Czy wiesz, że na rynku dostępne są cztery rodzaje pomp ciepła? Co więcej — gdy przyjrzeć się im dokładniej, każdy z nich ma dodatkowe warianty. Wybór odpowiedniego urządzenia trzeba więc uzależnić nie tylko od źródła ciepła, ale też warunków panujących na działce czy indywidualnych potrzeb użytkowników. Dowiedz się, który rodzaj pompy ciepła sprawdzi się w Twoim przypadku.
Ile jest rodzajów pomp ciepła?
Najczęściej wyróżnia się trzy rodzaje pomp ciepła. Są to pompy powietrzne, gruntowe i wodne. Różnią się one między sobą dolnym źródłem ciepła. W tym miejscu należy zrobić małą adnotację i wspomnieć, co to właściwie jest.
Dolne źródło ciepła to medium — powietrze, grunt lub woda — z którego pompa ciepła pobiera energię, którą następnie przetwarza w celu ogrzania budynku lub wody użytkowej. Każde źródło ciepła ma nieco inne właściwości i sprawdza się w innych warunkach. Na przykład powietrze jest łatwo dostępne i nie wymaga kosztownej instalacji. Z kolei woda cechuje się dużą efektywnością, jednak wodne pompy ciepła są najrzadziej wykorzystywane z uwagi na bardziej skomplikowany montaż i uzależnienie od wód gruntowych na działce.
Przetwarzanie ciepła pozyskanego z otoczenia w każdym rodzaju pompy wygląda dość podobnie. Cały proces jest możliwy dzięki czynnikowi chłodniczemu, który absorbuje ciepło z odnawialnego źródła energii. Następnie podgrzane chłodziwo, już w formie gazowej, trafia na sprężarkę, a później do skraplacza. Tam dochodzi do wymiany ciepła między gorącym czynnikiem chłodniczym a wodą w instalacji budynku. W tym samym czasie, gdy domownicy cieszą się ciepłymi kaloryferami, podłogówką albo podgrzaną wodą użytkową płynącą z kranów, czynnik chłodniczy wraca do stanu ciekłego w zaworze rozprężnym. Cykl może zacząć się od nowa.
Czym się różni pompa ciepła monoblok od split?
Chociaż zasadniczo każdy rodzaj pompy ciepła składa się z tych samych elementów, to mogą one być zbudowane w różny sposób. To sprawia, że pompy ciepła dzielą się na te typu split i typu monoblok.
W przypadku pompy ciepła monoblok takie podzespoły jak parownik, skraplacz, sprężarka czy zawór rozprężny znajdują się w jednej, kompaktowej jednostce zewnętrznej. Wewnątrz montowany jest tylko zasobnik oraz naczynie przeponowe . Z kolei pompa typu split dzieli te komponenty na dwie części: jednostkę zewnętrzną (zawierającą układ chłodniczy) oraz wewnętrzną (zawierającą układ hydrauliczny).
Te różnice w budowie implikują m.in. różne sposoby montażu. Pompa typu monoblok wymaga jedynie połączenia jednostki zewnętrznej z instalacją hydrauliczną w budynku natomiast wymaga dodatkowego zabezpieczenia przed zamarzaniem. Tymczasem split wymaga poprowadzenia rur z czynnikiem chłodniczym między jednostką zewnętrzną a wewnętrzną, co musi zrobić instalator posiadający uprawnienia F-gazy.
Na czym polega hybrydowa pompa ciepła?
Hybrydowe pompy ciepła Immergas to wyjątkowe urządzenia, które łączą działanie pompy ciepła (powietrznej typu split lub monoblok) z dodatkowym źródłem ogrzewania, jakim jest kocioł kondensacyjny. Stanowią więc unikalny rodzaj pomp ciepła. A jak działają w praktyce?
System działa w inteligentny sposób, automatycznie przełączając się między pompą ciepła a kotłem w zależności od warunków pogodowych, zapotrzebowania na ciepło oraz kosztów eksploatacji. Dzięki temu hybrydowe systemy grzewcze łączą zalety dwóch technologii oraz pozwalają na ogrzewanie tym, co w danym momencie bardziej się opłaca. Są szczególnie polecane do modernizowanych budynków, które mogą mieć większe zapotrzebowanie na moc grzewczą.
Połączenie pompy ciepła i kotła kondensacyjnego pozwala na obniżenie emisji zanieczyszczeń w porównaniu z samym kotłem gazowym. Użytkowanie tego systemu jest wygodne i mniej czasochłonne w porównaniu chociażby z kotłem węglowym czy na pelet, który wymaga składowania materiału i częstego czyszczenia popielnika. Natomiast hybrydowa pompa ciepła jest praktycznie bezobsługowa. Jej pracę można zautomatyzować, aby np. ogrzewanie włączało się o konkretnej godzinie albo wtedy, gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej preferowanej wartości.
Co jeszcze potrafią hybrydowe pompy ciepła takie jak Magis COMBO V2 od Immergas? Chociażby chłodzić pomieszczenia. Po zainstalowaniu klimakonwektora urządzenie może zyskać funkcję klimatyzatora. Bardzo istotne jest też to, że gwarancję producenta na nie można wydłużyć do 5 lat. Informacje o tym, jak to zrobić, są dostępne na stronie Immergas.
Artykuł sponsorowany