Niedawno do naszej redakcji zadzwonił wzburzony mieszkaniec Siedlec. – Przed świętami na rogu ul. Sowińskiego i Chłopickiego, gdzie powstaje nowy blok, ruszyła wycinka drzew. A przecież trwa okres lęgowy! Na drzewach w tym miejscu było mnóstwo ptaków, rano widziałem nawet 2 tys. wróbli.
Jak dodał, dzwonił w tej sprawie na numer 112. – Strażnicy miejscy przyjechali 2 razy. Ale za każdym tylko rozkładali ręce. Mówili, że nic nie mogą poradzić, bo jest zezwolenie na tę wycinkę – relacjonował.
Jak tak można?
Wzburzony mieszkaniec nie krył emocji: – Jak można odbierać tym ptakom miejsce do życia? I jak urząd miasta może na coś takiego pozwalać? Powinien stać na straży przyrody, a nie interesu jakiegoś dewelopera!
Oburzeniem naszego Czytelnika podzieliliśmy się z kierownik Referatu Ochrony Środowiska w siedleckim urzędzie miasta. Małgorzata Jaszczuk potwierdza: po końcu lutego nie można wycinać drzew, bo do 15 października obowiązuje okres lęgowy ptaków. W myśl art. 131 pkt 14 Ustawy o ochronie przyrody, kto złamie ten przepis, musi się liczyć z karą aresztu albo grzywny. Co jednak ważne, nie jest to zakaz bezwzględny – okazuje się bowiem, że dotyczy wyłącznie tych zadrzewień, które są siedliskami chronionych gatunków ptaków.
A czy wróbel do takich należy? Jak precyzuje Rozporządzenie Ministra Środowiska z 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt – tak. Na dodatek gatunek ten obejmuje tzw. ochrona czynna, czyli stosowanie, w razie potrzeby, zabiegów ochronnych w celu przywrócenia naturalnego stanu ekosystemów i składników przyrody lub zachowania np. siedlisk zwierząt.
Gniazd nie stwierdzono
Pytanie najważniejsze – czy drzewa wycinane na rogu ul. Sowińskiego i Chłopickiego były siedliskiem wróbli? Zdaniem pani kierownik – nie. – Nasz pracownik został wezwany na interwencję w tym miejscu i nie stwierdził zasiedlonych gniazd. A drzewo, na które ptaki tylko przylatują, nie podlega ochronie – podkreśla Małgorzata Jaszczuk.
Dodaje przy tym, że gdyby nasz Czytelnik mimo to miał nadal wątpliwości, czy wycinka przebiega zgodnie z prawem, może zgłosić problem Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska. To on jest w tym przypadku organem właściwym do rozstrzygania tego typu spraw.
2 tysiące wróbli to bardzo dużo wróbli. To nie były przypadkiem mrówki?
Niedługo to już w ogóle z domu na balkon nie będzie można wychodzić żeby gołębi nie straszyć.
2 tys wróbli – no to współczuję sąsiedztwa…
A kto panu deweloperowi skoczy? Przeciez mieszkania sa juz sprzedane zanim blok powstanie, a dokumentacja jest robiona taka JAK TRZEBA gdy nie dzialka nie nalezy do dewelopera…ale jak szary czlowiek sie pomyli o 10cm z ogrodzeniem to go tak skutecznie skontroluja i takie paragrafy wyciagna ze zostaje wziac line i isc do lasu
Tak proponuję budować “bloki” lub inne lokum dla ptaków. I ten Pan niech płaci podatki na utrzymanie tego… ale oczywiście po uprzedniej deklaracji co jest ważniejsze i w jakim zakresie ma funkcjonować? No i pytanie czy je mięso i nosi buty skórzane?
Tylko rozsądek może nas uratować.
Czy ktoś orientuje jaki deweloper buduje ten blok?
Jarosław K. będą dwie wieże
W Nowym Jorku też były dwie wieże i obie marnie skończyły….
A swoją drogą czujnych mamy mieszkańców.
SB wiecznie żywa.
I można wycinać drzewa na które jest zgoda na wycinkę w okresie legowym ale pod nadzorem ornitologicznym
Czyli znowu wychodzą podwójne standardy. Co wolo wojewodzie to nie tobie smrodzie. Poniewierać można tylko zwykłych obywateli. Chory kraj. Tylko mordy przy korycie się wymieniają co 4 lata.
Wroble nie gniazdują w drzewach. Proponuję trochę poszerzyć wiedzę na ten temat.
Ten rządzący niszczy nie tylko przyrodę zwierzęta. Niszczy ludzi, żeby zdobyć ponownie stołek przez swoje trolejbus rozsiewa różne informacje..Straszą że jak.przegra to do urzędu znowu wróci M…
Jak całe panowanie było straszenie tak jest dalej. Wejść do urzędu to trzeba się wylegitymować w jakiej sprawie. Urzad zamknięty przed mieszkańcem tylko ze utrzymanie z pieniędzy podatnika..Ludzie otrzasnijcie się i nie dajcie nabrać. On nie umie rozmawiać z 2 czlowiekiem ale co się dziwić to przypadłość przy CZR
Wytnijcie wszystkie drzewa i zalejcie wszystko betonem.
Ok, dzięki za pozwolenie.