REKLAMA
10 C
Siedlce
Reklama

Jak dbać o samochód zimą?

Przygotowanie samochodu zimą

Aby jak najlepiej chronić auto zimą, ale również zapewnić sobie jak najbardziej bezpieczną jazdę, warto pamiętać o siedmiu aspektach, które w tym pomogą.

  1. Zabezpiecz nadwozie. Zimą często jeździsz po mokrych drogach obsypanych solą, dlatego warto zabezpieczyć karoserię auta poprzez czyszczenie, polerowanie i woskowanie.

  2. Wymień płyn chłodniczy. Pamiętaj o tym, aby zimową porą używać specjalnego płynu do chłodnicy, który nie zamarza.

  3. Podładuj akumulator. Aby nie zdziwić się w mroźny poranek, że samochód nie chce odpalić, pamiętaj o tym, aby zawczasu naładować akumulator.

  4. Wymień wycieraczki na wykonane z kompozytów grafitowych. Są one mniej podatne na sztywnienie z powodu mrozu.

  5. Wymień płyn do spryskiwaczy na zimowy, czyli taki z dużą zawartością alkoholu, który nie przymarznie do oblodzonej szyby.

  6. Wymień opony na zimowe.

  7. Dokup dodatkowe wyposażenie, takie jak: szczotka do odśnieżania, odmrażacz do zamków, skrobaczka do szyb, odmrażacz do szyb, płyn, który zapobiega przymarzaniu uszczelek.

Mycie samochodu zimą

Mycie samochodu zimą, szczególnie przy minusowych temperaturach, może być problematyczne. Woda wnika bowiem w szczeliny i może uszkadzać lakier oraz uszczelki. Jeśli wybierasz myjnie ręczne, to najlepiej je odwiedzać wtedy, gdy na dworze temperatura przekracza 2 stopnie Celsjusza. Konieczne jest również użycie do tego celu ciepłej wody.

Nieprawdą jest jednak, że mycie samochodu w zimie jest odradzane. Dużo większe szkody może wyrządzić karoserii utrzymywanie na niej kilkumiesięcznego brudu, piasku i solanki. Dlatego najbezpieczniej jest wybierać myjnie ręczne (automatyczne mogą być zagrożeniem dla powłoki lakierniczej pojazdu) w cieplejsze, zimowe dni.

Zimowe odpalanie auta

Uruchamianie auta zimą sprawia kierowcom wiele problemów, bo temperatury spadają, silnik się wychładza, a olej gęstnieje. Przez to do odpalenia silnika potrzebna jest większa moc. Jak zabezpieczyć się przed takimi problemami?

Można wybrać paliwo zimowe, które przez zmienioną zawartość spirytusu zamarza w niższej temperaturze. Ważne jest jednak to, aby nie jeździć na prawie pustym baku. Wtedy nawet specjalne paliwo nie pomoże, bo w baku będzie gromadziło się więcej wody, która powstała z pary wodnej, która utrudni jazdę.

Jeśli silnik jest wychłodzony, to pamiętaj o tym, aby przed odpaleniem samochodu, wyłączyć wszystkie odbiorniki, które czerpią moc z akumulatora i ustawić drążek zmiany biegów „na luz”. Samochód należy łagodnie uruchomić i poczekać kilkanaście sekund, aby silnik nabrał odpowiedniej temperatury. Dopiero po upływie tego czasu możesz spokojnie ruszyć.

Jak używać klimatyzacji w samochodzie zimą?

Jeśli klimatyzacja zimą w samochodzie jest nieużywana, to niestety może to doprowadzić do usterki w całym układzie. Dlatego mechanicy zalecają, aby uruchomić ją przynajmniej raz w tygodniu na 15 minut. Jednak dobre efekty daje po prostu ogrzewanie auta klimatyzacją, co pozwala osuszyć wnętrze i przeciwdziałać zagrzybieniu tapicerki i kanałów wentylacyjnych.

Jeżeli zastanawiasz się jak używać klimatyzacji w samochodzie zimą, to pamiętaj, że mechanizm może nie działać, gdy temperatura powietrza jest niższa niż 5 stopni Celsjusza. Nowsze samochody często są wyposażone w mechanizmy, które zapobiegają oblodzeniu parownika i ograniczają możliwość włączenia klimatyzacji, gdy na dworze jest zbyt zimno.

Grzanie samochodu zimą

Praktyką stosowaną przez niektórych kierowców jest to, aby rozgrzać auto przed wyruszeniem w trasę. Tłumaczą to koniecznością uzyskania dobrej temperatury oleju, aby silnik lepiej pracował. Jest to jednak mit i nie można grzać samochodu zimą na postoju. Nie przyniesie to żadnego efektu, bo dopiero w czasie jazdy płyn chłodniczy i olej szybciej osiągną temperaturę optymalną do pracy.

Jak dbać o samochód zimą, gdy nie mamy garażu?

Dużo łatwiej utrzymać auto w dobrym stanie, gdy możesz zaparkować je w garażu, gdzie nie jest narażone na minusowe temperatury. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, a Twój samochód stoi na dworze, to pamiętaj o:

  • regularnym sprawdzaniu, czy akumulator jest naładowany, a klemy nie są pokryte nalotem,

  • wymianie opon na zimowe i nieużywaniu ich dłużej niż przez pięć sezonów (głębokość bieżnika musi wynosić min. 4 mm),

  • regularnym czyszczeniu reflektorów, lamp i kierunkowskazów, abyś był dobrze widoczny na drodze,

  • czyszczeniu w razie potrzeby wycieraczek wilgotną szmatką i unikaniu odśnieżania za ich pomocą przedniej szyby,

  • wyborze odpowiednich płynów eksploatacyjnych, odpornych na zamarzanie,

  • zabezpieczeniu lakieru woskiem, powłoką kwarcową lub ceramiczną albo ochronną folią,

  • regularnym usuwaniu piasku i soli z karoserii, które ją uszkadzają,

  • rozważeniu korzystania z plandeki, która ochroni auto przed śniegiem.

Jeśli natomiast marzy Ci się własny garaż, to zawsze możesz skorzystać z pożyczki na raty, którą przeznaczysz właśnie na ten cel.

Czy warto woskować samochód na zimę?

Pokrycie karoserii woskiem jest naprawdę dobrym sposobem na to, aby uchronić ją przed niszczącym wpływem soli i niskiej temperatury. Na pewno warto to robić, ale pamiętaj o tym, że aby woskować auto, musi być one pozbawione wszelkich zanieczyszczeń. Dlatego zabierz się za mycie i woskowanie, gdy na dworze jest cieplej niż 2 stopnie Celsjusza.

Czym przykryć samochód na zimę?

Jeżeli parkujesz swoje auto na zewnątrz i nie jeździsz nim codziennie, to warto zabezpieczyć je specjalną plandeką, która ochroni samochód przed śniegiem i lodem. Pozwoli Ci ona również zaoszczędzić czas, który trzeba by było przeznaczyć na odśnieżanie i odmrażanie zamków.

Najlepiej wybrać pokrowiec wykonany z grubego poliestru i wykończony elastyczną gumką.

Czym najlepiej zabezpieczyć karoserię zimą?

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie karoserii przed wpływem soli i mrozu jest woskowanie. Ten proces chroni lakier przed powstawaniem rys, odprysków i osadów z soli drogowej. Można wywoskować auto samemu po wcześniejszym jego dokładnym umyciu albo udać się do profesjonalnego salonu.

Jak osuszyć auto w zimie?

Zimą często na butach i ubraniach przynosimy do samochodu śnieg, który się roztapia. A kiedy wsiadamy zmarznięci do auta, wydychamy parę wodną w dużych ilościach. Dlatego częstym problemem kierowców o tej porze roku jest zbyt duża wilgotność w kabinie, która może skutkować pojawieniem się grzybów i pleśni. Aby temu zapobiegać, warto regularnie używać klimatyzacji, która osuszy powietrze albo kupić specjalny pochłaniacz do wilgoci.

Jak odśnieżać samochód zimą?

Warto wiedzieć, że poruszanie się nieodśnieżonym autem (czyli również takim, gdzie odśnieżona została wyłącznie przednia szyba) zagraża bezpieczeństwu na drodze, więc za taki uczynek można otrzymać mandat w wysokości 500 zł. O czym więc warto pamiętać, odśnieżając auto?

  1. Zacznij od dachu – dzięki czemu szyb czy drzwi nie będziesz musiał odśnieżać dwa razy.

  2. Najpierw sypki śnieg usuń szczotką, a potem delikatnie zeskrob lód z szyb skrobaczką, aby ich nie zarysować.

  3. Dokładnie wyczyść drzwi i okna samochodu, bo gdy śnieg dostanie się do wnętrza, to zaparują Ci szyby.

  4. Nie odśnieżaj na włączonym silniku – co prawda przyspiesza to pracę, ale jest dozwolone tylko na prywatnej posesji.

  5. Ułatw sobie zadanie i używaj odmrażacza do zamków.

  6. Nie odrywaj wycieraczek na siłę, bo możesz je uszkodzić. Zamiast tego poczekać aż same odmarzną w kontakcie z szybą po uruchomieniu ogrzewania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Śmiertelny wypadek na DK92

Wypadek z udziałem BMW i rowerzysty. Jak informuje sierż. sztab....

Zalew ginie bez wody!

Poziom wody w siedleckim zalewie jest wręcz dramatycznie niski....

Mazowiecka kurator oświaty odwołuje konkurs o kardynale Wyszyńskim i wspiera “tęczowe piątki”

Przez 18 lat uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych województwa...

Wsparcie dla bliskich Darii. 34-latka zginęła w wypadku

W wypadku drogowym w miejscowości Sionna zginęła siedlczanka Daria...

Wypadek w Chromnej! Droga jest już przejezdna

Po godz. 10 w miejscowości Chromna doszło do zderzenia...

Siedlce: Zderzenie w tunelu (aktualizacja)

Po godz. 22. w tunelu doszło do zderzenia samochodu...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje