REKLAMA
6.1 C
Siedlce
Reklama

Jak uzyskać L4 online i czy trzeba dostarczyć je pracodawcy?

Powszechna cyfryzacja wprowadziła wiele zmian na rynku usług medycznych. Dziś bez przeszkód możemy odebrać swoje wyniki badań bez wychodzenia z domu, a także otrzymać receptę, nie widząc się z lekarzem. Cyfrowa rewolucja objęła także sposób wystawiania zwolnień lekarskich. Obecnie nie trzeba już rezerwować wizyty w przychodni, by specjalista mógł ocenić stan naszego zdrowia i stwierdzić czasową niezdolność do pracy. Wszystko to można zrobić za pośrednictwem Internetu.

Czym właściwie jest e-zwolnienie?

e-Zwolnienie, czyli e-ZLA, to nic innego jak elektroniczne zwolnienie lekarskie, które wystawia się osobie chorej lub po przebytym urazie, która czasowo utraciła zdolność do pracy. Obowiązek wystawiania zwolnień w formie cyfrowej istnieje w naszym kraju od 1 grudnia 2018 roku. Do 2016 roku e-zwolnienie było traktowane na równi ze zwolnieniem papierowym, ale w chwili obecnej lekarze zobowiązani są do wystawiania zwolnień lekarskich tylko i wyłącznie w formie elektronicznej. Oznacza to, że pracodawca nie może odmówić przyjęcia e-ZLA. Papierowe L4 wystawiane jest dziś jedynie w wyjątkowych sytuacjach np. z powodu braku dostępu do Internetu lub gdy dany zakład pracy nie widnieje jeszcze w systemie PUE (Platforma Usług Elektronicznych).

Czy pracownik jest zobowiązany przekazać swojemu pracodawcy e-zwolnienie?

Lekarz, który wystawia e-zwolnienie swojemu pacjentowi, automatycznie przesyła je również na profil Platformy Usług Elektronicznych pracodawcy oraz do ZUS-u. Jest to bardzo duże ułatwienie dla pacjentów, ponieważ nie są już oni zobowiązani do dostarczenia L4 do kadr, jak to miało miejsce jeszcze kilka lat temu. Warto jednak telefonicznie poinformować pracodawcę o otrzymanym zwolnieniu lekarskim. Obowiązek informowania zakładu pracy o nieobecności wynika z przepisów.

Jak otrzymać L4 online bez wychodzenia z domu?

Kiedy źle się czujemy, mamy wysoką gorączkę lub dokuczają nam silne bóle mięśni, ostatnie o czym myślimy, to opuszczenie wygodnego łóżka. Często bywa tak, że zwyczajnie nie mamy siły udać się do przychodni, a domowa wizyta lekarska nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ w wielu regionach Polski, trzeba na nią czekać kilka dni. W takiej sytuacji warto skorzystać z konsultacji lekarskiej online. Tego typu usługi oferują m.in. platformy telemedyczne zrzeszające najlepszych specjalistów z całego kraju. Zaletą teleporady jest to, że możemy z niej skorzystać z dowolnego miejsca i o każdej porze.

Wystarczy tylko zgłosić chęć kontaktu z lekarzem, a już w ciągu 15 minut specjalista będzie do naszej dyspozycji. Konsultacja może odbyć się za pośrednictwem wideorozmowy, rozmowy przez telefon lub konwersacji na czacie. W trakcie teleporady lekarz zbierze wywiad i oceni nasz stan zdrowia na podstawie zgłaszanych objawów i wyników badań, o ile takie zostaną mu przedstawione. Jeśli specjalista uzna, że potrzebne będzie zwolnienie lekarskie, wystawi je w formie elektronicznej. e-Zwolnienie otrzymamy drogą mailową w ciągu kilkunastu minut po zakończeniu teleporady. W tym samym czasie uzyska je również nasz pracodawca.

Jakie korzyści niesie za sobą zwolnienie online?

Zwolnienie online to bardzo wygodne i nowoczesne rozwiązanie, które ułatwia życie lekarzom, pracodawcom oraz pacjentom. Wystawianie L4 online trwa znacznie krócej niż wypełnienie tradycyjnego, papierowego druku. Dane pacjenta i pracodawcy są automatycznie pobierane z systemu, a cała procedura związana z przygotowaniem dokumentu zajmuje dosłownie chwilę. Dlaczego jeszcze warto skorzystać z usług platformy telemedycznej w celu uzyskania L4 online?

●      Oszczędność czasu i energii – wizyta odbywa się przez Internet, nie trzeba dojeżdżać do przychodni ani tracić nerwów          w kolejce do lekarza.
            

●      Szeroka dostępność – wystarczy smartfon lub komputer z dostępem do Internetu, aby odbyć teleporadę medyczną i uzyskać e-zwolnienie.
            

●      Wygoda – nie trzeba nawet wstawać z łóżka, aby skontaktować się ze specjalistą.
            

●      Przystępna cena – lekarz POZ nie zawsze jest w stanie przyjąć nas w ten sam dzień, a wizyta prywatna jest droższa od konsultacji lekarskiej online.        

Na koniec warto dodać, że e-zwolnienie wystawiane jest również w ramach opieki nad chorym dzieckiem lub schorowanym, dorosłym krewnym, którym nie ma kto się zająć.

Najczęściej czytane

Zwłoki 14-latka z Siedlec w pensjonacie w górach. Czy to ojciec zabił syna?

To przedsiębiorca z Siedlec miał zamordować swojego 14-letniego syna...

Łuków: Nie żyje adwokat Łukasz Jończyk. Trwa zbiórka na pomoc rodzinie

Łukasz Jończyk zginął 10 lipca w wypadku drogowym. Tego...

Zderzenie w Broszkowie. Droga nieprzejezdna (aktualizacja)

Na DK2 w Broszkowie zderzyły się dwa samochody osobowe. Kierujący...

Ciąg dalszy sprawy z Brzezin – dziecko urodziło się żywe

Wykonano sekcję zwłok noworodka, którego ciało znaleziono w śmietniku...

Siedlce: Mama zagłodzonej Emilki jest poczytalna

Matka była świadoma swoich czynów, jest w pełni poczytalna,...

Sędzia Krzysztof Jakubik walczy o dobre imię

Po wstrząsającej informacji o siedleckim sędzi ekstraklasy, posądzanym o...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje