Przemęczenie przyczyną bólu głowy
Oczy, a ból głowy — to jak najbardziej prawidłowe założenie, gdyż niemal każdy przynajmniej raz w życiu z powodu przemęczenia, zbyt wielu godzin spędzonych przy komputerze lub przy oglądaniu telewizji mógł doświadczyć wyczerpania i tak zwanego napięciowego bólu głowy. Ból ten bardzo często opisywany jest uciskiem powodowanym przez niewidoczną „obręcz” zaciśniętą wokół głowy. O tym, iż przyczyn bólu głowy należy dopatrywać się w przemęczeniu oczu, wskazywać mogą także inne objawy, takie jak ich łzawienie, zaczerwienienie, brak wyrazistości widzenia. Okulista może profilaktycznie przepisać odpowiednie środki nawilżające oczy i zwiększające komfort pracy przed monitorem.
Astygmatyzm a ból głowy
Astygmatyzm to wada wzroku, która w mniejszym lub większym stopniu może zaburzać proporcję i krzywizny widzianych obrazów, a także prowadzić do ich rozmazywania i braku ostrości. Może pojawiać się zarówno przy dalekowzroczności, jak i krótkowzroczności, gdyż odległość nie ma tutaj znaczenia. Rozmazana widoczność i konieczność nadwyrężania wzroku, by lepiej dostrzec szczegóły różnych przedmiotów, często jest przyczyną nawracających bólów głowy.
Jaskra i wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego
Nie tylko chwilowe zaburzenia widzenia i ból głowy, ale także nadwrażliwość na światło zaliczają się do objawów jaskry, czyli choroby, która najczęściej postępuje z wiekiem w różnym tempie. Bardzo często zachorowanie na jaskrę wiąże się z dolegliwością określaną mianem wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, czyli w oku, co powoduje uczucie dużego promieniującego na całą głowę napięcia. Aby zminimalizować ten objaw, stosuje się odpowiednie leki obniżające ciśnienie.
Ból głowy objawem zaćmy
Jak się okazuje, ból głowy może towarzyszyć także osobom chorującym na zaćmę. Jeżeli wspomnianemu objawowi, szczególnie w charakterze bólu okolic skroniowych towarzyszy również ból gałki ocznej i jej przekrwienie, być może warto zasięgnąć porady u specjalisty i zbadać się pod kątem zaćmy.
Oddzielenie siatkówki od gałki ocznej
Kolejnym problemem zdrowotnym w obszarze narządu wzroku, o którego występowaniu mogą świadczyć bóle głowy, jest odklejenie się siatkówki od gałki ocznej. Nie tylko w sytuacji wystąpienia tego uszkodzenia wzrok ulega nagłemu pogorszeniu, ale zaburzeniu podlega również pole widzenia, natomiast błyski i mroczki mogą powodować dolegliwości bólowe głowy.
Stany zapalne oczu i infekcje
Uciążliwe bóle głowy bardzo często towarzyszą osobom, u których rozwinęła się infekcja oka, stan zapalny w obrębie tęczówki, rogówki lub twardówki. Przeważnie same w sobie wiążą się z dolegliwościami bólowymi, a dodatkowo zaburzenia widzenia i światłowstręt potęgują ból, rozszerzając go na część potyliczną i skroniową głowy.
AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej
Chorobą okulistyczną, która często postępuje z wiekiem, jest uszkodzenie plamki żółtej, co objawia się zaburzeniami widzenia, brakiem wyrazistości, zniekształceniami obserwowanych przedmiotów i ich fragmentarycznym przymgleniem. W przypadku omawianego problemu mogą pojawiać się bóle głowy i zmęczenie oczu, jak i charakterystyczne uczucie ucisku wokół głowy.
Zez jawny i ukryty
Wartym omówienia zaburzeniem, którego objawem są bóle głowy, jest także zez — zarówno ukryty, jak i również jawny, szczególnie w typie rozbieżnym. Powodem występujących dolegliwości bólowych jest konieczność nadwyrężania wzroku, by utrzymać obie gałki oczne w prawidłowej pozycji i zapewnić sobie optymalne widzenie, co powoduje stosunkowo szybkie przemęczenie skutkujące bólami głowy.