Lena i Władysław Grochowscy zostali honorowani Nagrodą im. Matki Teresy z Kalkuty za działania na rzecz uchodźców z Ukrainy. To kolejna prestiżowa nagroda za… dobroć.
„Mother Teresa Memorial Award for Social Justice” to wyróżnienie przyznawane od prawie dwóch dekad w Indiach przez Harmony Foundation. Honoruje osoby oraz organizacje, które działają na rzecz pokoju, równości i sprawiedliwości społecznej. To jedyna nagroda uznawana przez Generalną Siostrę Przełożoną zakonu Misjonarek Miłości, założonego w 1950 r. w Kalkucie przez Świętą Teresę.
-Jako orędownicy tolerancji i ideałów humanitarnych, państwo Grochowscy zjednoczyli środowisko biznesowe i społeczeństwo obywatelskie, aby pomagać osobom zmuszonym do przesiedlenia – napisano w uzasadnieniu wyboru laureatów. – Lena i Władysław Grochowscy są wzorem postawy odpowiedzialności za drugiego człowieka. Wykorzystali swój majątek i zasoby, aby wspierać innych ludzi w świecie pełnym nienawiści i ksenofobii. Ich oddanie na rzecz dobra wspólnego pokazuje, jak filantropia może prowadzić do znaczących zmian.
Laureaci przekazali na pomoc humanitarną około 7,5 mln dolarów, zapewniając ponad 800 tys. noclegów oraz kompleksowe wsparcie dla prawie 16 tys. osób uciekających przed wojną w Ukrainie. Oprócz noclegów i wyżywienia Fundacja Leny Grochowskiej zapewniła też wielu osobom wsparcie psychologiczne i pomoc w nauce języka polskiego czy w znalezieniu pracy. Wsparciem objęła także wiele osób z niepełnosprawnościami i w podeszłym wieku. Projekt realizowany jest nieprzerwanie od lutego 2022 r. we współpracy z wieloma partnerami publicznymi i prywatnymi, którzy udostępnili nieruchomości, zaadaptowane przez fundację na potrzeby długoterminowego zamieszkiwania przez uchodźców.
Wśród laureatów poprzednich edycji Nagrody im. Matki Teresy z Kalkuty znaleźli się m.in.: laureaci pokojowej nagrody Nobla – Dalajlama czy Malala Yousafzai, UNHCR, Międzynarodowy Czerwony Krzyż, Lekarze bez Granic, a także prezydenci, premierzy i ministrowie wielu państw oraz dyplomaci i działacze humanitarni z całego świata.
Nagrodę dla Leny i Władysława Grochowskich odebrali podczas uroczystości w Bombaju Aneta Żochowska (dyrektorka Fundacji Leny Grochowskiej) oraz wnuk laureatów Jan Grochowski. Przekazanie odznaczenia w ręce uhonorowanego małżeństwa nastąpi 2 grudnia w Warszawie, w trakcie konferencji z cyklu „Każdy człowiek ma prawo do godnego życia”, dotyczącej rozwoju mieszkań ze wsparciem dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Państwo Grochowscy nie mogli być w Bombaju, ale odczytano list od nich.
– Jesteśmy głęboko zaszczyceni, że znaleźliśmy się wśród laureatów Nagrody im. Matki Teresy z Kalkuty. To dla nas niezwykłe wyróżnienie, ale również zobowiązanie, które przypomina o prawdziwej wartości pracy na rzecz drugiego człowieka – pracy pełnej szacunku i niestrudzonego zaangażowania w budowanie bardziej sprawiedliwego świata… Żywimy przekonanie, że praca i bezpieczny dach nad głową są podstawowymi potrzebami człowieka i determinantami powrotu do godnego życia. To właśnie poprzez pracę odzyskujemy poczucie własnej wartości i sprawczości. Dlatego też to właśnie poprzez tworzenie miejsc pracy dla ludzi wykluczonych pomagamy im odzyskać poczucie wpływu na własne życie.
Warto przypomnieć, że rok temu Lena i Władysław Grochowscy otrzymali w Genewie jedno z najważniejszych wyróżnień za działalność humanitarną na świecie — prestiżową Nagrodę Nansena, przyznawaną przez Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców.
Relacja fotograficzna z uroczystości w Bombaju dzięki uprzejmości Fundacji Leny Grochowskiej.
Następna nagroda będzie już wkrótce za pomoc dla nielegalnych migrantów z Bliskiego Wschodu i z Afryki.
XDDD
żyjących w niewyobrażalnym ubóstwie (potomków zesłańców za walkę o Polskę), bo były słowa, że cyt. “Polski na to nie stać”.
Hańba – tak to skomentuję
(bo i tak nie wiem czy cenzura puści, bo dzisiaj prawdy pisać nie wolno)
Już podziękowali
a historia lubi…