REKLAMA
-2 C
Siedlce
Reklama

W kierunku efektywności energetycznej budynków – odnawialne źródła energii

Dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii jesteśmy w stanie wytwarzać „zieloną” energię we własnym domu. Jako, że jest to energia „darmowa”, możemy tak ustawić proces wytwarzania energii, aby podstawą były źródła odnawialne, a tradycyjne były uruchamiane tylko w okresie największego zapotrzebowania. Najpopularniejsze (ale nie jedyne) instalacje do stosowania w domu jednorodzinnym wykorzystujące OZE to:

  1. kolektory słoneczne,

  2. ogniwa fotowoltaiczne;

  3. pompy ciepła.

Instalacja solarna ma za zadanie zapewnić przygotowanie ciepłej wody użytkowej, ewentualnie wspomóc system ogrzewania. Ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną, a efektywność ich pracy uzależniona jest od odpowiedniej ilości promieniowania słonecznego (choć zjawisko fotowoltaiczne zachodzi nawet przy zachmurzeniu). Tak wytworzoną „darmową” energię elektryczną można bezpośrednio zużyć na bieżące potrzeby domu, zmagazynować w akumulatorach i wykorzystać później, bądź też oddać do sieci. W przypadku obu ww. rodzajów OZE najwięcej energii wytwarzane jest w okresie letnim, najmniej w okresie zimowym.

Bardzo popularnym urządzeniem grzewczym zaspokajającym potrzeby c.o. i c.w.u. jest pompa ciepła – niskotemperaturowe urządzenie grzewcze, wykorzystujące w swojej działaniu zjawiska parowania, sprężania, skraplania oraz rozprężania.

Udział instalacji hybrydowych w układzie urządzenie grzewcze – kolektor i panel PV są najprostsze do zainstalowania i mogą przynieść 20 – 30% oszczędności w kosztach paliw. W łagodnych warunkach klimatycznych taka hybrydowa instalacja powinna samodzielnie ogrzać dom, a gdy temperatura spadnie, włącza się tzw. źródło szczytowe (kocioł na biomasę lub elektryczny lub pompa ciepła) uzupełniające brakującą ilość ciepła do ogrzania budynku.

Pomocą w znalezieniu źródeł finansowania na tego rodzaju przedsięwzięcia (spośród dostępnych programów: Czyste Powietrze, Mój Prąd, Moje Ciepło, Agroenergia, OA-P1) służą doradcy energetyczni w ramach Projektu Doradztwa Energetycznego. Udzielają oni nieodpłatnych informacji, porad oraz konsultacji w zakresie gospodarki niskoemisyjnej, efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie współrealizuje projekt „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE” we współpracy z NFOŚiGW oraz Partnerami na terenie całego kraju (wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz Województwo Lubelskie). Głównym celem projektu jest wsparcie gospodarki efektywnie korzystającej z zasobów i przyjaznej środowisku oraz sprzyjającej spójności terytorialnej i społecznej poprzez:

  1. Zwiększenie świadomości w zakresie rozwoju gospodarki niskoemisyjnej,

  2. Wsparcie gmin w przygotowaniu i wdrażaniu planów gospodarki niskoemisyjnej (PGN)

  3. Wsparcie w przygotowaniu i wdrażaniu inwestycji w zakresie efektywności energetycznej (EE) i odnawialnych źródeł energii.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.doradztwo-energetyczne.gov.pl

„Projekt pn. „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE” wpisuje się w realizację celu kompleksowej poprawy jakości powietrza wyrażonej poprzez m.in.: walkę z niską emisją, wdrażanie inwestycji OZE, oraz podniesienie poziomu wiedzy społeczeństwa w tym zakresie. Dzięki wsparciu doradczemu Doradców Energetycznych w WFOŚiGW w Warszawie wszyscy zainteresowani beneficjenci mogą w łatwy i przystępny sposób uzyskać informacje dotyczące możliwości pozyskania wsparcia finansowego dla realizacji przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej i zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń do środowiska” – podkreśla Minister Krzysztof Tchórzewski.

Artykuł w 100% dofinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Policja poszukuje nieletniej Zuzanny Baryły

Dziewczyna wyszła z domu 19 listopada i do tej...

Nietrzeźwa 36-latka kierowała peugeotem

21 listopada przed godz. 22 w Wólce Ostrożeńskiej (gm....

Zderzenie autobusu z samochodem osobowym w Strzale

Dziś rano w Strzale na bocznej drodze w kierunku...

Zderzenie w Broszkowie. Droga nieprzejezdna (aktualizacja)

Na DK2 w Broszkowie zderzyły się dwa samochody osobowe. Kierujący...

BMW wylądowało na dachu! Kierowca bez uprawnień, za to z 3 promilami

37-letni kierowca z ponad 3 promile alkoholu w organizmie...

Uszkodzona toyota i martwa sarna

W Czuchlebach na DK 19 doszło wczoraj (6 listopada)...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje