Czujniki etykiet są niezbędne podczas automatycznego etykietowania różnych produktów. Ich zadaniem jest wykrywanie, gdzie kończy się i zaczyna etykieta na taśmie lub rolce. Istnieją różne typy czytników, urządzenia te różnią się między sobą sposobem działania i parametrami. Jak wybrać czujnik etykiet w zależności od potrzeb?
Czujniki etykiet – jak działają?
Zasada działania czujników etykiet jest różna w zależności od ich typu. Urządzenia mogą emitować wiązkę światła, fale dźwiękowe lub pole elektryczne w celu rozpoznania gdzie zaczynają się i kończą krawędzie etykiety na rolce lub taśmie. Dzięki temu są w stanie precyzyjnie określić jej położenie i zapewnić przyklejenie jej we właściwym miejscu.
Rodzaje czujników etykiet
Istnieją trzy podstawowe rodzaje czujników etykiet. Wybór uwarunkowany jest w dużym stopniu rodzajem etykiety, na przykład innych czujników używa się do etykiet słabo odbijających światło – przezroczystych bądź metalizowanych, duże znaczenie ma również ich grubość.
- Czujniki etykiet optyczne. Odbierają różnicę w odbiciu światła, rozpoznając automatycznie, gdzie znajduje się etykieta. Różnica ta jest zazwyczaj łatwa do uchwycenia ze względu na odmienną strukturę i barwę etykiety. Fotodetektor odbiera emitowaną przez czujnik wiązkę światła, a dzięki temu urządzenie jest w stanie ocenić umiejscowienie etykiety. Jest to najczęściej wykorzystywany typ czujnika.
- Czujniki etykiet ultradźwiękowe. Opierają się na działaniu fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie etykiety bardzo słabo odbijają światło, na przykład gdy są przezroczyste, metalizowane lub bardzo cienkie.
- Czujniki etykiet pojemnościowe. Emitują i odbierają pole elektryczne, by ustalić położenie etykiety na podkładzie. Najczęściej stosowane są w przypadku grubszych etykiet, nadają się również do etykiet metalizowanych i foliowych.
Jak wybrać czujnik etykiet w zależności od potrzeb?
Czujniki etykiet różnią się między sobą nie tylko typem, ale też parametrami oraz odpornością na zabrudzenia i wilgoć.
Dokonując wyboru, warto zwrócić uwagę na kilka czynników:
- Rodzaj etykiety i podkładu – kluczowa jest różnica między odbiciem światła, ponieważ jeśli nie jest ona wystarczająca, nie sprawdzi się czujnik optyczny. Ważna jest też grubość zarówno etykiety, jak i podkładu.
- Prędkość taśmy – czujniki etykiet muszą nadążać z wykrywaniem, dlatego przy dużej częstotliwości etykietowania należy zdecydować się na maksymalnie szybki i precyzyjny czujnik o krótkim czasie reakcji.
- Zgodność z normami – każdy czujnik powinien spełniać wymagania dotyczące bezpieczeństwa, ale też jakości i funkcjonalności.
- Cena – podczas zakupu ogranicza nas zaplanowany wcześniej budżet, lecz mimo wszystko zawsze warto szukać takich urządzeń, w których stosunek jakości do ceny będzie najkorzystniejszy.
- Ochrona przed zabrudzeniami i wilgocią – jeśli warunki, w których będzie pracowało urządzenie, są trudne, warto sięgać po czujniki wyposażone w powłoki lub obudowy ochronne, zabezpieczające przed kurzem, brudem czy wodą.
- Dodatkowe funkcje – niektóre czujniki wyposażone są w dodatkowe funkcje, które znacznie ułatwiają cały proces, należą do nich m.in. automatyczna kalibracja czy możliwość ruchomego montażu ułatwiająca zmianę położenia czujnika w zależności od szerokości taśmy.
Wiedząc, jak dobierać czujniki etykiet do potrzeb, dużo łatwiej jest kupić odpowiedni sprzęt, który spełni wszystkie oczekiwania. Dobrej jakości urządzenie zapewni dobre tempo i jakość pracy, znacznie usprawniając proces etykietowania.