezerwować termin odwiedzin. Zwłaszcza że VII Festyn Archeologiczny na Zamku w Liwie, który odbędzie się w dniach 1-4 czerwca 2009 r., zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. Hasło tegorocznego festynu to: „Rycerze i smoki – Legendarne Średniowiecze”. Na festynach w Liwie byli już Rzymianie, Celtowie, Germanie, staropolska szlachta, a nawet Szwedzi, którzy w połowie XVII wieku urządzili nam pamiętny potop. W tym roku pod gotyckimi murami liwskiego zamku pojawią się średniowieczne legendy, smoki i rycerze. Będzie można zwiedzić zamkową wieżę, gdzie znajdzie się okolicznościowa wystawa, prezentująca pochodzenie głównych mitów średniowiecza, oraz – udostępnione publiczności do zwiedzania po raz pierwszy! – podziemia. Każdego dnia podczas trwania imprezy – od 8.30 do 16.30 – na placu będą odbywały się przedstawienia, sceny rodzajowe oraz pokazy uzbrojenia i walk wojów. Szczególnie ciekawie zapowiadają się pokazy walk oparte na opisach z „Pieśni o Rolandzie” i „Rycerzach Okrągłego Stołu”. Jak co roku nie zabraknie konkursów z nagrodami.
– Siódma edycja Festynu Archeologicznego na Zamku w Liwie pod nazwą „Rycerze i smoki – Legendarne Średniowiecze” poświęcona będzie mitom, legendom i wierzeniom średniowiecza. Przedstawimy również rzemiosło, obyczajowość, sztukę walki, ale przede wszystkim legendy, mity i wierzenia średniowieczne – opowiada dyrektor liwskiego muzeum Roman Postek. – Festyn Archeologiczny na Zamku w Liwie łączy edukację z rozrywką. Pokażemy zwiedzającym życie ludzi epoki średniowiecza: stroje i rzemiosło; co jedli, jak prowadzili wojny, czego się bali i jakie mieli rozrywki. W czasie trwania festynu odbywają się przedstawienia oraz pokazy uzbrojenia i walk.
Jak co roku wokół zamkowego placu rozstawią swoje kramy i warsztaty rzemieślnicy. Będzie kowal, tkacz, dziegciarz (kto to taki?), mincerz (a ten?), jubiler, produkujący wyroby z bursztynu – oraz wielu innych.
– Liczymy zwłaszcza na ciekawe pomysły w konkursie dla klas szkolnych na kukłę bajkowego smoka. Smoki zostaną wystawione na zamku podczas festynu, a zdjęcia laureatów znajdą się na stronie internetowej muzeum – zapowiadają organizatorzy festynu.
Patronem prasowym imprezy jest „Tygodnik Siedlecki”.