REKLAMA
13.8 C
Siedlce
Reklama

Jak pomóc osobom u kresu życia…

Przybyłych uczestników i gości powitała Rektor dr Bożena Piechowicz.

Prelegenci oraz licznie zgromadzeni słuchacze wymienili się doświadczeniami i wiedzą na temat opieki nad ludźmi, kórzy odchodzą lub tymi, którzy doświadczają straty bliskich osób

Marcel Andino Velez mówił o funkcji koordynatora opieki geriatrycznej, która u nas jest nowością, ale od lat 70 z sukcesem funkcjonuje w Stanach Zjednoczonych. Są to osoby, które w opiece nad starszymi rodzicami wspomagają ich dorosłe dzieci poprzez planowanie wizyt, wożenie na badania, regularną kontrola przyjmowania leków oraz przestrzegania zaleceń lekarskich. Na polskim rynku pionierem taki działań jest firma „Młodszy brat”.

Prelekcja Joanny Frejus, psycholożki i psychoterapeutki dotyczyła bardzo trudnego tematu – utraty dziecka. W swoim wystąpieniu „Śmierć na początku życia: Jak wspierać rodziców po poronieniu i stracie okołoporodowej?” mówiła o trudnych przeżyciach osób, które doświadczyły takiej straty. Z przeprowadzonych na grupie ok. 1500 osób ankiet wyłonił się bardzo smutny obraz niezrozumienia, jakiego często doświadczają osoby tracące dzieci w okresie okołoporodowym. Ten temat wywołał żywą dyskusję wśród uczestników konferencji.

Anja Franczak założycielka Instytutu “Dobrej Śmierci” oraz doula umierania mówiła o tym, jak radzić sobie ze stresem po śmierci pacjenta. Wskazała na różne emocje i stany, jakich możemy doświadczyć, a które nie świadczą o nas źle i nie powinny wywoływać poczucie winy u personelu medycznego czy członków rodziny.

Po przerwie głos zabrał ks. Paweł Siedlanowski, Dyrektor Fundacji Siedleckiego Hospicjum Domowego dla Dzieci.  Wygłosił prelekcję pt. „Tuż przed podróżą… Jak pomóc choremu (i jego rodzinie) przygotować się do śmierci?”. Podzielił się swoim doświadczeniem z pracy duszpasterskiej oraz hospicyjnej mówił o etapach jakie przechodzi chory i jego bliscy. 

Następnie o „Opiece przez komunikację nad chorym o niepomyślnym rokowaniu mówiła Dziekan Uczelni dr n. med. Ewa Czeczelewska.

Ostatnim prelegentem była mgr Dorota Sadowska konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej, która mówiła o tym, jakie kompetencje zawodowe powinna posiadać osoba zajmująca się pacjentami przewlekle chorymi i u kresu życia.

Zdjęcia Akademia Nauk Stosowanych Mazovia

2 KOMENTARZE
  1. Problem z takim przypadkiem
    Co z takim delikwentem zrobić?Przecież on będzie zawsze jeździł na bani.Patrząc na wiek ,już nie zmądrzeje.Raczej odwrotnie…Dożywocie?Jeszcze nikogo nie zabił…Jest więc problem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Zwłoki 14-latka z Siedlec w pensjonacie w górach. Czy to ojciec zabił syna?

To przedsiębiorca z Siedlec miał zamordować swojego 14-letniego syna...

Łuków: Nie żyje adwokat Łukasz Jończyk. Trwa zbiórka na pomoc rodzinie

Łukasz Jończyk zginął 10 lipca w wypadku drogowym. Tego...

Zderzenie w Broszkowie. Droga nieprzejezdna (aktualizacja)

Na DK2 w Broszkowie zderzyły się dwa samochody osobowe. Kierujący...

Porażenie prądem podczas wycinki gałęzi

13 sierpnia ok. godz. 12 w Sulejówku na ul....

Dachowanie w Pruszynie (aktualizacja)

W Pruszynie doszło do zderzenia samochodów osobowych.

Ciąg dalszy sprawy z Brzezin – dziecko urodziło się żywe

Wykonano sekcję zwłok noworodka, którego ciało znaleziono w śmietniku...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje