REKLAMA
23.8 C
Siedlce
Reklama

Jubileusz w siedleckiej Kolejówce

W siedleckiej Kolejówce obchodzono Jubileusz 60-lecia nadania szkole imienia generała Józefa Bema.

Uroczystość rozpoczęła się w katedrze siedleckiej. Mszę świętą sprawowali: ks. Łukasz Kwasowiec, ks. Grzegorz Suwała i ks. prałat Krzysztof  Baryga, który wygłosił homilię i poświęcił sztandar.

Na sztandarze szkoły zmieniono nazwę szkoły, gdyż od września 2023 r. siedlecka Kolejówka jest Zespołem Szkół Ponadpodstawowych nr 6 im. gen. Józefa Bema w Siedlcach.

Dalsza część jubileuszowych uroczystości miała miejsce w Centrum Kultury i Sztuki. Podczas uroczystości były występy artystyczne, przybliżono też historię szkoły. Był też koncert w wykonaniu Orkiestry Dętej działającej przy PKP PLK Zakład Infrastruktury w Siedlcach, pod batutą  Tomasza Gronowskiego; kierownikiem orkiestry jest Marek Cabaj. Orkiestra kolejowa od wielu lat współpracuje ze szkołą i towarzyszy społeczności szkolnej w ważnych świętach.

W uroczystości jubileuszowej uczestniczyli samorządowcy, politycy, pracownicy zaprzyjaźnionych ze szkołą firm i inni zaproszeni goście.

Jubileusz 60-lecia nadania imienia szkole to bardzo ważna chwila dla wszystkich.

Ta uroczystość była okazją do tego, aby przeszłość spotkała się z teraźniejszością. Trudno pozostać obojętnym wobec miejsca, w którym zostawia się część swojego życia. Szkoła od lat oferuje ciekawe, różnorodne kierunki kształcenia.

– Idziemy z duchem czasu i potrzebami rynku pracy. Rozwijamy się, zdobywamy doświadczenia, a nasze sukcesy widoczne są w wielu dziedzinach – mówi Monika Kowalczyk dyrektor szkoły.  – To wszystko jest efektem pracy wielu pokoleń, którym patronuje do dzisiaj generał Józef  Bem jako uosobienie odwagi, buntu i walki.

Po zakończonej części artystycznej uczestnicy uroczystości jubileuszowych mogli obejrzeć wystawę prac uczniów klas o kierunku grafika i poligrafia cyfrowa, na której połączono pamięć o patronie ze współczesną twórczością.

Zdjęcia: Aleksander Skums

Historia zaprezentowana na stronie szkoły:

Budynek szkoły przy ulicy Chopina w Siedlcach ma blisko stuletnią historię. Kiedy po odzyskaniu niepodległości przez Polskę uregulowano kształcenie kobiet, jeszcze przed budową obecnego obiektu w roku 1927 roku otwarto Średnią Szkołę Zawodową Żeńską. Budowa murów tej szkoły zakończyła się w roku 1939 i odtąd funkcjonowały w nim szkoły kształcące młodych ludzi w różnych zawodach. Kierunki kształcenia zależały od nakazów władz, ale odpowiadały też potrzebom i oczekiwaniom społeczeństwa. Radość nie trwała jednak długo, ponieważ w tym samym roku budynek zajęli Niemcy z przeznaczeniem na szpital polowy, a nauka odbywała się na tajnych kompletach poza obecnym adresem. W 1947 roku, już jako szkoła państwowa, rozpoczęło pracę Licem Gastronomiczne Żeńskie. W 1951 roku powołano Technikum Mechaniczne. To ta szkoła, znana wówczas jako „Mechanik”, i współistniejące z nią szkoły zasadnicze, wieczorowe, pomaturalne w latach 1951–1987 wykształciły dobrze przygotowanych do pracy specjalistów. Absolwenci tej szkoły pracowali i pracują w przemyśle, administracji rządowej i samorządowej, w szkolnictwie, zakładają także własne przedsiębiorstwa. Niektórzy wrócili do naszej szkoły jako nauczyciele.

         Od 1983 roku zmieniono profil nauczania w wyniku przekazania szkoły do resortu komunikacji, a następnie do Polskich Kolei Państwowych. Nieprzerwanie od tej pory szkoła kształci kadry na potrzeby PKP.

         W 1997 roku, wychodząc naprzeciw potrzebom społeczeństwa, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 uruchomiono VII Liceum Ogólnokształcące funkcjonujące 20 lat. W latach 2002–2010 w zespole szkół funkcjonowało także VI Liceum Profilowane, w którym kształcono w profilach: usługowo-gospodarczym, ekonomiczno-administracyjnym i elektrotechnicznym.

