Badania naukowe wskazują, że suplementacja kolagenem korzystnie wpływa nie tylko na stan skóry, włosów i paznokci, ale także na stawy. Dlatego tego typu produkty polecane są także osobom aktywnym fizycznie, uprawiającym sporty lub mierzącym się z kontuzjami.
W artykule tym znajdziesz informacje na temat substancji, które powinny znaleźć się w suplemencie z kolagenem, ponieważ korzystnie wpływają na stawy. Przyjrzymy się także popularnym kolagenom oraz sprawdzimy, ile powinno trwać jego przyjmowanie, byś wiedział, jaki kolagen na stawy wybrać dla siebie!
Doustne przyjmowanie kolagenu a stawy – co mówią badania?
Przyjmowanie doustne hydrolizatu kolagenu ma korzystny wpływ na stan chrząstki stawowe, ścięgien i więzadeł. Badanie naukowe pod kierownictwem Penn State University z Pensylwanii w USA dotyczące sportowców wykazało, że 24-tygodniowe przyjmowanie kolagenu wpłynęło na zmniejszenie bólu stawów. Warto tutaj zwrócić uwagę, że sportowy przyjmowali 10 gramów (10 000 mg) hydrolizaty kolagenu w płynie.
Również w Niemczech przeprowadzono badanie dotyczące redukcji bólu stawów podczas uprawiania sportu. Badane były młode osoby aktywne fizycznie, które przyjmowały przez 12 tygodni 5 gramów (5 000 mg) bioaktywnych peptydów kolagenowych. Wnioski? Przyjmowanie kolagenu znacząco redukuje ból kolan podczas uprawiania sportu, co może przełożyć się na efektywniejsze i lepsze treningi.
Kolagen na stawy – co powinien zawierać?
Suplementy z kolagenem na stawy zawierają nie tylko hydrolizaty kolagenu, ale także wiele innych składników, w tym witaminy oraz minerały. W kontekście korzystnego działania na stawy wskazuje się, że kolagen do picia czy w kapsułkach powinien zawierać przede wszystkim:
- witaminę C – kolagen przyjmowany doustnie jest rozbijany na peptydy i aminokwasy, a potem organizm syntezuje je do kolagenu, a w tym procesie niezbędną rolę odgrywa witamina C, która pełni zasadniczą funkcję w tworzeniu nowych wiązań kolagenowych lizyny i proliny;
- glukozamina – działa korzystnie na tkankę łączną, a w połączeniu z chondroityną wpływa na zwiększenie mazi stawowej, glukozamina zmniejsza także ból związany ze zwyrodnieniem stawów;
- chondroityna – działa przeciwzapalnie, ale co jest ważniejsze, zmniejszenie tarcia w stawie między jego ruchomymi częściami (powinna być łączona z glukozaminą);
- kwas hialuronowy – to główny składnik mazi stawowej, więc wpływa na prawidłowe funkcjonowanie stawów.
Wiele kolagenów na stawy zawiera także witaminę A, witaminy z gruby B oraz witaminę E. W niektórych suplementach znajdziemy także minerały, takie jak miedź, mangan czy cynk.
Popularne kolageny na stawy – jaki mają skład?
Najlepiej ocenianym kolagenem na stawy na stronie wybieramkolagen.pl jest Flex Empire. To suplement w saszetkach, który zawiera 3 000 mg hydrolizatu kolagenu rybiego Naticol. Dodatkowo znajdziemy w nim witaminę C, siarczan glukozaminy, kwas hialuronowy, mangan, MSM, ekstrakt z żywicy kadzidłowca i ekstrakt z imbiru – jedno opakowanie starczy na 30 dni.
Bardzo dużo dawkę hydrolizatu kolagenu Peptan® ma w swoim składzie Doppelherz System Kollagen 11.000 Plus – jest go aż 11 000 mg. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ w badaniach naukowych, w których potwierdzono korzystny wpływ kolagenu na obniżenie bólu stawów i kolan (przytoczyliśmy je na początku artykułu), podawano dawki kolagenu 10 000 mg oraz 5 000 mg!
Kollagen 11.000 Plus ma formę ampułek z płynem, w których oprócz hydrolizatu kolagenu zamknięto także chondroitynę, witaminę D, miedź, selen oraz witaminę C. Jedno opakowanie suplementu wystarczy na 30 dni.
Również Primabiotic Collagen Sport to gwarancja dużej dawki kolagenu – aż 10 000 mg hydrolizowanego kolagenu wołowego. To kolagen do picia o smaku ananasowym, w którego składzie znajdziemy także witaminę C, witaminy z gruby B, witaminę A, witaminę D, witaminę E, biotynę i krzem.
Z pewnością warto zwrócić uwagę także na suplement Kolagen PRO w postaci saszetek, których zawartość rozpuszcza się w wodzie. Wprawdzie ma nieco mniejszą dawkę hydrolizatu kolagenu rybiego (5 000 mg), ale niemieckie badania potwierdziły skuteczność takiej suplementacji.
Z drugiej strony jego olbrzymim plusem są dodatkowe składki, ponieważ znajdziemy tam zarówno witaminę C, jak i glukozaminę, siarczan chondroityny, kwas hialuronowy, a także biotynę, MSM< cynk, witaminę E oraz skrzyp polny.
Suplementacja kolagenem na stawy – ile powinna trwać?
W badaniach na temat doustnego przyjmowania kolagenu ich uczestnicy przyjmowanie go przez 12 oraz 24 tygodnie. Dlatego przyjmuje się, że suplementacja kolagenami na stawy przyniesie najlepsze efekty, gdy będzie trwała minimum 3 miesiące.
Oczywiście efekty mogą być już odczuwalne po paru tygodniach, ale najważniejsza w tej kwestii jest systematyczność, a więc również codzienne przyjmowanie kolagenu. Zaleca się także, by po zakończeniu kilkumiesięcznej suplementacji zrobić przerwę od przyjmowania kolagenu, by sprawdzić, czy ból stawów (kolan) zmniejszył się lub ustąpił.