Chcemy dalej się rozwijać, poszerzać naszą działalność aby służyć mieszkańcom miasta, gminy i powiatu siedleckiego, a także okolicznych powiatów. Liczba organizacji, które korzystają z pomocy Banku Żywności w Siedlcach świadczy, że jesteśmy organizacją potrzebną – mówiła prezes Iwona Czarnocka.
– Po latach starań udało nam się w końcu znaleźć miejsce, które zostało użyczone przez miasto Siedlce, a także uzyskać wsparcie finansowe i dziś możemy w końcu przeciąć wstęgę. 2. 304 500 zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska pozwoliło nam zrealizować to marzenie. Przygoda z budową nowej siedziby to nowe możliwości, które otwierają nam kolejne drzwi, aby nieść pomoc potrzebującym – mówiła prezes Iwona Czarnocka.
Pomysł założenia Banku Żywności w Siedlcach narodził się w 2000 roku, tego samego roku w grudniu odbyła się pierwsza zbiórka żywności z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Pierwszym prezesem, a zarazem osobą, która podjęła się spraw organizacyjnych związanych z funkcjonowaniem Stowarzyszenia była nieżyjąca już Krystyna Jałyńska-Kwiatkowska i również nieżyjący już wiceprezes Stefan Matwiejczyk.
W lipcu 2001 roku Bank został zarejestrowany w KRS, a od 2013 roku jest organizacją pożytku publicznego. W momencie tworzenia Stowarzyszenia było 15 organizacji członkowskich a obecnie 110. Bank Żywności jest członkiem Federacji Polskich Banków Żywności, w której aktualnie jest 31 banków na terenie całej Polski. Od początku działalności stowarzyszenia bieżącą pracą, pozyskiwaniem organizacji członkowskich, organizacją zbiórek żywności, pozyskiwaniem produktów, darczyńców kierowali państwo Jałyńscy – Roman i Grażyna, to z nimi najczęściej kojarzony jest Bank Żywności w Siedlcach i dalej kontynuują swoją działalność. Efekty pracy stowarzyszenia to zespół pracowników: Anna Talacha, Anna Kowalczyk, Krystyna Igańska, Jakub Kosianko, także już nie pracujących w stowarzyszeniu Moniki Pawlik, Urszuli Kiersztyn, nieżyjącego Mieczysława Gadomskiego oraz zarządu obecnego, którego pracą kieruje prezes Iwona Czarnocka i poprzednich zarządów z wieloletnim wiceprezesem Andrzejem Lubelskim, jak również współpracującym od lat Grzegorzem Gorzkowskim.
– Jesteśmy organizacją non-profit, czyli działalność bez zysku, naszym głównym zadaniem jest ratowanie żywności przed jej zmarnowaniem i przekazywanie uratowanej żywności osobom potrzebującym pomocy żywnościowej poprzez organizacje członkowskie, nie prowadzimy rozdawnictwa osobom indywidualnym – mówi Iwona Czarnocka. – Drugą gałęzią naszej działalności jest edukacja w zakresie niemarnowania żywności, umiejętnego wykorzystywania produktów żywnościowych, dbania o planetę, życia w zgodzie z ideą zero waste, świadomości społeczeństwa, że bardzo dużo od nas zależy jak będzie wyglądała za kilkanaście lat nasza ziemia.
– Średnio miesięcznie udaje nam się pozyskać od 80 do 100 ton żywności, w tym oczywiście z krótkim terminem do spożycia – informuje pani prezes. – Współpracujemy w tym zakresie z wieloma sieciami handlowymi, producentami żywności, hurtownikami, rolnikami, sadownikami oraz Federacją Polskich Banków Żywności, która koordynuje darowizny na poszczególne Banki w całej Polsce. Utrzymujemy się z dotacji, składek członkowskich i darowizn. W tym zakresie od wielu lat wspiera nas prezydent Siedlec, wójt gminy Siedlce, wojewoda mazowiecki, marszałek województwa mazowieckiego, Federacja Polskich Banków Żywności, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
– Chcemy dalej się rozwijać, poszerzać naszą działalność aby służyć mieszkańcom miasta, gminy i powiatu siedleckiego, a także okolicznych powiatów. Liczba organizacji, które korzystają z pomocy Banku Żywności w Siedlcach świadczy, że jesteśmy organizacją potrzebną, cieszącą się dużym zaufaniem społeczeństwa i mającą wiele pomysłów i planów do zrealizowania – mówiła prezes.
– Do tej pory tułaliśmy się. Nowy budynek zmienia bardzo dużo. Mamy bardzo dobre warunki, dużą powierzchnię magazynową, co pozwoli nam zwiększyć tonaż. Wspieramy miasto, gminy, powiat siedlecki, garwoliński, łosicki, miński, ostrowski, sokołowski oraz węgrowski. Teraz możemy pomóc jeszcze większej ilości osób. Po 20 latach, w końcu udało nam się zrealizować to marzenie, dzięki któremu będziemy mogli pomagać ludziom – mówiła Grażyna Jałyńska.
– Dbałość o planetę i pomoc innym jest niewymierne, ale świadczy o naszym człowieczeństwie –powiedział prezydent Siedlec Andrzej Sitnik.
– Dziękuję w imieniu całej gminy Siedlce a także tych, którzy korzystają z waszej pomocy, za to, że mogą się uśmiechnąć, że mają co zjeść i czym nakarmić dzieci. Dziękuję, że ta żywność się nie zmarnowała – zwrócił się do prezes Iwony Czarnockiej Sławomir Jagiełło wice wójt gm. Siedlce.
Marcin Fedoruk z Federacji Polskich Banków Żywności życzył nie zmarnowania powierzchni magazynowej, nie zmarnowania przejechanych kilometrów i tego, by zawsze odbywały się dostawy. Wspomniał również, ze przez Banki Żywności przeszła żywność wartości 60 mln. zł.
Ks. Mariusz Świder rektor Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej odniósł się do słów św. Pawła w liście do Koryntian – Hojnego dawcę miłuje Bóg – życzę, byście hojnie otrzymywali i hojnie dawali na chwałę Bożą, na chwałę człowieka i na pożytek każdego.
Nowa siedziba Banku Żywności mieści się przy ul. Starzyńskiego 4B w Siedlcach.
Uroczystość uświetniły występy uczniów z Zespołu Oświatowego w Żelkowie.
Koło Gospodyń Wiejskich w Strzale przygotowało poczęstunek i okolicznościowy tort.
i tu mi się pokrywa: Bank zbożowy i Nikodem Dyzma
pasuje
Piękne
Piękna idea podparta tradycją.Ludziom trzeba pomagać zawsze.Brawo dla organizatorów.
W kwestii formalnej
A pod jakim adresem ta nowe siedziba
Do szkoły
WWL musi się cofnąć do szkoły i nauczyć czytać.
przyzwyczajanie ludności
że wszystko i tak nam podadzą i z głodu nie umrzem …to po co pracować . PATOLOGIA !!!!!!!!!!!!!!!!!
Ej
Przecież już z pol roku czy rok tam są ale hucznie otworzyć trzeba.
marynarka
Prezydent Sitnik-Dyzma ciągle w tej samej marynarce
Niech go ktoś zaprosi na otwarcie Ciucholandu, może coś wybierze a może nawet zakupi.
Banki Żywności to wspaniali ludzie i….. pieniądze UE
Banki Żywności w Polsce korzystają z pomocy UE w ramach Unijnego Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 Podprogram 2021Plus, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.