Joanna Piotrowska (Fundacja Feminoteka) poprowadzi w najbliższy piątek, 24 października o godz. 17.30 w Auli nr 3 przy ul. 3 Maja w Siedlcach debatę, poświęconą genderowi.
Gender (czyt. dżender) to termin pierwotnie zamienny z sex (z ang. dosłownie płeć). Oznacza sposób pojmowania, postrzegania i przypisywania przez społeczeństwo i kulturę pewnych cech i zachowań kobiecie i mężczyźnie. Gender to „społeczno-kulturowa tożsamość płci”.
Podczas spotkania będą poruszone kwestie: najważniejszych obszarów, gdzie dochodzi do dyskryminacji ze względu na płeć (dostęp do władzy, płace, traktowanie w pracy itp.), najważniejszych form dyskryminacji (dyskryminacja mocna/subtelna, w praktykach/języku). Osoby przybyłe na spotkanie będą też próbowały odpowiedzieć na pytania: jak odróżnić dyskryminację od zróżnicowanego traktowania, czy walka z dyskryminacją oznacza uprzywilejowanie kobiet?, czy budżet gminy dyskryminuje kobiety? oraz czy bezrobocie w regionie „ma płeć”?
Oprócz prowadzącej, w debacie wezmą udział: prof. Magdalena Środa (Uniwersytet Warszawski), dr Izabela Aldona Trzpil (Instytut Nauk Społecznych AP), Justyna Anna Kopeć (Przewodnicząca Rady Organizacji Pozarządowych Miasta Siedlce i Powiatu Siedleckiego) oraz Agnieszka Janiszewska (stowarzyszenie tutajteraz). (Ana)