Ratusz
Zacznijmy od samego centrum miasta, w którym znajduje się ratusz, potocznie zwany „Jackiem”, uznawany za najważniejszy zabytek Siedlec. I rzeczywiście pod względem architektonicznym robi duże wrażenie i może się podobać, głównie za sprawą niewysokiej, ale bardzo ładnej wieży, na której góruje figura Atlasa trzymającego na swoich barkach kulę ziemską. Warto zajrzeć do środka, bo obecnie znajduje się tu Muzeum Regionalne.
Pałac Ogińskich w Siedlcach
Rozległy kompleks pałacowo-ogrodowy znajduje się w odległości 5 min spacerem od ratusza, więc można połączyć wizytę w obu tych miejscach. Zespół zabytkowych nieruchomości wraz z przyległym parkiem to doskonałe miejsce na spacer i odpoczynek zarówno w pojedynkę, jak i z bliskimi.
Dom Pracy Twórczej „Reymontówka”
20 km od Siedlec mieści się zabytkowy, dziewiętnastowieczny, doskonale utrzymany dworek szlachecki, który swego czasu znajdował się we władaniu żony Władysława Reymonta, która weszła w posiadanie nieruchomości po śmierci pisarza. Obecnie w tym miejscu prężnie działają różnego rodzaju instytucje organizujące rozmaite akcje i wydarzenia o charakterze kulturalnym, edukacyjnym, społecznym.
Muzeum Architektury Ziemi Siedleckiej w Nowej Suchej
Jeśli chcesz zobaczyć, jak wyglądało codzienne życie na Ziemi Siedleckiej w XVIII w., przyjedź do Nowej Suchej i odwiedź tutejsze Muzeum Architektury. Wrażenie robi zarówno sam drewniany dworek, który został bardzo wiarygodnie ustylizowany na dawną posiadłość, jak i jego wnętrze, gdzie znajdują się wystawy i eksponaty.
Góry Chobockie
Ostatnie, z czym kojarzą się Siedlce i okolice, to góry, tymczasem okazuje, że wystarczy godzina jazdy samochodem, żeby dotrzeć co prawda nie do wysokich szczytów, ale niewielkich, wydmowych pagórków wyrastających ok. 150 m ponad okoliczny teren. Jeżeli lubisz spacerować w spokojnej okolicy pośród natury, to miejsce jest właśnie dla Ciebie. Na dłuższy wypad polecamy zakupić polisę, w której wyborze pomoże kalkulator ubezpieczeń turystycznych.
Kościół pw. Św. Trójcy w Żeliszewie Podkościelnym
Tym razem coś dla miłośników drewnianej architektury sakralnej, którą reprezentuje kościół w Żeliszewie Podkościelnym. Wybudowany ponad 250 lat temu obiekt znajduje się w idealnym stanie i należy do nielicznych tego rodzaju obiektów w okolicy.
Zamek Książąt Mazowieckich w Liwie
Po ok. 40 min jazdy samochodem na północny zachód od Siedlec można dotrzeć do miejscowości Liw, w której w XV w. postawiono zamek – jego okazałe pozostałości są obecnie udostępnione do zwiedzania. Zarówno sam obiekt, jak i przyległe tereny w opinii wielu osób są wręcz magiczne i trudno się z tym nie zgodzić, będąc w okolicy.
Pałac w Patrykozach
Wystarczy niecałe pół godz. jazdy samochodem z Siedlec, żeby znaleźć się w Partykozach, gdzie w połowie XIX w. wybudowano wyjątkowo oryginalny pod względem architektonicznym pałac. Zarówno sam obiekt, jak i otaczający go park pozwalają na oderwanie się od rzeczywistości i kontemplowanie piękna niepowtarzalnej bryły oraz zadbanych terenów zielonych.
Pałac Kuczyńskich w Korczewie
Również pół godz. jazdy autem wystarczy, żeby dotrzeć do Pałacu Kuczyńskich w Korczewie, który jest określany siedleckim Wilanowem. Pochodzący z pierwszej połowy XVIII neoklasycystyczny obiekt jest otoczony terenami zielonymi, a wnętrza zostały udostępnione dla gości.