REKLAMA
4.5 C
Siedlce
Reklama

Trzy dni z folklorem

Od 20 do 22 sierpnia w Siedlcach zatańczą i zaśpiewają międzynarodowe zespoły folklorystyczne. W Siedlcach będzie miał miejsce XVII Międzynarodowy Festiwal Pieśni, Tańca i Folkloru. Szczegóły na plakacie. (ewe)


5 KOMENTARZE
  1. festiwal
    To miłe że można będzie zobaczyć folklor innych Narodów, lecz szkoda że nie w Amfiteatrze, gdyż tam na scenie odbiór jest najlepszy , widać układy tańców z góry, a i słychać daleko.Jednak z całym szacunkiem dla wieloletniego organizatora CKiS w osobie Pana A. Meżereckiego(śp.), to nie tak do końca jest ,iż cały splendor zasług spoczywa na naszym miescie. Status Europejski na organizowanie Festiwali Folklorystycznych posiada miasto Włodawa, oraz Rzeszów (festiwale polonijne). Inicjatorem sprowadzania do Polski ZPiT z Europy i świata był Pan Janusz Kalinowski z Włodawy oraz Ignacy Wachowiak z Lublina , ktorzy zapraszali , gościli, zapewniali warunki noclegowe i żywieniowe, oraz organizowali trasy koncertowe zaproszonym Zespołom!Zespoły pokonujące czasami tysiące kilometrów nie przyjeżdzają na 1 dzień do Polski, tylko dając koncerty w różnych miastach Polski zwiedzaja jednocześnie nasz kraj. Pamiętam wcześniejsze Festiwale, gdzie odwiedzały Siedlce Zespoły o bardzo wysokim poziomie technicznym z dalekiej Irkucji czy Brazylii, czy Kozacy Zaporożcy Zespół “Sławuticz” noszacy miano “Narodnyj”czyli reprezentacyjny jak nasze rodzime “Mazowsze” TO BYLY niezapomniane widowiska !! OBECNIE Zespoły odwiedzające Siedlce na swoich trasach koncertowych sa jakby z niższej półki…DLACZEGO? I dlaczego w salkach Kościelnych ? To traci sens urządzania takich Festiwali!! Ale zapewne chodzi o pieniądze..sposorzy nie są juz tak chojni? Niestety NIE pójdę do Kościoła św. ,

    Józefa oglądać koncertów Zespołow folklorystycznych , bo to nie te klimaty, do Kościoła chodzi się na modlitwę, czyżby Kościoły przejęły też funkcję krzewienia kultury? Może ktoś w komentarzu mi to logicznie wyjaśni !!!

  2. tak to leciało…W artykule
    W artykule z dn 15.08.2010r.w TS zapowiadającym festiwal, komentarze poruszyły moje wspomnienia.Rzeczywiście poziom obecnych”Chodowiaków” jest dużo niższy niż kiedyś.Jak choreografem był p.Janusz Litke(który również prowadził swój Zespół PiT w Lublinie, tańce były bardziej dopracowane, a kujawiak z oberkiem ułożony przez p. Tatarewicza( członka ZPiT “Mazowsze”był perełką w programie.Jak również sobie przypominam p. Z.Myrcha (śp) był przez 20 lat filarem kapeli ZPiT “Podlasie”(a przedtem był członkiem kapeli ZPiT “Mazowsze”) dopiero po odejściu Pana Domagały przeszedł do “Chodowiaków”, a w historii ZPiT “Chodowiacy” na stronie CKiS wygląda to tak jakby był od początku powstania.Trzymajmy się więc faktów i nie dorabiajmy zafałszowanej historii.Nie zapominajmy też że był rozpad ZPiT “Chodowiacy” po którym to ponownie powstał w Chodowie ZPiT , lecz już o nazwie “Barwni Chodowiacy”, który bardzo szybko zaczął koncertować i reprezentował dość wysoki poziom techniczny a składał się wyłacznie z mieszkańców Chodowa i okolic_ i też już o nim nie słychać a szkoda , bo byli tam prawdziwi pasjonaci jak np. państwo Wolaninowie i wspaniała młodzież z Chodowa, Strzały i Kisielan.Nie zapominajmy również o 3-pokoleniowyn ZPiT “Domanice” itd.Młody ZPiT ” Sokołowianie” cieszy oczy również wykonywaniem na scenie pięknych tańców i pieśni , życzę dalszych sukcesów temu Zespołowi.A siedleccy ” Chodowiacy” niech się wezmą “do roboty” po pomimo baaardzo długiej nazwy zespołu, oraz dobrej nadal kapeli, poziom techniczny wykonywanych tańców pozostawia wiele do życzenia! Natomiast byli członkowie ZPiT “Podlasie”, niech “zewrą” szeregi i reaktywują ZPiT “Podlasie” im. Ziuty Buczynskiej, …..bo maja tylko 2 lata do Wspanialego Jubileuszu, jakim bedzie 50 lecie Istnienia tego niezapomnianego i wspanialego Zespolu …….Pozdrawiam .

  3. siedlecki folklor
    Ej hirek Ty też pisz dokładniej ,pełna nazwa – to …Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca “Mazowsze” im.Tadeusza Sygietyńskiego ( ha ha ha prawie nazwa tak dłuuuga jak Chodowiacy ) i jeszcze hirek…w PZPiT ” Mazowsze ” to nie kapela tylko Orkiestra. A ZPiT “Podlasie” nazywa się im. Ziuty Buczyńskiej od momentu nadania Pani Z. Buczyńskiej Tytułu Honorowego Obywatela Siedlec w roku 1997. Pani Z. Buczyńska . Na spotkaniu po Uroczystej Sesji Rady Miasta , gdzie tytuł Honorowego Obywatela Siedlec otrzymało wraz z Panią Z. Buczyńską aż 6 Kombatantów AK, na uroczystym spotkaniu w okrągłej sali UM Pani Z. Buczyńska spotkała się ze swoimi wychowankami z ZPiT ” Podlasie” wyraziła zgodę na nadanie jej imieniem ZPiT ” Podlasie” co zostało przyjęte z wielkim aplauzem ! Prawdą jest jednak to co napisałeś że Pan Zbigniew Myrcha był długoletnim członkiem kapeli ZPiT ” Podlasie” Trzymajmy się wszyscy faktów.!

  4. Podlasie
    Niestety ZPiT “Podlasie” miał obchodzić Jubileusz 40-lecia istnienia w pazdzierniku 2002 roku, lecz Koncert przełożono. Pani Z.Buczyńska nie doczekała tego Jubileuszu przełożonego na 10 stycznia 2003 roku. Zmarła 8 grudnia 2002 roku i nie doczekała się uroczystego nadania Jej imieniem Zespołu Pieśni i Tańca ” Podlasie”Pogrzeb odbył się w ciszy mrożnego poranka 16 grudnia na siedleckim Cmentarzu Centralnym w gronie wychowanków i członków Jej ukochanego ZPiT ” Podlasie” NIGDY o TOBIE ukochana Pani Ziuto NIE ZAPOMNIMY (*)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Potrącenie kobiety na ul. Piłsudskiego. Nie udało się uratować życia kobiety (aktualizacja)

Na ul. Piłsudskiego, nieopodal Urzędu Miasta Siedlce doszło do...

Staczający się autobus przygniótł mężczyznę

Przed godz. 13 w Mokobodach kierujący autobusem próbował zatrzymać...

Zginął młody mężczyzna. Wybuchy w stodole – nowe fakty!

W pożarze drewnianej stodoły w Ryczycy (gm. Kotuń) zginął 20-letni...

Śmiertelny wypadek na Terespolskiej

Na ul. Terespolskiej doszło do zderzenia samochodu osobowego z motocyklistą.

Śmiertelne zderzenie w Mlęcinie (aktualizacja)

18 czerwca ok. godz. 18 w miejscowości Mlęcin na skrzyżowaniu drogi powiatowej 2212W Jakubów-Dobre z drogą gminną doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych.

Kontrowersyjne „alkotubki” – alkohol w opakowaniach przypominających musy dla dzieci

W polskich sklepach pojawiły się alkohole sprzedawane w tubkach,...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje