REKLAMA
12.1 C
Siedlce
Reklama

Na czym polega ergonomia krzeseł biurowych?

Ergonomia jest jednak czymś więcej niż tylko subiektywnym poczuciem wygody. Krzesło powinno mieć konkretne cechy oraz możliwość regulacji poszczególnych elementów tak, aby móc dopasować je do własnej budowy ciała.

Najważniejsze cechy ergonomicznego krzesła

Podczas długiego siedzenia na obciążenia narażony jest przede wszystkim kręgosłup, dlatego w krzesłach biurowych najważniejsze pod kątem ergonomii jest właściwe oparcie pleców. Warto zwrócić uwagę na to, aby oparcie podpierało jak największą część pleców. Oparcia sięgające do połowy długości pleców mogą się ładnie prezentować, jednak będą bardzo niewygodnym wyborem do długiej pracy przy biurku.

Do wielogodzinnej pracy polecane są przede wszystkim krzesła z podparciem na całe plecy, podłokietnikami i zagłówkiem, który pozwoli odpocząć także szyjnemu odcinkowi kręgosłupa.

Długie siedzenie może obciążać cały kręgosłup, jednak jest pewien odcinek szczególnie narażony na przeciążenia i ból. Mowa o odcinku lędźwiowym, który w profesjonalnych krzesłach biurowych jak dostępne pod adresem https://geret.pl/pl/c/Krzesla-biurowe/16 wspierany jest specjalnym profilowaniem oparcia.

Poza oparciem, w ergonomicznym krześle potrzebne jest także wygodne siedzisko. Szerokość powinna pozwalać na nieco wolnej przestrzeni, aby konstrukcja podłokietników nie wbijała się w uda. Głębokość siedziska powinna podpierać około połowy, maksymalnie 2/3 długości uda. Za głębokie krzesło, choć może wydawać się wygodne, utrudni właściwe ułożenie nóg i oparcie stóp o podłogę.

Regulacja w fotelach i krzesłach biurowych

Możliwość regulacji poszczególnych części krzeseł biurowych jest konieczna w używanych na co dzień modelach. Regulując krzesło, dopasowuje się je do budowy ciała siedzącej osoby. Tylko w ten sposób kręgosłup może być podparty na właściwej wysokości, a korzystanie z krzesła będzie naprawdę wygodne.

Podstawowa możliwość regulacji dotyczy ustawienia wysokości całego siedziska. Dopasowuje się ją przede wszystkim do wzrostu tak, aby siedząc, można było oprzeć całe stopy płasko o podłogę, zachowując w kolanach kąt 90 stopni. W niektórych modelach istnieje dodatkowa możliwość regulowania wysokości poszczególnych elementów jak podłokietniki, oparcie, czy zagłówek.

Ważna dla wygody jest także regulacja pochylenia oparcia, najlepiej z blokadą w wybranej pozycji. Pochylenie pozwala na chwilę odpoczynku przy biurku i wygodne ułożenie pleców. Szukając ergonomicznego krzesła, warto zwrócić uwagę także na kąt nachylenia oparcia, gdy pozostaje ono ustawione maksymalnie do przodu. Dobrze, jeśli delikatnie kieruje się ono w stronę użytkownika, aby podpierać jego plecy także podczas pisania przy lekkim pochyleniu do komputera.

Dlaczego ergonomia krzesła biurowego jest tak ważna?

W biurach ergonomia krzeseł i foteli używanych na miejscach pracy to całkowita podstawa, która ma przełożenie na komfort, zdrowie i samopoczucie pracowników. Ergonomiczne krzesła nie są jednak i nigdy nie powinny być zarezerwowane wyłącznie dla firm. Powinni korzystać z nich także wszyscy, którzy na co dzień spędzają dużo czasu przy biurku. Zalicza się do nich między innymi pracowników zdalnych, w tym na przykład grafików czy pisarzy, internetowych hobbystów, gamerów, albo studentów.

Komputer stał się ważnym narzędziem, bez którego trudno się dziś obyć. Wiele osób spędza przed nim regularnie czas, nie zastanawiając się nad wpływem długiego siedzenia na zdrowie kręgosłupa. Wpływ ten jednak może być naprawdę duży, zwłaszcza że spędzany w ten sposób czas w wielu przypadkach przekracza poświęcany na aktywność fizyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Samochód wpadł do rzeki

Do zdarzenia doszło o godz. 3. Podróżujący nim mężczyźni...

Cegłów: Kobieta potrącona przez pociąg

Na przejeździe kolejowym w Cegłowie pociąg potrącił 43-letnią kobietę. Jak...

Zderzenie ciężarówki i ciągnika

Przed godziną 12 ciągnik rolniczy zderzył się z samochodem...

III Festiwal Karawanów Pogrzebowych. Karawanparada 2024

W Mińsku Mazowieckim odbyła się już po raz trzeci...

PKA wydało negatywną opinię w sprawie w sprawie kierunku lekarskiego w UwS

Ostatni na liście do kontroli i ostatnia opinia. Rok...

Czołowe zderzenie w gminie Kosów Lacki

20 października po godz. 9 na trasie Kosów Lacki...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje