REKLAMA
18.4 C
Siedlce
Reklama

Żurawina w ogrodzie – wszystko co powinieneś wiedzieć przed zasadzeniem

Samodzielna uprawa żurawiny

Żurawina to krzew owocowy, który w Polsce uprawiany jest w dwóch odmianach, a mianowicie jako żurawina błotna oraz wielkoowocowa. Pierwsza z nich uprawiana jest w celach dekoracyjnych, a z myślą o owocach sadzi się żurawinę wielkoowocową. Jej uprawa nie jest zbyt skomplikowana, jednak należy pamiętać, by zapewnić roślinie odpowiednie warunki do wzrostu oraz owocowania. Żurawina wymaga bowiem kwaśnego i wilgotnego podłoża, a najlepiej sprawdza się w miejscach, gdzie występuje wysoki poziom wód gruntowych. Istotne jest także to, by posadzić ją na nasłonecznionym stanowisku, ponieważ roślina lubi słońce. Nawożenie w tym przypadku nie jest najistotniejsze, a decydują się na nie należy pamiętać o tym, by aplikować nawóz z małych ilościach jedynie w okresie od maja do lipca. Sama roślina rozmnaża się poprzez ukorzenienie się pędów lub nasiona, a w fazie kwitnienia musi zostać zapylona przez owady. Owoce dojrzewają natomiast w okresie około trzech miesięcy od kwitnienia, które rozpoczyna się w czerwcu i trwa z reguły do sierpnia.

Żurawina – właściwości zdrowotne

Z czego wynika popularność uprawy żurawiny w przydomowych ogrodach? Odpowiadają za nią przede wszystkim owoce, które posiadają wiele właściwości zdrowotnych. Żurawina wpływa bowiem pozytywnie na układ moczowy, co jest efektem jej moczopędnego działania. W efekcie pomaga również przy zapaleniu pęcherza, czy cewki moczowej. Do prozdrowotnych właściwości owoców żurawiny należy zaliczyć także fakt, iż wspomagają one leczenie przeziębienia i grypy, nie tylko odkażając jamę ustną i gardło, ale także pomagając przy leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Dlaczego żurawina jest aż tak skuteczna? Przede wszystkim ze względu na to, że w jej składzie znajduje się m.in. tanina, błonnik, witaminy C, B1, B2, e oraz A, a także magnez, fosfor, potas i żelazo.

Jak jeść owoce żurawiny?

Jak smakują owoce żurawiny? Warto mieć świadomość, że są one bardzo kwaśne, co powoduje, że ich bezpośrednie spożywanie nie jest przyjemne. W związku z tym z reguły wykorzystuje się żurawinę suszoną, którą można dodać nie tylko do herbaty, ale także różnego rodzaju koktajli, sałatek, czy mięs. Istotne w tym przypadku jest to, że suszone owoce posiadają te same właściwości zdrowotne co ich świeża wersja. Z żurawiny można przygotować także konfitury, syrop, czy soki. W efekcie będzie można je dodawać do różnych dań, czy spożywać w przypadku wystąpienia wspomnianych wcześniej infekcji.

Podsumowując należy stwierdzić, że uprawa żurawiny we własnym ogrodzie nie jest trudna, a decydują się na nią można korzystać z właściwości zdrowotnych jej owoców. Sadzonki żurawiny są dostępne na sadowniczy.pl, a zakup w sprawdzonym miejscu pozwala mieć pewność, że roślina się przyjmie oraz będzie prawidłowo się rozwijała.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Nie oddamy kadencji walkowerem

Z Tomaszem Araszkiewiczem, przewodniczącym Klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w...

Aleksandra Antoniak w Finale!

Mega - utalentowana Aleksandra Antoniak z Przygód (gmina Suchożebry)...

Stracił 200 tys zł. Otworzył rachunek kryptowalutowy

Sztuczna inwestycja wiązała się z wyrobieniem certyfikatu i wpłatą...

Zbiórka żywności dla osób poszkodowanych w powodzi

Stowarzyszenie Mieszkańców Bezpartyjne Siedlce organizuje zbiórkę żywności dla osób...

Marek Sawicki zaprasza na otwarcie biura poselskiego

Marszałek senior Sejmu X kadencji zaprasza na otwarcie biura...

Siedlce solidarne z powodzianami

W związku z dramatyczną sytuacją powodziową na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie,...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje