REKLAMA
3.8 C
Siedlce
Reklama

Gryfy – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć, zanim pójdziesz na siłownię

Pierwsza wizyta na siłowni to nierzadko ogromne przeżycie dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z regularnymi treningami. Zupełnie nowe, niewykorzystywane dotąd sprzęty do ćwiczeń, liczne akcesoria oraz obecność zaprawionych w bojach amatorów aktywności fizycznej, którzy pracują nad swoją sylwetką już od wielu sezonów, może onieśmielić niejednego. Obawiasz się takiego scenariusza? Niepotrzebnie — w końcu każdy kiedyś zaczynał, dlatego też dziś przygotowaliśmy dla Ciebie cennych informacji, dzięki którym poczujesz się pewnie.

Do czego właściwie służą gryfy i jakie ich rodzaje możemy wyróżnić? Po lekturze tego artykułu wszelkie wątpliwości odejdą w zapomnienie, a Ty już od pierwszych chwil na nowej siłowni będziesz czuć się pewnie, co da Ci zastrzyk motywacji do działania! 

Gryf: zamiennik czy jeden z elementów sztangi? 

Prawdopodobnie nie raz spotkałeś się już z sytuacją, gdy nazwa “sztanga” była nagminnie stosowana jako zamiennik “gryfu”, jednak czy taka praktyka jest, aby na pewno właściwa? Już od samego początku musimy Cię uczulić na fakt, ze zamiennie używanie tych nazw i mylenie obu pojęć jest iście kardynalnym błędem. Gryf jest bowiem tylko jednym z elementów składających się na całą konstrukcję sztangi i tak oto oprócz niego, możemy tutaj mówić też o takich częściach, jak obciążenia i zaciski do sztangi. 

Co oczywiste, poszczególne elementy, z jakich zbudowana jest sztanga, różnią się od siebie cechami charakterystycznymi, jak choćby kształt, waga oraz rodzaj materiału, z jakiego są one wykonane. Nie inaczej jest również w tym przypadku – gryfy dzielą się na rozmaite rodzaje, a wybrane z nich przeznaczone są stricte do wykonywania określonych ćwiczeń.  

Rodzaje gryfów do ćwiczeń – po który z nich sięgnąć? 

Gryf prosty długi 

To najbardziej klasyczne i podstawowe gryfy znajdujące się na wyposażeniu każdej siłowni. Po czym go poznać? Najprościej mówiąc, jest to stalowy pręt ważący ok. 8-15 kg, którego długość nie przekracza 200 cm. Na tego rodzaju gryf można nałożyć dodatkowe obciążenia dostosowane do własnych możliwości. Z tak skomponowanym zestawem wykonuje się np. martwy ciąg, wyciskanie sztangą, przysiady oraz wiosłowanie, czyli ćwiczenia służące rozwijaniu siły oraz masy mięśniowej. 

Gryf prosty olimpijski 

Odznacza się dużą wytrzymałością i trwałością, a także wysokim stopniem giętkości umożliwiającym precyzyjne wykonywanie ćwiczeń. Tego rodzaju gryfy przeznaczone są do wykonywania ćwiczeń z bardzo dużym obciążeniem, a jego końcówki zwieńczone są śrubami umożliwiającymi zamocowanie znormalizowanych obciążników olimpijskich. 

Gryf łamany

To gryf występujący w różnych rozmiarach ze specjalnym gięciu znajdującym się w jego środkowej części. Dzięki tak specyficznej konstrukcji gryfy łamane pozwalają na naturalne i ergonomiczne ułożenie dłoni podczas ćwiczeń, a to przekłada się nie tylko na większy komfort, ale też bezpieczeństwo podczas treningu. Wykorzystuje się go podczas ćwiczenia mięśni ramion i pleców.

Najczęściej czytane

Zamordowana w Londynie rodzina pochodziła z naszych okolic. Tajemnicę zabrali do grobu

O tragedii w Londynie pisały media na całym świecie. W Seroczynie odbył się pogrzeb ofiar tej zbrodni. Zamordowana rodzina pochodziła z naszych okolic.

Poważny wypadek na przejeździe kolejowym w Stoku Lackim (aktualizacja)

Na przejeździe kolejowym w ciągu ul. Pałacowej w Stoku...

Tragiczne zderzenie w Broszkowie (zdjęcia)

Na DK2 w miejscowości Broszków doszło do zderzenia samochodu osobowego z kombajnem.

Zwłoki 14-latka z Siedlec w pensjonacie w górach. Czy to ojciec zabił syna?

To przedsiębiorca z Siedlec miał zamordować swojego 14-letniego syna...

Zmarł Artur Kozłowski

20 września 2024 r. zmarł Artur Kozłowski właściciel i...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje