REKLAMA
10.9 C
Siedlce
Reklama

Pod znakiem jubileuszy i fotografii Janusza Gajosa (wideo)

16 października rozpoczyna się X Festiwal Nauki i Sztuki w Siedlcach. Przez pierwsze trzy lata ta popularyzująca naukę impreza była organizowana pod nazwą Festiwal Nauki. Trzy lata później do nauki w nazwie festiwalu dołączyła sztuka. W tym roku, wyjątkowym choćby ze względu na liczbę jubileuszy – 40-lecie AP, 30. rocznica wyboru Karola Wojtyły na Papieża i 10. edycja samego festiwalu, będzie obfitował w spotkania zarówno z twórcami odkryć naukowych, jak i dzieł sztuki.

Rozpocznie się wykładem "Z abstrakcją na Ty", zakończy koncertem uczniów i pedagogów Zespołu Szkół Muzycznych w Siedlcach. W niezwykle bogatym programie tegorocznych 4-dniowych spotkań z  nauką i sztuką są m.in. takie perełki, jak wykłady dr Grażyny Majkowskiej z Instytutu Dziennikarstwa UW w Warszawie "Język mediów jako wzór czy antywzór polszczyzny?" czy ks. dra Grzegorza Stolarskiego z Katedry Filozofii na Wydziale Humanistycznym AP "Karol Wojtyła – klucz do Jego filozofii". Prof. Zbigniew Lisowski z Katedry Historii Literatury Polskiej na Wydziale Humanistycznym AP omówi z kolei "Wizje walki powstańczej w poezji Zbigniewa Herberta".

O Sekretnym życiu pająków opowie ich znawca nad znawcami, czyli prof. Marek Żabka z Katedry Zoologii w Instytucie Biologii AP. Osoby zainteresowane tematem będą mogły wziąć udział w bloku zajęć ćwiczeniowych, związanym tematycznie z wykładem. Poprowadzą go: dr Marzena Stańska, dr Izabela Hajdamowicz, dr Joanna Gardzińska, dr Barbara Patoleta, dr Piotr Jastrzębski z Katedry Zoologii w Instytucie Biologii oraz studenci biologii. Na prowadzonych przez nich zajęciach będzie można się dowiedzieć, czym się różni pająk od owada?, poznać budowę pajęczej sieci oraz poznać odpowiedzi na pytania skąd się bierze „babie lato?” i czy pająki tańczą? Zgłoszenia są przyjmowane pod numerami telefonów: 025 643 12 09, 025 643 13 58, 643 12 01.

Dr Krzysztof Kmieć z Katedry Farmakognozji Collegium Medicum na Uniwersytecie Jagiellońskim opowie o "Kasztanowcach w: terapii, sztuce i architekturze". Otworzy też wystawę "Przyrodniczy ekslibris". Na gości wernisażu będzie czekała smaczna i zdrowa niespodzianka. Osoby, które zechcą mieć własne ekslibris – będą mogły wykonać go w szkole ekslibrisu dra Krzysztofa Kmiecia.

Brama Księżnej Ogińskiej z kolei zaistnieje na festiwalu dzięki mgrowi Piotrowi Ługowskiemu z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie, doktorantowi Instytutu Sztuki PAN, który przedstawi ją jako nierozpoznane dzieło Szymona Bogumiła Zuga.

Śpiochów oraz osoby mające kłopoty ze snem nie trzeba namawiać na udział w prelekcji "Jak śpią Polacy? A jak studenci?" eksperta ds. snu, siedlczanina, dra Michała Skalskiego psychiatry i neurofizjologa z Kliniki Psychiatrii AM w Warszawie.

Z pewnością dużym zainteresowaniem będzie się też cieszyła projekcja nagrodzonego Oskarem filmu Ala Gore’a (współlaureata Pokojowej Nagrody Nobla) „Niewygodna prawda”. Tuż po niej prof. Ludwik Tomiałojć poprowadzi dyskusję na temat zmian klimatycznych, spowodowanych globalnym ociepleniem.

Nie tylko kinomanów przyciągnie też niczym magnes wernisaż wystawy fotografii Janusza Gajosa. Więcej o fotograficznym hobby znanego i lubianego aktora będzie można się dowiedzieć na spotkaniu autorskim. (opr. Ana)

Program X Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach

Czwartek, 16 października

Aula Instytutu Biologii AP, ul. B. Prusa 12

11.00–12.00 Prof. Jan Madey, Uniwersytet Warszawski, wiceprzewodniczący Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, przewodniczący Rady ds. Edukacji Informatycznej i Medialnej przy Ministrze Edukacji. Z abstrakcją na Ty. Wykład inaugurujący X Festiwal Nauki i Sztuki.
12.00–13.00 Prof. Andrzej Grzywacz, SGGW w Warszawie, przewodniczący Wydziału V Nauk Rolniczych, Leśnych i Weterynaryjnych PAN, Dr h. c. Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. „Drzewa nasze ojczyste!… Pomniki nasze!”.

40 lat Akademii Podlaskiej   
30. rocznica wyboru Kardynała Karola Wojtyły na Papieża Jana Pawła II

Plac przed Pałacem Ogińskich, ul. Konarskiego 2
13.30–14.15 Posadzenie dębu „Popularyzator Nauki” dla upamiętnienia 40. rocznicy założenia uczelni w Siedlcach, pracującej dziś pod nazwą Akademia Podlaska (symboliczne rozpoczęcie roku jubileuszowego AP).

W certyfikacie zostanie zapisane, że posadzony dąb pochodzi z limitowanej serii sadzonek poświęconych przez papieża Benedykta XVI, i że został posadzony na chwałę Uczelni w 40. rocznicę jej powołania. Zaznaczone zostanie też to, że posadzenie drzewka miało miejsce w 30. rocznicę wyboru Kardynała Karola Wojtyły na papieża, w 15. rocznicę powołania Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, w roku 10. edycji Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach i 10. rocznicy powstania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Punkt programu przygotowany we współpracy z Nadbużańskim Parkiem Krajobrazowym, Nadleśnictwem Siedlce, Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Auto Podlasie Sp. z. o.o., Autoryzowany Dealer Toyota Motor Poland CO. LTD.

Plac przed Pałacem Ogińskich, ul. Konarskiego 2

„Toyota sadzi drzewa”

13.00–15.00 Nauka w służbie motoryzacji. Toyota – prośrodowiskowe i prokonsumenckie działania Firmy. Spotkanie ze specjalistami z Toyoty i ekspozycja nowości motoryzacyjnych tej firmy.

Sala Biała Miejskiego Ośrodka Kultury, ul. Pułaskiego 6

16.00–17.00 Dr Grażyna Majkowska, Instytut Dziennikarstwa UW w Warszawie. Język mediów jako wzór czy antywzór polszczyzny?
17.00–18.00 Ks. Dr Grzegorz Stolarski, Katedra Filozofii na Wydziale Humanistycznym AP. Karol Wojtyła – klucz do Jego filozofii.

Rok 2008 – Rokiem Zbigniewa Herberta

18.00–19.00 Prof. Zbigniew Lisowski, Katedra Historii Literatury Polskiej na Wydziale Humanistycznym AP. Wizje walki powstańczej w poezji Zbigniewa Herberta.

Piątek, 17 października

Aula Instytutu Biologii AP, ul. Prusa 12

9.00–9.45 Prof. Bogumił Leszczyński, Katedra Biochemii i Biologii Molekularnej AP. Bioróżnorodność wokół Zwrotnika Koziorożca.
10.00–10.45 Prof. Marek Żabka, Katedra Zoologii w Instytucie Biologii AP. Sekretne życie pająków. (patrz zajęcia ćwiczeniowe „Arachnologia bez tajemnic”).
11.00–11.45 Dr Cezary Tkaczuk, Katedra Ochrony Roślin w Instytucie Agronomii AP. Owadomorki (Entomophthorales) – doskonali mordercy w świecie grzybów.
12.00–12.45 Dr Sylwia Oleszczuk, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie. GMO w pigułce, czyli co warto wiedzieć o genetycznych modyfikacjach organizmów.
13.00–13.45 Prof. Krzysztof Motyka, Katedra Socjologii Prawa i Praw Człowieka, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Instytut Administracji, Samorządu i Prawa AP. Prawo nie jest nudne! O kamieniach, zwierzętach, kobietach i aniołach w prawie.

Sala 203 i 228 w Instytucie Biologii AP

„Arachnologia bez tajemnic”

11.00–14.00 Blok zajęć ćwiczeniowych związany tematycznie z wykładem „Sekretne życie pająków”. Zgłoszenia pod telefonem: 025 643 12 09, 643 13 58, 643 12 01.

