Zjawiska takie jak wojna na Ukrainie, wysoka globalna inflacja, a do niedawna także pandemia, powodują trudności po stronie przedsiębiorców, zwłaszcza z sektora MŚP. Jak w porę dostrzec symptomy kryzysu w firmie, jak sobie radzić w takiej sytuacji i gdzie szukać pomocy? Odpowiedzi na to pytanie można udzielić w wielu aspektach, dlatego podczas konferencji w Siedlcach mowa będzie o możliwościach wsparcia funduszowego, prawnego, psychologicznego, a nawet o tym, jak small-business może chronić się przez oszustami.
Konferencję podsumowującą dotychczasową pomoc dla polskich przedsiębiorstw, wynikającą z tzw. Dyrektywy Drugiej Szansy oraz prezentację planów kontynuacji wsparcia w ramach nowej perspektywy finansowej UE, organizuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Wydarzenie zaplanowano w gościnnych progach Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu w Siedlcach (ul. Żytnia 39, aula 08B) w dniu 7 grudnia, w godzinach 8.30-15.00. W konferencji można wziąć udział osobiście oraz w formie transmisji on-line.
Wydarzenie ma charakter wielowymiarowy, bo zawiera z jednej strony prelekcje poświęcone omówieniu dostępnych i planowanych instrumentów wsparcia przedsiębiorców znajdujących się w okresowych trudnościach, z drugiej zaś – punkty, w których eksperci i doświadczeni praktycy specjalizujący się w zagadnieniach restrukturyzacji przedsiębiorstw, psychologii biznesu, kryminalistyki, opowiedzą o doświadczeniach związanych z sytuacjami kryzysowymi w przedsiębiorstwach.
Program konferencji składa się z cyklu paneli i prelekcji. Po powitaniu uczestników przez p. Mikołaja Różyckiego – prezesa PARP oraz Macieja Fligera – dyrektora Biura Regionalnego PARP w Poznaniu, ruszy pierwszy panel dyskusyjny, który poprowadzi Paweł Kowalczyk. Temat brzmi: PARP – instytucja, która pomaga w trudnościach polskim przedsiębiorcom.
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) numer 2019/1023, tzw. Dyrektywa Drugiej Szansy, otwiera ścieżki pomocy dla przedsiębiorstw zmagających się z przejściowymi trudnościami gospodarczymi. Jaką rolę spełnia PARP, gdy przedsiębiorca znajdzie się na „biznesowym zakręcie” – warto o tym porozmawiać i dowiedzieć się o możliwościach uzyskania pomocy w trudnej sytuacji.
Przykładem takich działania pomocowego jest m.in. funkcjonowanie Punktu Informacyjnego Systemu Wczesnego Ostrzegania w Biurze Regionalnym PARP w Poznaniu. Głównym jego zadaniem jest prowadzenie ogólnopolskich działań informacyjnych o instrumentach i rozwiązaniach wdrażanych w ramach Dyrektywy 2019/1023 w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, umorzenia długów i zakazów prowadzenia działalności oraz w sprawie środków zwiększających skuteczność postępowań dotyczących restrukturyzacji. Właśnie w ramach tych działań organizowana jest siedlecka konferencja.
Należy przy tej okazji również wspomnieć o Polityce Nowej Szansy, czyli pierwszym dokumencie, który kompleksowo opisuje problematykę zarządzania przedsiębiorstwem w sytuacji kryzysowej. Zaproponowane w nim rozwiązania stworzono z myślą o właścicielach małych i średnich firm, narażonych na trudności na poszczególnych etapach prowadzenia biznesu. Oprócz ekspertów PARP, którzy opowiedzą o całym tym katalogu możliwości wsparcia, na konferencji z tematami istotnymi dla przedsiębiorców w okresowych trudnościach i praktycznymi podpowiedziami wystąpią też psychologowie, prawnicy, detektyw i dziennikarz ekonomiczny. Ponieważ dla właścicieli firm doświadczających kryzysów ważne jest też wsparcie mentoringowe – w jednym z paneli dyskusyjnych wystąpią działaczki Fundacji Firm Rodzinnych – organizacji z międzynarodowym doświadczeniem w realizacji projektu „Early Warning Europe”.
Pełną listę tematów i prelegentów, wśród których są doświadczeni praktycy, coachowie i mówcy, zawiera agenda dostępna między innymi poprzez stronę parp.gov.pl, w zakładce wydarzenia. Zapisy poprzez stronę konferencji bezpośrednio pod adresem: https://www.parp.gov.pl/component/parpevents/event/3304