Krajowy konsultant chorób zakaźnych przekazał zalecenia dla lekarzy, organów założycielskich i dyrektorów zakładów opieki zdrowotnej w przypadku podejrzenia zakażeniem grypą A/H1N1 (grypa świń). Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego rozesłało informację do marszałków województwa mazowieckiego, prezydentów miast i starostów powiatów.
Lekarz POZ po ustaleniu dodatniego wywiadu epidemiologicznego (objawy grypy w ciągu 10 dni od możliwego kontaktu – pobyt na terenach występowania ognisk grypy świń lub kontaktu z osobą chorą na grypę świń) kieruje pacjenta do najbliższego oddziału zakaźnego, powiadamiając o tym stację sanitarno – epidemiologiczną, a po godzinach jej funkcjonowania – właściwego inspektora sanitarnego na alarmowy numer komórkowy. W przypadku braku takiej należy możliwości powiadomić Lekarza Koordynatora Ratownictwa Medycznego w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim, tel. (22) 987 (Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego) lub (22) 595 13 04 Lekarz chorób zakaźnych hospitalizuje chorego w przypadku podejrzenia grypy. Wdraża się proces diagnostyczny celem ustalenia patogenu.
W przypadkach ciężkich (przy braku przeciwwskazań) zaleca się podawanie leków antywirusowych pod kontrolą lekarzy chorób zakaźnych. Profilaktycznie, każda osoba z objawami grypy, która w ostatnich 10 dniach była w Meksyku lub USA, jest poddawana obserwacji na oddziałach zakaźnych z zachowaniem najwyższych standardów epidemiologicznych. Obecnie na Mazowszu na obserwacji są trzy osoby: dwie w Warszawie (Szpital Zakaźny przy ul. Wolskiej – pacjenci zdrowieją, trwają badania czy jest to wirus grypy świń A/H1N1) i jedna osoba w Ostrołęce. Ten wirus, gdyby przechodził z człowieka na człowieka, będzie łagodniejszy, niż u zwierząt. W szpitalach przygotowane są leki, które zmniejszają namnażanie się wirusa w organizmie – dodał Andrzej Horban.
Komunikaty Głównego Inspektora Sanitarnego aktualizowane codziennie o godzinie 12.00, dostępne są na stronie www.pis.gov.pl . Komunikaty zawierają informacje nt. aktualnej sytuacji epidemiologicznej.
MONITORING I PROFILAKTYKA W MAZOWIECKIEM
OSTROŁĘKA: PACJENT Z OBJAWAMI ZAPALENIA PŁUC NA ODDZIALE ZAKAŹNYM
Jesteśmy przygotowani na ewentualne zachorowania ludzi na grypę świń. W gotowości są stacje epidemiologiczne, mamy szczegółowe procedury postępowania i 563 łóżka na oddziałach zakaźnych – mówił prof. Andrzej Horban, krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych na spotkaniu Mazowieckiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego 29 kwietnia br. w urzędzie wojewódzkim. Zagrożenie jest potencjalne, ale jednak realne, dlatego monitorujemy sytuację na Mazowszu – mówił wojewoda mazowiecki, Jacek Kozłowski.
Lekarze pierwszego kontaktu są poinformowani, jak postępować z osobami z grupy ryzyka i gdzie je kierować (oddziały zakaźne). Na bieżąco informowany jest też wojewódzki inspektorat sanitarny. Laboratoria są gotowe do badań, mają odpowiednią aparaturę i odczynniki. Nadwiślańska Straż Graniczna prowadzi na lotnisku Okęcie akcję informacyjną w językach polskim i angielskim. Rozdawane są ulotki, powieszone plakaty, nadawane komunikaty przez radiowęzeł. Przeprowadzane są rozmowy z pasażerami wracającymi z krajów ryzyka, w gotowości jest ambulatorium z izolatką na Terminalu 1.
Nad sytuacją czuwa Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego urzędu wojewódzkiego, gdzie spływają raporty z wymienionych służb. Dodatkowo, Wydział przekazał wyposażenie ochronne (półmaski, kombinezony) inspekcji sanitarnej, straży granicznej i pogotowiu ratunkowemu.
WHO określiła czwartą fazę epidemii (w sześciostopniowej skali) ze względu na możliwość przenoszenia się wirusa z człowieka na człowieka oraz wystąpień niewielkich ognisk zachorowań.
Ivetta Biały, Rzecznik Prasowy Wojewody Mazowieckiego, tel. 696 652 782