Morfologia, anatomia, ekologia i zachowanie się pająków; czym się różni pająk od owada?; budowa sieci; skąd się bierze „babie lato?”; czy pająki tańczą?; ochrona gatunkowa pająków i inne ciekawe zagadnienia omawiane poglądowo przez specjalistów w składzie: dr Marzena Stańska, dr Izabela Hajdamowicz, dr Joanna Gardzińska, dr Barbara Patoleta, dr Piotr Jastrzębski z Katedry Zoologii w Instytucie Biologii oraz studentów biologii.

Budynek Biblioteki Głównej AP, ul. Ks. Jerzego Popiełuszki 9, sala 101 

15.00–15.30 Wręczenie nagród w festiwalowych konkursach.
15.45–16.15 Dr Krzysztof Kmieć, Katedra Farmakognozji Collegium Medicum, Uniwersytet Jagielloński. Przyrodniczy ekslibris. Wernisaż wystawy.
Dla gości wernisażu przygotowana będzie smaczna i zdrowa niespodzianka przez firmę zielarską KAWON z Gostynia.
16.20–17.05 Dr Krzysztof Kmieć, Katedra Farmakognozji Collegium Medicum, Uniwersytet Jagielloński. Kasztanowce w terapii, sztuce i architekturze.

Sala czytelni głównej, I piętro

17.30 Linoryt – szkoła ekslibrisu dra Krzysztofa Kmiecia.
Zajęcia warsztatowe, pt. „I Ty możesz mieć własny ekslibris, a więc go wykonaj!”.

Muzeum Regionalne w Siedlcach, ul. Piłsudskiego 1

18.00 Wręczenie Nagród Złotego Jacka.

Aula Instytutu Biologii AP, ul. Prusa 12

20.00–22.00 Projekcja nagrodzonego Oskarem filmu Ala Gore’a (współlaureata Pokojowej Nagrody Nobla) pt. „Niewygodna prawda”. Dyskusja nt. zmian klimatycznych spowodowanych globalnym ociepleniem. Prowadzenie dyskusji: Prof. Ludwik Tomiałojć.

Nie przegap innych piątkowych atrakcji programu, w tym koniecznie odwiedź wystawę „Eksperymentuj!, w sali Podlasie przy ul. Sienkiewicza 63. Szczegóły w dalszej części programu.

Dziękujemy za uczestnictwo w piątek. Zapraszamy na sobotę. 
 
Sobota, 18 października

Światowy Rok Planety Ziemia!

Aula Instytutu Biologii AP, ul. Prusa 12

Skąd czerpać energię?

9.00–9.45 Prof. Ludwik Tomiałojć, Uniwersytet Wrocławski. Energetyka obywatelska oparta na źródłach odnawialnych sposobem na hamowanie zmian klimatu.
10.00–10.30 Mgr inż. Urszula Gadomska, Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego. Oddział Terenowy w Siedlcach. Możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii w województwie mazowieckim.
10.40–11.20 Mgr inż. Izabela B. Toborowicz, Katedra Agronomii na Wydziale Rolnictwa i Biologii, SGGW w Warszawie. Czy trawy są kaloryczne? Trawy C4 jako źródło biomasy.

Środowisko a rolnictwo

11.45–12.30 Prof. Zygmunt Litwińczuk, Katedra Hodowli Bydła, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Dr h. c. Akademii Podlaskiej. Biologiczne i środowiskowe uwarunkowania produkcji mleka i jego właściwości odżywczych.
(zobacz impreza towarzysząca „Firmy z certyfikatem jakości”- stoiska promocyjne firm mleczarskich).
12.45–13.30 Prof. Krzysztof Jakubowski, Muzeum Ziemi PAN, Warszawa. Ochrona dziedzictwa geologicznego Ziemi.
13.45–14.30 Prof. Stanisław Czachorowski, Katedra Ekologii i Ochrony Środowiska Uniwersytet Warmińsko Mazurski w Olsztynie. Chruściki, czyli zawodowcy i amatorzy w poszukiwania złota i zmian klimatu.