         Szkoła nieustannie dostosowuje się do zmian demograficznych i przeobrażeń gospodarczych w naszym kraju. W Technikum nr 6 powołanym w 2005 roku w zastępstwie funkcjonującego wcześniej Technikum Kolejowego otwarto nowe atrakcyjne kierunki. Od 2013 roku wyspecjalizowana kadra kształci przyszłych techników transportu kolejowego, od 2013 roku w zawodzie technika geodety, a od 2015 roku – technika cyfrowych procesów graficznych. Ten ostatni kierunek funkcjonuje od 2017 roku pod nową nazwą technik grafiki i poligrafii cyfrowej. Obecna nazwa szkoły to Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 6 im. gen. Józefa Bema w Siedlcach.

         Od 60 lat są dwa znaki łączności naszej szkoły z generałem Józefem Bemem: imię szkoły oraz pomnik znajdujący się na naszym terenie.

         Dlaczego Bem został patronem naszej szkoły? Był on nie tylko wielkim patriotą walczącym o wolność naszego kraju, ale także bojownikiem o niepodległość innych narodów zgodnie z romantycznym hasłem o wolność Naszą i Waszą. Dzięki swojemu talentowi militarnemu zyskał sławę i uznanie współczesnych, stając się bohaterem Polaków, Węgrów i Turków. Z naszym regionem związany był dzięki zwycięskiej bitwie pod Iganiami 10 kwietnia 1831 roku. Nie tylko był wzorem patriotyzmu, ale również inspirował przyszłe pokolenia swoją wiedzą techniczną, chęcią jej zgłębiania, otwartym umysłem i znajomością kilku języków. To dobry patron szkoły, autorytet dla młodych pokoleń.

         Dlatego też w 1964 roku Centralny Związek Spółdzielczości Pracy, któremu podlegało Technikum Mechaniczne podjął decyzję o nadaniu szkole imienia generała Józefa Bema. Postanowienie zaczęło obowiązywać 1 maja 1964 roku. W tym samym miesiącu dokonano odsłonięcia pomnika Józefa Bema. Szkoła i społeczeństwo Siedlec ufundowało pomnik generała jako widomy znak łączności historii naszego narodu z pokojowymi dążeniami, szczególnie akcentowanymi w tamtych czasach. 16 maja 1964 roku wmurowania aktu erekcyjnego i odsłonięcia pomnika dokonał ówczesny dyrektor szkoły Tadeusz Schajbe w otoczeniu przedstawicieli związku, partii, samorządowców, a także licznie zgromadzonej młodzieży oraz mieszkańców Siedlec. Na tle nowego pomnika chętnie robili sobie zdjęcia zarówno uczniowie, jak i mieszkańcy miasta.

         W 1974 roku szkoła ta miała już nie tylko patrona, ale również sztandar. Uchwałą Komitetu Rodzicielskiego Zespołu Szkół imienia gen. Józefa Bema w Siedlcach, podjętą w dniu 10 listopada 1972 roku, z okazji XXX-lecia Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i XX-lecia Technikum Mechanicznego postanowiono ufundować sztandar jako wyraz uznania za olbrzymi wkład pracy szkoły w rozwój życia gospodarczego i społecznego zarówno miasta, jak i kraju. Uroczystość wręczenia sztandaru nastąpiła wiosną 1974 roku. Po ceremonii wbicia gwoździ w drzewce sztandaru przewodniczący Komitetu Rodzicielskiego przekazał sztandar dyrektorowi szkoły Stanisławowi Klejcowi.

         Na przestrzeni lat zmieniała się struktura szkoły i jej nazwa – zmieniał się sztandar. 8 listopada 2006 roku odbyła się uroczystość poświęcenia sztandaru Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 im. gen. Józefa Bema w Siedlcach. Wzięli w niej udział znamienici goście: prezydent miasta Mirosław Symanowicz, radni miasta Siedlce, dyrektorzy siedleckich szkół i przedstawiciele Kuratorium Oświaty. Zaszczycił nas też swoją obecnością ambasador Węgier oraz biskup siedlecki Henryk Tomasik. Uroczyste ślubowanie złożył dyrektor szkoły Jerzy Celiński-Mysław, a także rodzice i uczniowie.

         W 2012 roku podjęto decyzję o przebudowie pomnika generała Józefa Bema. W trakcie prac demontażowych wydobyto akt erekcyjny pod budowę pomnika z 1964 roku. Dokument ten złożono w Szkolnej Izbie Pamięci, a jego kopię wmurowano w fundament nowego monumentu. Na froncie pomnika umieszczono element rzeźbiarski z poprzedniego monumentu. To płaskorzeźba popiersia generała Józefa Bema ze stosowną inskrypcją. Treściową głębię na pomniku stanowią słowa Eligiusza Kozłowskiego: Minęły dziesiątki lat, a pamięć o Bemie nie zaginęła. Pozostał na wieki bohaterem dwóch narodów, „krwawą gwiazdą Ostrołęki” dla nas Polaków, „Ojczulkiem Bemem” dla naszych braci z nad Dunaju i Cisy. Dopełnieniem są wyszczególnione miejsca bitew, w których brał udział Józef Bem: Iganie 10 IV 1831, Ostrołęka, Warszawa, Wiedeń, Siedmiogród.

         Uroczystość odsłonięcia pomnika generała Józefa Bema, 14 marca 2013 roku, była wielkim wydarzeniem w dziejach szkoły. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnili członkowie siedleckiej Orkiestry Kolejowej. Odsłonięcia pomnika patrona szkoły dokonali wiceprezydent miasta Siedlce Jarosław Głowacki i dyrektor szkoły Jerzy Celiński-Mysław. Następnie odczytano i wmurowano specjalnie przygotowany na tę okoliczność akt erekcyjny. Pamięć generała Józefa Bema uczczono minutą ciszy, następnie delegacja młodzieży złożyła pod pomnikiem wiązankę, zapaliła znicz i objęła wartę honorową.

         Jak opowiada dyrektor szkoły Monika Kowalczyk, pamięć o Patronie wciąż żyje. Sztandar z wizerunkiem Józefa Bema towarzyszy nam podczas szkolnych i innych uroczystości. Społeczność Szkoły celebruje Święto Patrona w rocznicę jego urodzin 14 marca lub w rocznicę bitwy igańskiej 10 kwietnia, bitwy, w której zasłużył się Józef Bem. Na przestrzeni lat organizowano w naszej szkole uroczyste akademie, sesje naukowe, konkursy wiedzy o Bemie, konkursy plastyczne, gry dydaktyczne, koncerty.

         Jednym z ciekawszych wydarzeń był koncert orkiestry siedleckiego garnizonu pod batutą absolwenta Technikum Mechanicznego kapitana Mirosława Rytla. Koncert odbył się w 2007 roku.

          – W marcu 2015 roku zainicjowaliśmy akcję „Pod pomnik marsz”. Po uroczystości ku czci Patrona, uczniowie z różnych klas wyruszyli z kijkami do nordic walking, pokonując trasę 4,5 km do Nowych Igań, pod pomnik upamiętniający zwycięską bitwę. Tam uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze. – Pomysł dotyczący akcji „Pod pomnik marsz” został zaakceptowany przez społeczność szkolną, dlatego od 2017 roku połączyliśmy szkolne święto patrona z obchodami kolejnych rocznic bitwy pod Iganiami – informuje Monika Kowalczyk. –  O patronie przypomina nam codziennie jego portret umieszczony na korytarzu szkoły. W Szkolnej Izbie Pamięci podziwiamy wykorzystywane wcześniej sztandary z wizerunkiem Józefa Bema. Z ciekawością patrzymy również na znajdujące się tam obrazy opisujące życie generała. Namalowała je w latach siedemdziesiątych osoba związana z naszą szkołą – stwierdza dyrektor.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Zmarł Artur Kozłowski

20 września 2024 r. zmarł Artur Kozłowski właściciel i...

Śmiertelny wypadek w gminie Suchożebry (AKTUALIZACJA)

1 lutego w miejscowości Sosna-Korabie około 20-letni mężczyzna kierujący samochodem bmw wypadł z drogi i wpadł na częściowo zadrzewioną łąkę.

Nie żyje 3-letnia dziewczynka, matkę aresztowano

W nocy z 1 na 2 sierpnia do jednego...

Społem PSS w Siedlcach buduje bloki…

Wielu siedlczan zastanawia się, co powstanie w miejscu budynków handlowych i przystanku dla busów przy ul. Sienkiewicza, nieopodal ronda św. Andrzeja Boboli. Już wiemy! Inwestor PSS Społem planuje wybudować w tym miejscu budynek mieszkalno-usługowy.

Wypadek w Stojadłach! Droga nieprzejezdna!

Na drodze krajowej nr 50 w miejscowości Stojadła doszło...

Siedlce: Upadek z wysokości

Podczas prac budowlanych przy ul. Konarskiego w Siedlcach doszło...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje