REKLAMA
3.6 C
Siedlce
Reklama

Jak zaplanować budżet domowy na nowy rok

Początek roku to nie tylko czas noworocznych postanowień, ale i okazja do planowania domowych finansów. Ustalenie spodziewanych dochodów i wysokości comiesięczny kosztów ułatwi przygotowanie się na nieprzewidziane wydatki i pozwoli na realne przymiarki do planów urlopowych. Podpowiadamy, jak mieć budżet domowy pod kontrolą.

Każdy z nas ma swoją strategię zarządzania finansami. Jedni idą na żywioł, licząc że jakoś to będzie, inni skupiają się tylko na kontrolowaniu „obowiązkowych” wydatków (czynsz, prąd, gaz itp.), a jeszcze inni skrupulatnie notują dochody i wydatki, by w każdej chwili wiedzieć, jakimi zasobami finansowymi dysponują. Ostatnia strategia jest nieco pracochłonna, ale pozwala wygospodarować nadwyżki finansowe, ogranicza stres w przypadku pojawienia się nieprzewidzianych wydatków, pozwala na większą swobodę w planowaniu „przyjemności”. 

Od czego zacząć planowanie domowego budżetu? 

Pierwszy krok, to pochylenie się nad osiąganymi dochodami i ponoszonymi wydatkami; zastanowienie się, czy można zwiększyć te pierwsze (np. poprzez wzięcie nadgodzin, poszukanie możliwości dorobienia poza miejscem zatrudnienia) i ograniczyć drugie (np. rezygnując z karnetu na siłownię, z którego rzadko korzystamy; obniżając abonament za telefon lub telewizję; wymieniając oświetlenie czy sprzęt agd na zużywające mniej prądu; doszczelniając mieszkanie, by ograniczyć koszty ogrzewania). 

Krok drugi, to oszacowanie, ile pieniędzy pozostanie nam po wszelkich niezbędnych wydatkach i zastanowienie się na co je przeznaczyć – na „przyjemności”, czy może na stworzenie rezerwy budżetowej, z której sfinansujemy ewentualne nieprzewidziane wydatki. 

Trzecim krokiem powinno być rozważenie różnych możliwości pomnażania posiadanych środków. Dziś nie ma już potrzeby biegania od banku do banku, by poznać ich oferty. Z pomocą przychodzą internetowe porównywarki finansowe, na przykład strona https://moneteo.com, na których w przejrzysty sposób przedstawiono parametry różnych produktów oferowanych przez instytucje finansowe. 

Czas na działanie 

Preferującym bezpieczne działania można polecić oszczędzanie na lokatach bankowych czy kontach oszczędnościowych. Zdecydowani na ryzykowniejsze pomnażanie kapitału mogą rozważyć zakup jednostek funduszy inwestycyjnych czy akcji, przy tej opcji przyda się ranking rachunków maklerskich. Ciekawym pomysłem może być kupno obligacji skarbowych, zwłaszcza tych, których oprocentowanie związane jest z inflacją. 

Każdemu przyda się zestawienie najlepszych programów autooszczędzania, które są dowodem na to, że oszczędzać można mimochodem, przy okazji codziennych wydatków.

Najczęściej czytane

Siedlce: Zderzenie w tunelu (aktualizacja)

Po godz. 22. w tunelu doszło do zderzenia samochodu...

Są wyniki sekcji zwłok kobiety potrąconej w centrum Siedlec

Do tego tragicznego zdarzenia doszło 5 listopada na ul....

Zwłoki 14-latka z Siedlec w pensjonacie w górach. Czy to ojciec zabił syna?

To przedsiębiorca z Siedlec miał zamordować swojego 14-letniego syna...

Potrącenie pieszego na pasach

Przed godz. 17 samochód osobowy potrącił przechodzącego przez pasy...

Siedlczanka straciła prawie 2 mln złotych!

Nieznany mężczyzna podający się za amerykańskiego biznesmena tak zmanipulował...

Wypadek w Chromnej! Droga jest już przejezdna

Po godz. 10 w miejscowości Chromna doszło do zderzenia...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje