REKLAMA
1.9 C
Siedlce
Reklama

Boże Ciało

Liczne rzecze wiernych z zachodniego Mazowsza i Podlasia uczestniczyły w procesjach Bożego Ciała, które odbyły się we wszystkich parafiach. W Siedlcach główną diecezjalną procesję poprowadził z Katedry do kościoła św. Ducha ks. bp ordynariusz Zbigniew Kiernikowski. (JMM)

14 KOMENTARZE
  1. Tylko głupiego wszystko śmieszy
    Kto ateistom zabrania prowadzenia rodzinnej działalności gospodarczej? Otwórzcie swoje sklepy i pracujcie 24 godz. na dobę przez cały rok.

  2. słuchaj człowieku wiesz co to jest Boże Ciało myślę że nie to więc może ja ci powiem przypomnę a więc nie wiesz ze JEZUS W TYM DNIU RAZEM IDZIE Z LUDŹMI W PROCESJI ULICAMI TAK TO TRUDNO TO ZROZUMIEĆ ZE TO BÓG CIĘ STWORZYŁ I TRZEBA CI GO PPRZEPROSIĆ JA CIĘ NIE GARDZE TYLKO POGUBIŁEŚ SIĘ ALE I TAK BÓG CIĘ KOCHA WIĘC PRZEPROŚ GO I BĘDZIE DOBRZE

  3. Szanowna Elu,
    Jezusek żadnej, ale to żadnej łaski nie robił że chodził i głosił swoją wersję prawdy o swoim ojczulku. Notabene całkiem dobrze gadał, aż szkoda że tak to KK powypaczał. A robił to bez żadnej łaski, i bez kruszcu w gaciach, czy baldachimu przed deszczem, czy kwiatkami na rozgrzanym asfalcie.

    Po za tym: co to za szopka z tym jego ciałem?
    Przecież on żyje, i powinien być w niebie, wiec wszyscy się z nim spotkacie tam po ostatnim tchnieniu. Po co więc dymać po ulicy w korowodzie naprutych dymem z kadzidła w dzikiej extazie? Zupełnie bez sensu!
    To już lepiej uczynkiem na co dzień zaświadczyć że się jest wiernym jego naukom niż odprawiać misterne pokazówki.

  4. Drodzy niewierzący, bądź niepraktykujący (do których i ja się zaliczam):

    Wszelkie procesje i uroczystości w miejscach publicznych są zgodne z ustawą o zgromadzeniach, a prawo do nich daje wszystkim obywatelom Konstytucja RP. Zajęcie pasa drogowego po spełnieniu podstawowego wymogu (czyli poinformowanie zarządcy drogi najpóźniej na 3 dni przed terminem) zawsze jest bezpłatne, kiedy jest mowa o arterii publicznej. Ta kwestia dotyczy także sprzątnięcia pasa drogowego po przejściu zgromadzenia, o ile nie doszło podczas pochodu do aktów wandalizmu i innych czynów zabronionych, które naraziłoby na wymierne straty zarządcy drogi. Tak więc, dopóki nie znajdą się w Ustawie Zasadniczej artykuły, które wyraźnie zaznaczą laicką formę ustroju państwa, dopóty czy nam się to podoba, czy nie, będziemy świadkami jeszcze nie raz podobnych uroczystości kościelnych w przestrzeni publicznej.

    I jeszcze jedno, tak z gwoli ścisłości. Sprzedaż działki wartej ponad 1 mln zł za złotówkę byłoby pogwałceniem prawa, za co samorząd odpowiedziałby zarządem komisarycznym, bądź przedterminowymi wyborami. Zgodnie z ustawą o samorządzie wystawienie nieruchomości w trybie bezprzetargowym do sprzedaży musi odbyć się za zgodą Rady Miasta, zaś najniższy przychód z tej operacji nie może być mniejszy jak 1% wartości działki. Tak więc do kasy Miasta powinno wpłynąć ponad 10 tys. zł. W tak drażliwych kwestiach trzymajmy się faktów.

