6 lutego minie 20 lat od rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu. Wśród 58 osób (przedstawicieli ówczesnych władz, działaczy solidarnościowych oraz działaczy kościelnych), które przy nim zasiadły był członek Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu, pallotyn, Alojzy Orszulik. Kilka miesięcy później został on biskupem pomocniczym w diecezji siedleckiej. A. Orszulik uczestniczył też w tajnych spotkaniach w Magdalence, gdzie – niezależnie od sekretarza gen. Czesława Kiszczaka, Krzysztofa Dubińskiego, sporządził tajne notatki z odbywających się tam spotkań.
– Brałem udział w pisaniu uchwały końcowej plenum, spotykając się cały czas z Tadeuszem Mazowieckim i księdzem Orszulikiem na ulicy Klonowej. Konsultowałem z nimi treść powstającego dokumentu. Pytałem, jaka formuła im najbardziej odpowiada i zdawałem relację Jaruzelskiemu. Na plenum, gdy uchwała powstawała, miałem gumkę i ołówek. Raz wpisywałem, raz zamazywałem słowo "Solidarność", bo do samego końca nie było zgody na reaktywację – wspomina po latach Stanisław Ciosek.
Dzisiaj St. Ciosek jest sekretarzem i wiceprezesem Klubu Wschodniego, stowarzyszenia, którego celem statutowym jest wspieranie polskich przedsiębiorców, inwestujących u naszych wschodnich sąsiadów, głównie w Rosji i na Ukrainie. 20 lat temu był sekretarzem i członkiem Biura Politycznego KC PZPR. Po wyborach czerwcowych 1989 r. został ambasadorem wtedy jeszcze w ZSRR, potem w Federacji Rosyjskiej. Do Polski wrócił w 1996 r.
Obrady Okrągłego Stołu zakończyły się 5 kwietnia 1989 r. 18 czerwca, w II turze wyborów, gdy obsadzono 65% mandatów w Sejmie, przynależnych koalicji PZPR-ZSL-SD i oficjalnym stowarzyszeniom katolickim, kilka wolnych po I turze mandatów w Senacie przypadło Solidarności. Jedynym niezrzeszonym wówczas senatorem był… Henryk Stokłosa.
8 września 1989 r. Alojzy Orszulik został mianowany biskupem tytularnym Vissalsy i biskupem pomocniczym w diecezji siedleckiej. Sakrę biskupią otrzymał 8 grudnia 1989 r., w katedrze w Siedlcach, z rąk prymasa kardynała Józefa Glempa. W diecezji siedleckiej pełnił funkcję wikariusza generalnego. 25 marca 1992 r. został pierwszym biskupem ordynariuszem diecezji łowickiej. 22 maja 2004 r., po osiągnięciu wieku emerytalnego, przeszedł w stan spoczynku.