Aula Instytutu Biologii, ul. Prusa 12

Architektura, kultura, przyroda, piękno…

15.30–16.00 Wręczenie Medali Mazowieckiej Niezapominajki – VI edycja.
16.05–17.15 Dr Andrzej Janusz Korbel. Towarzystwo Ochrony Krajobrazu w Hajnówce. Mapa kulturowa regionu Puszczy Białowieskiej.
17.20–18.05 Mgr inż. arch. Andrzej Bakiera, LINIARS. Place. Walory i absurdy przestrzeni publicznej.
18.15–18.45 Mgr Piotr Ługowski, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Warszawie, doktorant Instytutu Sztuki PAN. "Brama Księżnej Ogińskiej"- nierozpoznane dzieło Szymona Bogumiła Zuga.
19.00 Dr Paweł Świątkiewicz, Klinika Ortopedii Szpitala Uniwersyteckiego w Białymstoku. Biebrza i okolice. Gawęda przyrodnicza.

Jeśli wystawy „Eksperymentuj!” nie udało Ci się odwiedzić wczoraj, pójdź koniecznie dziś. Będzie czynna także jutro. Warto też wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez Fundację BioEdukacji i Szkołę Festiwalu Nauki w Warszawie. Obejrzysz własne DNA! Przeczytaj program do końca. Jest w czym wybierać.

Niedziela, 19 października

Aula Instytutu Biologii, ul. Prusa 12

Spotkania z medycyną, fizyką, przyrodą, muzyką i sztuką

9.00–9.45 Dr Paweł Świątkiewicz, Klinika Ortopedii Szpitala Uniwersyteckiego w Białymstoku. Zabiegi rekonstrukcyjne w chirurgii ręki.
9.50–10.35 Dr Michał Skalski, Klinika Psychiatrii AM w Warszawie. Jak śpią Polacy? A jak studenci?
10.40–11.20 Dr n. med. M.B.A. Adam Marcheluk, Oddział Urologiczny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Siedlcach. Nowatorskie metody w urologii.
11.30–12.15 Dr Leszek Marek Krześniak, Gabinet Medycyny Naturalnej w Warszawie. 

Jak metodami naturalnymi zapobiegać chorobom układu krążenia?

12.30–13.15 Dr Stanisław Bajtlik, Centrum Astronomiczne PAN im. Mikołaja Kopernika w Warszawie. O czasie.
13.25–14.10 Dr hab. Andrzej Wysmołek, Konrad Nesteruk, Instytut Fizyki Doświadczalnej, Uniwersytet Warszawski. Energia słoneczna – nadzieja dla świata?
14.15–15.00 Konrad Nesteruk, student Wydziału Fizyki, Uniwersytet Warszawski. LHC – machina złotego wieku fizyki.

Akademicka Galeria Fotografii AP, ul. Sienkiewicza 51
15.00–15.30 Fotografie Janusza Gajosa – wernisaż wystawy fotograficznej z udziałem Autora.

Aula nr 3, ul. 3 Maja 52
15.40
Z Januszem Gajosem o fotografii – spotkanie autorskie.

Sala Biała Mieskiego Ośrodka Kultury, ul. Pułaskiego 6
18.00–19.00 Koncert uczniów i pedagogów Zespołu Szkół Muzycznych w Siedlcach.

Zakończenie Festiwalu. Następny rozpoczynający drugą dziesiątkę za rok – 15-18 października 2009. Już można składać propozycje do programu. Zachęcamy!

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

26-latek zjechał z drogi i uderzył w drzewo

29 października około godziny 18.30 między Konorzatką a Adamowem...

Co się stało z parkingiem przy cmentarzu?

Odwiedzający nie kryją oburzenia. Brak miejsca do zaparkowania. Odwiedzający groby...

Nowa dyrektor w SPZOZ

Siedlecki SPZOZ ma nową dyrektor. Została nią dotychczasowa księgowa...

Siedlce: podatki w górę

Radni miejscy zdecydowali o podwyżce stawek podatków o nieruchomości...

Marcin Celiński odwołany z funkcji dyrektora Sokołowskiego Ośrodka Kultury

Dziś burmistrz miasta Sokołów Podlaski, Iwona Kublik, podjęła decyzję o odwołaniu Marcina Celińskiego z funkcji dyrektora Sokołowskiego Ośrodka Kultury.

Łosice: 10-latek wtargnął na pasy i został potrącony przez autobus

Na ul. Kolejowej w Łosicach 10-latek jadący na rowerze po chodniku, nagle wtargnął na przejście dla pieszych

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje