Leczenie kanałowe, zwane również endodontycznym, wykonywane jest w trakcie toczącego się w miazdze zęba stanu zapalnego. Zapalenie najczęściej pojawia się na skutek niewłaściwej higieny jamy ustnej, zaniedbania zębów i szerzącej się próchnicy. Na szczęście, istnieją sposoby na wyleczenie tak poważnego stanu, z uniknięciem ekstrakcji zęba.
Nowoczesna stomatologia sprawiła, że metoda ta jest bezbolesna, a pacjent w trakcie wizyty nie odczuwa dyskomfortu. Czym jest leczenie kanałowe? Czego spodziewać się podczas zabiegu? Jakie są przeciwwskazania do jego wykonania? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdują się w poniższym artykule.
Leczenie kanałowe — co to jest?
Leczenie kanałowe to usunięcie chorej miazgi, która znajduje się wewnątrz zęba. Po jej usunięciu stomatolog oczyszcza, wypełnia i uszczelnia kanał zębowy. Nieleczona, a niekiedy już martwa miazga może być przyczyną powstania ropy na korzeniu zęba, a w efekcie rozwoju ropnia, który z kolei uszkadza kości w okolicach zęba i wywołuje ból.
Leczenie kanałowe — jak wygląda?
Leczenie kanałowe zazwyczaj składa się z kilku wizyt u stomatologa. Jednak każdy przypadek jest inny i niekiedy wystarczy jedna wizyta, aby pozbyć się stanu zapalnego. Przed podjęciem decyzji o leczeniu kanałowym lekarz zleci wykonanie zdjęcia RTG, za pomocą którego oceni stan chorego zęba, kształt korzeni oraz głębokość, na jaką przylega próchnica. Sprawdza także reakcję zęba na zimno przy pomocy wacika nasączonego chlorkiem etylu. Jeśli ustali, że konieczne jest leczenie kanałowe — zostaje podane znieczulenie miejscowe. Dzięki niemu pacjent nie będzie odczuwał dyskomfortu i dolegliwości bólowych.
Leczenie rozpoczyna się od nacięcia otworu w części zęba i usunięcia miazgi. Następnie dochodzi do oczyszczenia, ukształtowania komory i kanałów zębowych. Jeśli wymaganych jest kilka wizyt, stomatolog umieści plombę, aby zabezpieczyć ząb. Na kolejnej wizycie dochodzi do usunięcia tymczasowej plomby, wypełnienia kanałów i komory miazgi zęba. Jeśli ubytek jest zbyt duży, niekiedy dochodzi do umieszczenia w zębie pręta. Końcowym etapem jest umieszczenie korony nazębnej.
Kiedy należy wykonać leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe jest tak naprawdę ostatecznością. Jeśli dojdzie do zapalenia miazgi w wyniku zaniedbania i rozszerzenia próchnicy — należy zdecydować się na tego typu metodę leczenia.
Nieodpowiednia pielęgnacja jamy ustnej, niewłaściwe szczotkowanie zębów przyczyniają się do rozwoju próchnicy, która negatywnie wpływa na zdrowie naszych zębów. Na początku przedostaje się w zębinę, a potem już tylko głębiej — aż do miazgi zęba. Wówczas pojawia się silny ból, który może trwać od kilku minut do nawet kilku godzin. Zazwyczaj nasila się w trakcie spożywanych słodyczy, gorących lub zimnych pokarmów, a także w momencie zmiany pozycji z pochylonej na leżącą. Jeśli w tym momencie pacjent nie uda się do stomatologa, musi zdawać sobie sprawę z tego, że prędzej czy później dojdzie do martwicy miazgi i zapalenia ozębnej. Próchnica z czasem może przedostać się do wierzchołka zęba, tym samym wywołując coraz silniejszy ból. W efekcie powstaje zapalenie okostnej i pojawienie się ropy. Wtedy najczęściej jest już za późno na uratowanie zęba i dochodzi do jego ekstrakcji, czyli całkowitego usunięcia zęba.
Leczenie kanałowe — przeciwwskazania do zabiegu
Nie wszystkie zęby nadają się do leczenia kanałowego. Ząb może zostać wyleczony za pomocą tej metody, jeśli nigdy wcześniej nie był poddany takiemu zabiegowi.
Leczenia kanałowego nie można przeprowadzić, jeśli:
- światło kanału zęba zostało zamknięte przez chorą i zwapnioną miazgę,
- ząb uległ pęknięciu pionowo lub poddziąsłowo,
- wokół zęba znajdują się znaczne ubytki kości,
- próchnica objęła korzenie zęba,
- zauważalne jest rozwidlenie korzeni zębowych.
Jeśli pacjent zauważy dolegliwości wskazujące na stan zapalny zęba — nie warto zwlekać z wizytą u stomatologa. Zęby pełnią bardzo ważną rolę w naszym organizmie i trzeba o nie dbać za wszelką cenę. Zdrowe i zadbane odpowiadają za estetyczny, piękny uśmiech i samopoczucie człowieka.