    Do wierzących: każda okazja jest dobra, by dopominać się o transparentność dochodów i przychodów KK w Polsce, zwłaszcza, kiedy temat liturgii poruszany jest w mediach uchodzących za świeckie. Dostępne informacje o finansach Kościoła są nie tylko nieaktualne, ale również i może przede wszystkim szacunkowe. W małych parafiach, gdzie o jej finansach decydujący głos ma Rada parafialna najłatwiej jest uzyskać wiedzę z czego utrzymuje się miejscowy proboszcz. Kiedy jednak mamy do czynienia z kościołem podniesionym do godności katedry, bądź bazyliki wówczas informacje o dochodach są praktycznie nieosiągalne, a jeśli już to tak jak wcześniej wspomniałem często są przedawnione.

    Wiedzę o kwotach dotacji z budżetu centralnego na rzecz KK w Polsce oraz jego inwestycji z udziałem funduszy unijnych można uzyskać na stronie Biura Analiz Sejmowych. Ze znacznie słabszymi czytelnie wyliczeniami na temat finansowania samorządu lokalnego organizacji katolickich można się spotkać na stronie magistratu, w części której jest zawarte sprawozdanie z wykonania budżetu miasta/gminy za rok ubiegły. Wbrew pozorom takie informacje mają ogromne znaczenie, gdyż z samych powyższych szacunków wynika, że Kościół katolicki jest jedną z najbogatszych jednostek publicznych w Polsce przewyższając swoim budżetem niejeden bank, bądź resort.

    I tutaj dochodzimy do szczególnego apelu:

    DRODZY KATOLICY! Nie dajcie się zwieść kłamliwym oskarżeniom ze strony skrajnie konserwatywnych hierarchów, iż domagając się wiadomości o faktycznym majątku Kościoła jako INSTYTUCJI atakujemy Kościół jako wspólnotę ludzi, bowiem jest to absolutna nieprawda! Liturgia i biurokracja nie powinny iść ze sobą w parze. Sam Chrystus powiedział: “oddajcie co cesarskie, cesarzowi, a co boskie, Bogu”, a mówił to w kontekście podatków, o co został zapytany przez jednego z faryzeuszy. Każdy w demokratycznym kraju ma prawo do szczegółowej wiedzy w interesującym go zakresie o instytucji, która wywiera szczególny nacisk na przestrzeń publiczną. Chyba każdy się ze mną zgodzi, jeśli powiem, iż świadomość o materialnym majątku KK zainteresuje wszystkich, bez względu na to, czy jest wierzący, czy też nie. I że poszerzenie swej wiedzy o te liczby przyjdzie z korzyścią każdego parafianina.

    Zapraszam wszystkie strony do konstruktywnego dialogu na temat wpływu i udziału Kościoła katolickiego w życiu publicznym państwa polskiego, oraz Polski w KK. Skupmy się na przyziemnych aspektach tej działalności bez metafizycznych uniesień. Pozdrawiam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Potrącenie kobiety na ul. Piłsudskiego. Nie udało się uratować życia kobiety (aktualizacja)

Na ul. Piłsudskiego, nieopodal Urzędu Miasta Siedlce doszło do...

Śmiertelny wypadek na Terespolskiej

Na ul. Terespolskiej doszło do zderzenia samochodu osobowego z motocyklistą.

Staczający się autobus przygniótł mężczyznę

Przed godz. 13 w Mokobodach kierujący autobusem próbował zatrzymać...

Zginął młody mężczyzna. Wybuchy w stodole – nowe fakty!

W pożarze drewnianej stodoły w Ryczycy (gm. Kotuń) zginął 20-letni...

Siedlce: Maszyna przycisnęła pracownika

26 sierpnia na terenie jednego z zakładów pracy w...

Kontrowersyjne „alkotubki” – alkohol w opakowaniach przypominających musy dla dzieci

W polskich sklepach pojawiły się alkohole sprzedawane w tubkach,...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje