REKLAMA
11.9 C
Siedlce
Reklama

Jaka terapia dla osób z zaburzeniami lękowymi?

Czym cechują się zaburzenia lękowe?

Zaburzenia lękowe to trudności psychiczne, które mogą dotknąć ludzi w różnym wieku. Zwykle konkretne objawy zależą od rodzaju zaburzenia oraz czynników, które je spowodowały. Można jednak wyróżnić przynajmniej kilka specyficznych symptomów, charakterystycznych dla zaburzeń paniki, tj.:

  • ataki paniki,
  • trudności z uspokojeniem się, wyraźna nerwowość,
  • problemy ze snem, często typowa jest również bezsenność,
  • koszmary senne,
  • objawy fizyczne takie jak przyspieszone tętno, podwyższone ciśnienie krwi, bóle głowy, brzucha, biegunki, wymioty.

Czasami zaburzenia lękowe wiążą się również z objawami depresyjnymi, w tym smutkiem, zniechęceniem do życia, brakiem energii i motywacji do działania. W skrajnych warunkach zaburzenia lękowe mogą sparaliżować na tyle, że niemożliwe będzie podjęcie jakichkolwiek kroków, w tym również ucieczki. 

Jaką psychoterapię wybrać?

W przypadku zaburzeń lękowych, najlepszym rozwiązaniem jest psychoterapia poznawczo-behawioralna (CBT, od angielskich słów cognitive–behavioral therapy). W takiej terapii uznaje się, że każde zachowanie jest spowodowane przez pewien wyuczony wzorzec. Z kolei opinie i postawy są zwykle konsekwencją automatycznych myśli, niekontrolowanych przez jednostkę. W terapii poznawczo-behawioralnej kluczowe znaczenie ma oduczenie pewnych zachowań i myśli automatycznych. Terapeuta zwykle decyduje się na różne metody takie jak rozmowa, systematyczna desensytyzacja (inaczej odwrażliwianie na bodźce), przeciwwarunkowanie, prowadzenie dialogów i monologów. Ten rodzaj terapii dobrze sprawdza się szczególnie przy konkretnych lękach, fobiach, zespole lęku uogólnionego, a także depresji i zachowaniach obsesyjno-kompulsywnych. Dodatkowo w przypadku zaburzeń lękowych polecane są także inne formy oddziaływania takie jak arteterapia, czyli terapia sztuką, medytacja i relaksacja oraz zmiana swojego sposobu funkcjonowania i stylu życia na spokojniejszy i bardziej skoncentrowany na naturze. W poważniejszych przypadkach zalecana jest wizyta u psychiatry i farmakoterapia. 

Czy psychoterapia online będzie dobrym wyborem?

Podejmując decyzję o wyborze konkretnego miejsca do leczenia zaburzeń lękowych, warto zwrócić uwagę nie tylko na nurt, w którym pracuje dany psychoterapeuta, ale także na formę spotkań. Obecnie popularna jest psychoterapia online, która pozwala na zaoszczędzenie czasu. Miejscem, w którym taką terapię można odbyć, jest klinika Psychology for Life Changing, mająca swoją siedzibę na Cyprze. W tej klinice można porozmawiać z wieloma cenionymi specjalistami, a także zdecydować się na długoterminową psychoterapię. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Biskup siedlecki zdecydował o zmianach personalnych w parafiach

Diecezja siedlecka właśnie opublikowała listę zmian personalnych w parafiach, które wejdą w życie 1 lipca.

Śmiertelny wypadek w miejscowości Sionna! Droga nieprzejezdna! (aktualizacja)

Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło kilkadziesiąt minut temu...

Poważny wypadek na przejeździe kolejowym w Stoku Lackim (aktualizacja)

Na przejeździe kolejowym w ciągu ul. Pałacowej w Stoku...

Są wyniki sekcji zwłok zmarłej 3-latki z Siedlec

Są wyniki sekcji zwłok zmarłej 3-latki. Przypomnijmy: chodzi o...

Zderzenie pociągu z łosiem

Pociąg Intercity relacji Terespol-Łódź zderzył się z łosiem przed...

III Festiwal Karawanów Pogrzebowych. Karawanparada 2024

W Mińsku Mazowieckim odbyła się już po raz trzeci...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje