REKLAMA
-0.6 C
Siedlce
Reklama

Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie w nowej odsłonie zachwyca (zdjęcia)

– Przez lata pandemii nie mogliśmy się pochwalić tym, co tu zostało zrobione – powiedział Sławomir Kordaczuk, dyrektor siedleckiego muzeum regionalnego. A mowa o Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie, jednej z filii siedleckiej placówki. I na pewno tym miejscem chwalić się trzeba.

Muzeum w nowej odsłonie, czyli po rewitalizacji, która kosztowała w sumie 3 mln zł, zachwyci każdego. Piękny dworek otacza rozległy park (17 tys. drzew i krzewów – w tym 160 gatunków), drewniany mostek łączy dwa stawy, na których powierzchni unoszą się nenufary, przepiękne alejki z urokliwymi ławeczkami kusza cieniem drzew, są wiaty na grilla i ognisko, w parku znajdujemy też rzeźbę „Stary Winiarz”, krzyż pandemiczny, dwie kapliczki oraz trzy pomniki: gen. Ludwika Kickiego, Stefana Żeromskiego i poległego w tej wsi 14 sierpnia 1920 r. żołnierza Wojska Polskiego Jana Konarskiego. Pomyślano także o dzieciach – gdy dorośli zechcą zwiedzać ekspozycje w dworku, ich pociechy mogą w tym czasie bawić się na placu zabaw. Wszystko jest przemyślane i dopieszczone w najdrobniejszym szczególe.

Zachwytu nie kryli goście, którzy przyjechali na otwarcie kompleksu muzealnego po rewitalizacji. Posłowie Kamila Gasiuk-Pihowicz i Marek Sawicki nie szczędzili pochwał. Marek Sawicki przekazał dyrektorowi Kordaczukowi album „Kresy” o kresowych ziemianach. Marszałek Adam Struzik oraz marszałkinie Ewa Janina Orzełowska i Elżbieta Lanc wspominali pierwsze pobyty w dworku w Dąbrowie. Nie kryli dumy i zadowolenia, że przekazane wsparcie z budżetu Mazowsza zostało świetnie wykorzystane. Wiele miłych słów dyrektor Kordaczuk usłyszał także od właścicieli dworów, których zaproszono na ceremonie otwarcia. A byli choćby państwo Gujscy, właściciele dworu w Gałkach, czy Małgorzata i Krzysztof Borkowscy, których dwór w Mościbordach to już jeden z najbardziej znanych obiektów w tej części Mazowsza. Udanej modernizacji gratulowała także Danuta Domańska z Zamku w Liwie.

Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie to już obowiązkowy punkt do odwiedzin. Nie tylko dla miłośników historii. Jest miejsce kojące zmysły, dodające energii, mimo że samo emanuje spokojem. Widać, z jaką miłością zadbano tam o każdy szczegół. Wszystkim pracownikom należą się słowa uznania. Warto dodać, że w dworku są pokoje do wynajęcia, nawet ze śniadaniem. A o dąbrowskich śniadaniach krążą już legendy (jeśli przygotowują je panie z tamtejszego KGW, które zadbały o poczęstunek podczas otwarcia, to kulinarne wrażenia są istotnie gwarantowane!).

W tym roku wstęp do zabytkowego kompleksu kosztuje 1 zł. Warto to wykorzystać i odwiedzić tak wyjątkowe miejsce.

10 KOMENTARZE
  1. Przed wyborami Gasiuk PiSowicz gotowa zmienić nick, ale na imprezach partii rządzącej raczej mało się odzywa, bo niewiele ma do powiedzenia.
    W Sejmie ma dużo do wykrzyczenia, więc pewnie ją jeszcze usłyszymy.

    Odpowiedz moderated
  2. należy jak zwykle uściślić: nie ma marszałkiń to członkinie zarządu, krzyż pandemiczny nie jest w parku, za złotówkę można zwiedzić tylko park,

    Odpowiedz moderated

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Zwłoki 14-latka z Siedlec w pensjonacie w górach. Czy to ojciec zabił syna?

To przedsiębiorca z Siedlec miał zamordować swojego 14-letniego syna...

Zaginęła Zuzanna Baryła

Dziewczyna wyszła z domu 19 listopada i do tej...

12-letnia dziewczynka odnaleziona

Dziewczynka dzięki napływającym informacjom została szybko odnaleziona. Zaginiona 12-latka odnaleziona...

Sędzia Krzysztof Jakubik walczy o dobre imię

Po wstrząsającej informacji o siedleckim sędzi ekstraklasy, posądzanym o...

Siedlce: Mama zagłodzonej Emilki jest poczytalna

Matka była świadoma swoich czynów, jest w pełni poczytalna,...

Kierujący Hyundaiem wypadł z drogi

W Kośminach (gmina Siennica) 29-letni kierowca Hyundaia, na łuku...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje