REKLAMA
4.3 C
Siedlce
Reklama

Magia fotografii otworkowej w wykonaniu Mirosława Radomskiego (zdjęcia+film)

To jest już 5. wystawa w Galerii „Kotara” Fotografii. Tytuł najnowszej wystawy to „Subtilitas lucis”. Autor zdjęć – Mirosław Radomski od kilkunastu lat pozostaje wierny fotografii otworkowej.

Fotografia „z ukrycia” – za kotarą i przez dziurkę. Galeria “Kotara” Fotografii znajduje się w holu głównym budynku przy ul. Nadrzecznej 1 w Garwolinie.

To jest już 5. wystawa w Galerii „Kotara” Fotografii. Od ponad roku działa ona w ramach Centrum Sportu i Kultury nakładem energii i zaangażowania Dariusza Szubińskiego. Tym razem na  holu dolnym można oglądać prace Mirosława Radomskiego.

Mały jubileusz

Mały jubileusz Galerii „Kotara” Fotografii z okazji okrągłej, bo 5. już ekspozycji to powód do wielkiej radości. Fotograficzne pasje Dariusza Szubińskiego i jego kontakty ze uznanymi fotografikami owocują ciekawymi spotkaniami i możliwością oglądania fantastycznych zdjęć.

Tytuł najnowszej wystawy to „Subtilitas lucis”. Autor zdjęć – Mirosław Radomski od kilkunastu lat pozostaje wierny fotografii otworkowej. Zjawisko powstawania obrazu w zaciemnionej przestrzeni, będące wynikiem wpadania do niego światła przez mały otwór, znane było od dawna. Było wykorzystywane do obserwacji zaćmienia słońca przez arabskiego fizyka Ibn al-Haitham Alhazena, a pierwszego ważniejszego opisu camera obscura dokonał uczony, artysta, matematyk Leonardo da Vinci. Geometryczne odwzorowanie trójwymiarowego świata na dwuwymiarową powierzchnię,światłoczułego materiału umieszczonego wewnątrz camera obscura, stanowi wynalazek fotografii.

Światło i otwór

Na przestrzeni lat, rozwój nauki i techniki znacząco wpłynęły na rozwój i ewolucję fotograficznej techniki obrazowania. Zmieniał się sprzęt i technologie. XXI w. to upowszechnienie się elektronicznych, cyfrowych technik obrazowania i przetwarzania obrazu. A jeszcze na początku tego wieku technologia cyfrowa była przez wielu fotografów całkowicie negowana. Mimo rozwoju technologicznego i postępów w obrazowaniu, wykorzystanie otworkowej camera obscura w fotografii, chociaż niszowe, jest wciąż aktualne.

– Fotografia otworkowa, to poezja fotografii. Może czasem nieudolna i nie doskonała, ale jednak poezja. Nie zawsze, i nie dla każdego zrozumiała. Od kilkunastu lat pozostaję wierny fotografii otworkowej. Wraz z upływem czasu zastanawiam się, co jest przyczyną mojego zauroczenia nią. Na pewno subtelność i na pewno osobliwość obrazów powstających przy użyciu światłoczułych materiałów chemicznych,0 i różnych konstrukcji kamer otworkowych. Ogromnie ważna jest także fizyka światła – subtilitas lucis. Światło nam towarzyszy. Nie wiem, czy możliwe jest życie bez światła. Światło fascynuje. Zbieranie informacji na temat światła trwa już 3000 lat, a pytanie czym jest światło, pozostaje wciąż niezmienne. Obraz świata, utworzony przez fotony wpadające do camera obscura przez mały otworek, tak jak samo światło, jest wciąż tajemniczy i subtelny – mówi autor fotografii Mirosław Radomski.

Zdjęcia: Aga Król

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Zwłoki 14-latka z Siedlec w pensjonacie w górach. Czy to ojciec zabił syna?

To przedsiębiorca z Siedlec miał zamordować swojego 14-letniego syna...

Wypadek na DK2 w Ujrzanowie

Na rondzie w Ujrzanowie doszło do zderzenia dwóch samochodów. Przed...

Zderzenie w Broszkowie. Droga nieprzejezdna (aktualizacja)

Na DK2 w Broszkowie zderzyły się dwa samochody osobowe. Kierujący...

Niebezpieczne zdarzenie drogowe z jeleniem w gminie Ceranów

28 listopada około godz. 6.30 na drodze krajowej 63 na wysokości...

Sędzia Krzysztof Jakubik walczy o dobre imię

Po wstrząsającej informacji o siedleckim sędzi ekstraklasy, posądzanym o...

12-letnia dziewczynka odnaleziona

Dziewczynka dzięki napływającym informacjom została szybko odnaleziona. Zaginiona 12-latka odnaleziona...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje