REKLAMA
1.7 C
Siedlce
Reklama

Jak dbać o swój wzrok, gdy pracujesz przed komputerem?

Twoje oczy mogą być zaczerwienione, odczuwasz większą potrzebę ich częstego pocierania, a co więcej — zaczynasz mieć problem ze skupieniem zmęczonego wzroku na jednym, konkretnym obiekcie. Kiedy jednak Twoje oczy są zmuszone do tego, by intensywniej pracować i koncentrować się na wyłącznie na monitorze, zdecydowanie szybciej pojawia się problem z jego akomodacją, a także swędzenie, czy opuchlizna powieki dolnej i górnej. Co można zrobić, by uchronić swój wzrok przed niepożądanymi skutkami wielogodzinnej pracy przy komputerze?

Odpowiednia higiena oczu

Jedną z kluczowych kwestii jest zapewnienie odpowiedniego poziomu nawilżenia gałki ocznej podczas wielogodzinnej pracy przed monitorem. Skupienie na pracy wykonywanej przy komputerze bardzo często prowadzi do tego, iż mrugasz zdecydowanie rzadziej, niż w innych okolicznościach. Normą jest bowiem dwunastokrotne mrugnięcie w ciągu minuty. Im jednak ta wartość jest niższa, tym większe prawdopodobieństwo, że spojówka i rogówka zaczną nadmiernie wysychać. W takiej sytuacji bardzo ważne jest, by zaopatrzyć się w odpowiednie krople do oczu, które najlepiej uzupełniają braki w nawilżeniu oczu.

 

W trakcie pracy staraj się nie dotykać oczu, by dodatkowo nie przenosić na nie bakterii i zanieczyszczeń znajdujących się na dłoniach. Nie pocieraj ich i nie uciskaj.

Ćwiczenia narządu wzroku

Ważne, by w trakcie pracy, przynajmniej raz na godzinę zrobić sobie kilkuminutową przerwę i oderwać wzrok od komputera w celu spojrzenia na inne przedmioty znajdujące się w różnej odległości od Ciebie. W ten sposób doprowadzasz do zmiany akomodacji oka, dzięki czemu jego mięśnie mogą lepiej pracować.

 

Zadbaj także o kilkuminutową gimnastykę, czyli staraj się wzrokiem wykonywać ósemki i rozglądać się w najróżniejszych kierunkach. Wyjrzyj przez okno, zrób sobie niewielki spacer po biurze, ale nie sięgaj po telefon komórkowy, czy tablet, gdyż one również są źródłem ekranów, a przede wszystkim światła niebieskiego które może przyczyniać się do nadmiernego zmęczenia wzroku.

Odpowiednio przygotowane stanowisko do pracy

Ergonomia stanowiska pracy również ma ogromne znaczenie na stan i kondycję Twojego wzroku. Jeśli chcesz cieszyć się komfortem widzenia — nie tylko w trakcie pracy, ale i również po jej zakończeniu, pamiętaj o takim ustawieniu monitora, by nie odbijało się od niego światło słoneczne ani sztuczne. Ważnym aspektem jest ponadto ukierunkowanie światła — najlepiej by było ono rozproszone, równomierne, nierażące po oczach. Pamiętaj również o tym, by monitor znajdował się na odpowiedniej odległości od Twojego wzroku, czyli na minimum 40 cm.

Okulary z antyrefleksem

Ważnym elementem pracy przy komputerze są odpowiednio dobrane okulary, najlepiej te z powłoką antyrefleksową, dzięki której przestajesz dostrzegać załamania światła, odblaski, które zmuszają Twój wzrok do dodatkowego wysiłku. Chronią one również przed negatywnym oddziaływaniem niebieskiego światła emitowanego przez ekran komputera. Możesz bez obaw zakupić klasyczne „zerówki”, jeżeli na co dzień nie jesteś krótko-, ani dalekowidzem.

Laserowa korekcja wzroku

Wiele osób na co dzień boryka się z wadami wzroku, takimi jak dalekowzroczność i krótkowzroczność. Z wiekiem może również pojawić się starczowzroczność, która zazwyczaj ujawnia się po czterdziestym roku życia. Codzienna praca przy komputerze w przypadku osób z wadą wzroku nie należy do najbardziej komfortowych, a także wymaga nieustannego noszenia soczewek kontaktowych lub okularów. 

Aby zwiększyć wygodę swojej pracy, warto zastanowić się również nad zabiegiem, jakim jest laserowa korekcja wzroku. Dzięki niej można zrezygnować z okularów korekcyjnych, a na co dzień korzystać tylko z tych ze wspomnianą powłoką antyrefleksową — wyłącznie przy komputerze. Poprawa jakości widzenia może być kluczem nie tylko do zwiększonej wydajności, ale również lepszego samopoczucia na co dzień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Wszyscy tacy sami… W pogoni za trendami

Zauważyliście, że wielu młodych ludzi wygląda i zachowuje się...

Burmistrz odwołała dyrektora SOK. Prokuratura: „Nie ma znamion przestępstwa”

Marcin Celiński, dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury, został odwołany przez burmistrz Iwonę Kublik na półtora roku przed zakończeniem kadencji. Decyzja zapadła w oparciu o protokół komisji rewizyjnej, który wskazywał na rzekome nieprawidłowości. Tymczasem prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania, nie znajdując znamion przestępstwa.

20-lecie Zespołu Ludowego „Wiśniewiacy” (zdjęcia)

Jest to niewątpliwie wizytówka Wiśniewa. Skupia ludzi o otwartej...

Rondo El Greca u zbiegu ulic Cmentarnej i Wojskowej

Podczas najbliższej sesji Rady Miasta Siedlce radni zdecydują czy...

Siedleccy przedsiębiorcy uciekają z miasta. Czy przydałaby się im osłona na osłodę łez?

W przyszłym roku siedlczanie zapłacą wyższe – w niektórych...

Prezesem PEC został Wojciech Pawlik

W wyniku konkursu na stanowisko Prezesa Zarządu Przedsiębiorstwa Energetycznego...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje