Pomyśl o transporcie
Każda instalacją fotowoltaiczna składa się z paneli, inwertera (lub inwerterów), których zadaniem jest zamiana prądu stałego na przemienny, okablowania oraz konstrukcji służącej do mocowania ogniw. Może to być konstrukcja na gruncie, na dachy płaskie albo skośne.
Jeśli sprzedawca nie gwarantuje transportu kompletnego zestawu instalacji fotowoltaicznej, musisz zorganizować go we własnym zakresie. Warto wówczas skorzystać z gotowych usług przewozowych, albo opcji alternatywnej, jaką jest np. własny transport. Wcale nie musisz przy tym posiadać samochodu ciężarowego, ani dostawce czego. Pomocna może okazać się np. wypożyczalnia przyczep Boels. Firma oferuje przyczepy z plandekami o różnych wielkościach. Przewieziesz nimi zarówno panele, jak i elementy konstrukcyjne instalacji fotowoltaicznej.
Kiedy i dlaczego warto rozważyć zakup fotowoltaniki bez montażu?
Jeśli jesteś elektrykiem, lub możesz liczyć na pomoc specjalisty doświadczonego w instalacjach fotowoltaicznych, zakup sprzętu bez usługi montażu może okazać się dla ciebie korzystny i nieskomplikowany. Zwłaszcza, kiedy instalujesz panele na gruncie, co nie wymaga prac wysokościowych. Oczywiście i z tym możesz sobie poradzić, choćby decydując się na wynajem rusztowań, dzięki którym łatwiej będzie ci przeprowadzić montaż paneli na dachu.
Warto jednak podkreślić, że montaż instalacji fotowoltaicznej wymaga znajomości co najmniej podstawowych zasad związanych z eksploatacją urządzeń elektrycznych, a przede wszystkim powinien być przeprowadzony przez osobę z uprawnieniami.
Usługa kompleksowa – rozwiązanie, które ma wiele zalet
Choć instalacja fotowoltaiczna zaprojektowana i dobrana odpowiednio przez wykwalifikowanego sprzedawcę (a taką usługę oferują często znane marki paneli swoim klientom) nie jest trudna do realizacji pod względem elektrycznym, jeśli nie masz doświadczenia w pracach instalacyjno-budowlanych, lepiej pozostaw montaż fachowcom. W takiej sytuacji zwykle bardziej korzystne pod względem kosztowym jest zlecenie usługi kompleksowej: od wizji lokalnej i doboru mocy ogniw, poprzez projekt instalacji, po zamocowanie paneli i ułożenie okablowania wraz z podłączeniem do elektrycznej instalacji mieszkaniowej.
Decydując się na zakup paneli, warto zwrócić również uwagę na warunki gwarancji. Niektórzy producenci wymagają montażu przez wskazanych wykonawców – w przeciwnym razie użytkownik traci prawo do napraw gwarancyjnych. Choć dochodzenie własnych praw nie jest wówczas niemożliwe, na pewno jednak jest trudniejsze i bardziej czasochłonne.