Jak informuje przewoźnik, to ważny krok na drodze do remontu budynku. Dworzec po przebudowie nie będzie już tylko miejscem obsługi podróżnych, ale zyska nową, kulturalną funkcję. Nieco ponad 850 m kw. powierzchni dworca zajmie filia Łukowskiego Ośrodka Kultury z salą widowiskową na 300 osób wraz zapleczem technicznym. Będzie się ona mieścić na piętrze budynku, natomiast na parterze zlokalizowane będą: foyer, kasa, szatnia, toalety oraz garderoby.
Grzegorz Skwarek, dyrektor Łukowskiego Ośrodka Kultury, przypomina, że pomysł wbudowania sali widowiskowej w budynek dworca kolejowego w Łukowie powstał równo 5 lat temu i był odpowiedzią złożoną przez PKP S.A. samorządowi miasta Łuków. – Dla nas ta modernizacja jest niepowtarzalną szansą na poszerzenie bazy lokalowej o pożądaną nie tylko przez mieszkańców miasta pełnowartościową salę widowiskową, co zdecydowanie poprawi dostęp do szeroko rozumianej oferty kulturalnej. Determinacja obu stron oraz zaangażowanie w przeprowadzenie tego projektu nie tylko przez władze samorządowe, ale i państwowe, zamyka pierwszy, miejmy nadzieję, że najtrudniejszy etap prac przy przebudowie dworca w Łukowie – mówi.
Umowa na najem powierzchni została zawarta na okres 15 lat. Po jej podpisaniu rozpoczną się prace nad projektem technologii sceny, który stanie się integralną częścią dokumentacji projektowej niezbędnej do rozpoczęcia przebudowy dworca. Po jej opracowaniu, wiosną 2023 r., zostanie ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy prac budowlanych.
Inwestycja będzie miała kompleksowy charakter. Elewacja dworca ma być pomalowana na jasnoszaro, a detale (m.in. kolumny jońskie, portyk wejściowy, maszkarony czy gzymsy) – na biało. Jasna kolorystyka elewacji będzie doskonale współgrała z odtworzonymi na wzór historycznych drzwiami i oknami w kolorze ciemnobrązowym i z dachem pokrytym blachą miedzianą. Renowację przejdą również schody przed wejściem głównym. Na fasadzie od strony peronów i miasta oraz na elewacjach bocznych zostaną umieszczone podświetlane napisy „Łuków”. Na elewacji od strony peronów zostanie odtworzony historyczny zegar z 2 tarczami. Bryłę budynku dworca podkreśli nowa iluminacja nocna.
Holowi dworca zostanie przywrócony reprezentacyjny charakter. Zaplanowano odtworzenie na wzór historycznych okien i drzwi, boazerii i posadzki ze wzorem w szachownicę. Z holu wydzielono osobną poczekalnię znajdującą się za szklanym przepierzeniem. Poza ławkami znajdzie się w niej niewielki kącik zabaw dla najmłodszych. Hol będzie wyposażony w gabloty na rozkłady jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, defibrylator oraz stację ładowania urządzeń mobilnych i kilka ławek. Przejdziemy z niego bezpośrednio do foyer sali widowiskowej, a także do dworcowych toalet. Na parterze przewidziano jeszcze niewielkie pomieszczenie na wynajem, z możliwością sprzedaży w nim biletów.
a kaplica też będzie?
tak jak w Siedlcach…
Czyli…
Odgłosy tańca i śpiewów będą zakłócane przez stukot pociągów? Wspaniały akompaniament. Wspaniała decyzja milordzie.
Jutro
„Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie.”
Mt 6, 34
Jaroman
A zniszczone maszkarony od strony miasta też będą odtworzone czy też będą wykluczone?