REKLAMA
1.1 C
Siedlce
Reklama

Święty Leoncjusz Rostowski…

… od ostatniej niedzieli (24.05.br.) jest kolejnym patronem siedleckiej społeczności prawosławnej. Z tej okazji w wypełnionej wiernymi cerkwi pw. Trójcy Świętej odbyła się uroczysta liturgia pod przewodnictwem JE abp. Abla, ordynariusza diecezji lubelsko-chełmskiej.

Święty Leoncjusz był Słowianinem, jednym z pierwszych mnichów Ławry Kijowsko-Peczerskiej i pierwszym wyniesionym do godności biskupiej. Swoją posługę pasterską pełnił w Rostowie (stąd przydomek). W pamięci potomnych trwa jako konsekwentny krzewiciel chrześcijaństwa wśród pogańskich Rusinów, którzy (jak Prusowie św. Wojciecha) zamordowali go w czasie jego misji ewangelizacyjnej (1071). Jego doskonale zachowane ciało spoczywa w jednej z rostowskich świątyń.

– Tak jak on głosił Ewangelię, tak i wy powinniście ją głosić – zwrócił się do wiernych Władyka Abel. Przypomniał też, że ustanowienie św. Leoncjusza patronem parafii jest nawiązaniem do tradycji, bo w Siedlcach patronował on cerkwi – szkole, która funkcjonowała w miejscu, gdzie dziś jest budynek Akademii Podlaskiej przy ul. 3 Maja. 

– Przywrócenie pamięci o tym Świętym Męczenniku i Krzewicielu Kościoła Apostolskiego powinno wiązać się z czerpaniem z bogactwa Jego dorobku duchowego, a Jego orędownictwo powinno krzepić siły i świadomość własnej tożsamości i prawdziwości naszej wiary, siły niezbędne do otwartego przyznawania się do niej we wszystkich wymiarach życia społecznego. 

W dalszej części wystąpienia abp Abel, przypominając czas, gdy siedleccy prawosławni po odebraniu im cerkwi (dziś kościół garnizonowy) modlili się w prowizorycznej kaplicy na strychu jednej z kamienic, przywołał przykład otwartości międzyreligijnej, której doświadczył w Finlandii. Oto pastor ewangelicki, którego wierni przeszli na prawosławie podarował im ikonę i zadeklarował przyjaźń.

– Zapytany – kontynuował Władyka Abel – dlaczego to robi, pastor odparł: Gdyby moi przyjaciele związali się z jakąś sektą, byłoby mi przykro, a tak cieszę się, bo wybrali drogę rozwoju duchowego w starożytnym, apostolskim Kościele chrześcijańskim. Zatem mój trud nie poszedł na marne… […] Bądźcie dumni z przynależności do swej tradycji. Bądźcie apostołami tych czasów równie gorliwymi, jak był w swoich św. Leoncjusz Rostowski. 

Po zakończeniu liturgii Dostojnemu Gościowi przedstawiciele władz miasta (Anna Sochacka i Adam Bobryk), wręczyli kwiaty oraz ikonę, podarowaną przez władze samorządowe zaprzyjaźnionego z Siedlcami Wołkowyska. 

Dziękując, abp Abel uznał obecność radnych za zapowiedź zmiany stosunku władz miasta do problemów Kościoła prawosławnego, który – zdaniem Władyki – trudno dotąd było nazwać otwartym i życzliwym. Na potwierdzenie swej opinii przywołał przeciągające się („nie z winy Cerkwi”) przyznanie praw do rekompensaty za położone w centrum miasta działki, gdzie niegdyś stały nieruchomości – własność siedleckiej wspólnoty prawosławnej, a dziś wznoszą się budynki użyteczności publicznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Autostrada A2 nieprzejezdna w kierunku Warszawy (aktualizacja)

Tuż za węzłem Groszki w kierunku Warszawy przewróciła się ciężarówka.

Ruszyła Autostrada A2

Dopiero została udrożniona autostrada A2 po wypadku. Po wypadku spowodowanym...

Łosice: Mieszkańcy donieśli na proboszcza

Mieszkańcy Łosic powiadomili nadzór budowlany o nielegalnej przybudówce przy...

Policja zatrzymała skazaną za oszustwo 20-latkę

20-letnia mieszkanka powiatu sokołowskiego była poszukiwana przez Sąd Rejonowy...

Wolność jest kluczem – rozmowa z ks. Radosławem Piotrowskim

Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Siedleckiej to wspólnota, w której...

Jarmark Bożonarodzeniowy w Łosicach za nami! (galeria zdjęć)

Wczoraj Łosice zamieniły się w prawdziwą krainę świątecznej magii. Jarmark Bożonarodzeniowy przyciągnął mieszkańców i gości, którzy wspólnie stworzyli niezapomniane święto tradycji, wspólnoty i serdeczności.

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje