Zwycięskie słowo zostało wyłonione w dwuetapowym głosowaniu. W zabawie wzięło udział ponad 250 tysięcy osób. Kapituła przyznała także Nagrodę Jury dla słowa ODKLEJKA.
Słowo ESSA oznacza: coś łatwego, co przychodzi łatwo dlatego, że jesteśmy wyluzowani (stąd mieć essę), luz. Często występuje jako okrzyk radości lub triumfu, wykorzystywany jako ekspresja pozytywnych uczuć, a nawet pozdrowienie.
Członkowie kapituły przyznali także jedną Nagrodę Jury dla słowa wyróżniającego się pod względem językowym: oryginalnego, pomysłowego, trafnie opisującego jakieś zjawisko. W tym roku Nagrodę Jury otrzymuje: ODKLEJKA. Wyraz ten oznacza: stan oderwania od rzeczywistości lub osobę, która nie rozumie, co się dzieje, jest nieobecna myślami, nie zachowuje się odpowiednio.
Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku wystartował 11 października br. Do 8 listopada internauci zgłaszali propozycje słów/wyrażeń, które walczyły o przejście do finałowego głosowania. W tym czasie do bazy napłynęło prawie 125 tysięcy zgłoszeń, w tym 8 221 różnych słów i wyrażeń. Od 9 listopada trwały obrady Jury w składzie: Anna Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), Bartek Chaciński (Polityka). W tym roku Jury korzystało także z konsultacji z zespołem doradczym nastolatków z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży, a także z przedstawicielami PWN. Eksperci analizowali zgłoszone słowa (pod kątem zgodności z Regulaminem) i wyłonili dwadzieścia najczęściej zgłaszanych, a jednocześnie spełniających kryteria regulaminowe. Można było na nie głosować w drugim etapie, który trwał od 15 do 30 listopada br. Głosowanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, internauci oddali w tym czasie ponad 130 tysięcy głosów – czytamy na stronie pwn.pl
(za pwn.pl)
To kicz
Większość dzieci i młodzieży nawet nie zna tego słowa… jak i
Szok
Stawiałem na antropomorfizację
ale odklejka
że ktoś mówi essa
Wstyd
Za grosz inteligencji w tej dzisiejszej młodzieży.
pierwsze słyszę
nie ma takiego słowa, nikt takiego słowa nie używa
jak
stacja kosmiczna
Nikt nie słyszał?
Zanim essa trafi do Siedlec to już wszyscy o tym zaponą.
Essa! a juras zbiera kasę w styczniu…
słabe to nowomowne wyrażanie emocji – zawsze był młodzieżowy język, ale on się odnosił do jakiegoś wyrazu z języka polskiego, a zmodyfikowanego na skróty, albo żeby było śmieszniej.
Essa brzmi dla mnie jak bessa, za grosz radości w tym lansie.
PS na mojej wsi tego nie słyszałem.