Stały monitoring otaczającego nas świata
Większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, ale monitoring środowiska jest prowadzony przez cały czas. Stacje pomiarowe otaczają nas w wielu miejscach, zbierając informacje o różnych czynnikach niebezpiecznych, w tym o ilości smogu, pyłu, spalin samochodowych czy promieniowania. Jest to działanie niezbędne do oceny stanu otaczającego nas świata, ale też do oceny ryzyka dla naszego zdrowia, jeśli jesteśmy w kontakcie z tymi wszystkimi substancjami.
W szczególności na uwagę zasługuje sobie emisja gazów i pyłów do wysokości 40 m. Jest to emisja pochodząca głównie z domów prywatnych i małych kotłowni. Pojedynczo każde z urządzeń grzewczych (bo głównie o nich mowa) wnosi do atmosfery bardzo niewielką ilość zanieczyszczeń. Jednak sumarycznie mogą się one przyczynić do powstania smogu, który jest niezwykle niebezpieczny dla naszego zdrowia.
Czujniki tlenków siarki i azotu
Tlenki siarki i azotu należą do najbardziej niebezpiecznych związków, które mogą być emitowane do naszej atmosfery, ponieważ łatwo reagują z wodą. To one powodują powstawanie kwaśnych deszczy, niszczących roślinność, budynki i powodujących korozję skał. W związku z tym również czujniki tych rodzajów gazów są niezwykle potrzebne do oceny stanu środowiska.
Jest to tym bardziej konieczne, że zanieczyszczenia powietrza przenoszą się w bardzo łatwy sposób na duże obszary. Wystarczy odrobina wiatru, by szkodliwe gazy rozeszły się po całej okolicy, doszczętnie ją czasem niszcząc.
Czujniki temperatury
Kolejnym ważnym rodzajem czujnika, który monitoruje stan powietrza, jest oczywiście czujnik temperatury. Pozwala na szczegółowe zbieranie danych o jej zmianach, a jednocześnie może wskazywać poziomy alarmowe, gdy temperatura przekracza normy.
Czujniki temperatury i czujniki dymu służą między innymi do wykrywania pożarów w domach. Ich sprzężone sygnały potwierdzają się wzajemnie, dzięki czemu łatwo unikamy pomyłek związanych z automatycznym wezwaniem straży. Warto przy tym zauważyć, że Botland – Sklep z elektroniką – oferuje różne modele tych czujników do użytku domowego i firmowego.
Czujniki wilgotności
Ostatnim parametrem, o jakim warto wspomnieć, jest wilgotność powietrza. Każdy z nas wie, że kiedy jest ono zbyt mokre, zaczynamy czuć, że jest parno i powoli brakuje nam tchu. Z kolei zbyt mała wilgotność przyczynia się do szybkiego wysychania naszych oczu czy błon śluzowych, co może prowadzić do podrażnień i infekcji. W związku z tymi nieprzyjemnymi sytuacjami warto zawsze dokładnie monitorować wilgotność powietrza, aby w razie potrzeby spróbować je odpowiednio wysuszyć lub nawilżyć.