Remont czy budowa domu zawsze wiążą się z dodatkową porcją śmieci, które nie pasują do żadnego “tradycyjnego” pojemnika na odpady. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Jak wybrać i zamówić kontener na gruz?
1. Gruz Warszawa – czym jest gruz?
2. Wywóz gruzu – gdzie możemy wyrzucić odpady po remoncie?
3. Kontener na gruz – jaka wielkość będzie najlepsza?
4. Wynajem kontenerów na odpady budowlane – jak zamówić?
Gruz Warszawa – czym jest gruz?
Podczas remontu czy budowy domu lub mieszkania pojawia się wiele różnych rodzajów śmieci, z którymi zazwyczaj nie mamy do czynienia. Potłuczone płytki, pustaki, resztka zaprawy, oleje, lakiery, silikony czy farby to odpadki, które nie wydają się pasować do żadnego z rodzajów kontenerów na śmieci, które zwykle mamy pod ręką. Odpady te zbiorczo nazywamy gruzem i są one osobną kategorią, o którą musimy zadbać w szczególny sposób. Wywóz śmieci po remoncie
Wywóz gruzu – gdzie możemy wyrzucić odpady po remoncie?
Odpady po remoncie nie mogą zostać przez nas wyrzucone do zwykłych kontenerów na śmieci. Dzieje się tak dlatego, że wiele z nich mogłoby zaszkodzić środowisku, a także nie wpisują się w klasyczny podział na tworzywa sztuczne, metale, papier i odpady zielone. Wywóz gruzu Warszawa musi więc odbyć się oddzielnie, w ściśle określonych warunkach. Wywóz odpadów po remoncie lub budowie przeprowadza się w specjalnych kontenerach, które musimy wynająć na czas prac. Wybrana przez nas firma podstawi pojemnik, a następnie odbierze go w wyznaczonym terminie i zadba o należytą utylizację wszelkich odpadów, włącznie z tymi potencjalnie niebezpiecznymi dla środowiska, jak na przykład lakiery, silikon czy resztki farby.
Kontener na gruz – jaka wielkość będzie najlepsza?
Kontenery na gruz mają różną wielkość i pojemność, dzięki czemu możemy dopasować wielkość zamawianej opcji tak, aby nie płacić za przewożenie powietrza, ani też z drugiej strony nie mieć problemu z nadmiarem śmieci. Do najpowszechniej występujących opcji zaliczymy:
- kontenery do 3 m2: przeznaczone na remont i do niewielkich prac budowlanych. Nie zajmują wiele miejsca i zwykle jest to również najtańsza opcja. Taki kontener sprawdzi się dla osób remontujących niewielkie mieszkanie lub wykonujących drobne prace w domu lub na posesji;
- kontenery od 3 do 6 m2: ta średnia opcja przeznaczona jest na większe remonty mieszkań oraz prace budowlane w obrębie domu. Zmieści średnią ilość odpadów i w większości przypadków jest to największa pojemność pojemnika na czysty gruz, jakiej potrzebuje osoba prywatna wykonująca prace w obrębie własnej posesji;
- kontenery powyżej 6 m2: duże kontenery to wybór przede wszystkim na place budowy oraz dla firm. Przeznaczone są do obsługi dużego terenu i mogą pomieścić bardzo dużo śmieci budowlanych. Zazwyczaj jest to też najdroższa opcja.
Wynajem kontenerów na odpady budowlane – jak zamówić?
Usługę wywozu gruzu powinniśmy zamówić jeszcze zanim zaczniemy prace remontowe. Musimy też zadbać o to, aby kontener miał gdzie stanąć. Musimy umieścić go tak, aby było nam wygodnie z niego korzystać, ale także aby nie przeszkadzał naszym sąsiadom ani nie stwarzał dla nikogo zagrożenia (szczególnie, gdy mieszkamy w bloku). Po zakończeniu prac musimy poinformować firmę, która podstawiła nam kontener, że można już go zabrać i przeznaczyć odpady do utylizacji. Pamiętajmy też, że jeżeli nie zdecydujemy się na zamówienie kontenera i będziemy próbowali wyrzucić nasze śmieci po remoncie do zwykłych pojemników, możemy zostać za to ukarani całkiem dużą karą finansową.