REKLAMA
1.6 C
Siedlce
Reklama

Powstanie 18 Brygada Zmotoryzowania

W Siedlcach Mariusz Błaszczak podpisał decyzję o formowaniu 18 Brygady Zmotoryzowanej. Będzie to czwarta brygada podległa 18 Dywizji Zmechanizowanej, uzupełni ona linię obrony na wschodniej flance NATO.

Oprócz zadań bojowych, brygada będzie wsparciem lokalnej społeczności w sytuacjach kryzysowych.

– Chodzi o to, by skutecznie odstraszyć agresora – mówi Mariusz Błaszczak minister Obrony Narodowej. – Władcy Kremla postanowili odbudować imperium rosyjskie, aby to zatrzymać, budujemy silne Wojsko Polskie, a 18 Dywizja Zmechanizowana należy do tych najważniejszych na mapie bezpiecznej Polski. Zadaniem Wojska Polskiego jest zamknięcie bramy brzeskiej.

Minister wspomniał też o perspektywie zakupu 500 wyrzutni rakiet HIMARS i 96 śmigłowców bojowych Apache.

Dotychczas 18 Dywizja Zmechanizowana składała się z 3 brygad, 4 pułków i 2 batalionów. Obecnie polskie dywizje przechodzą na stosowany w USA system czwórkowy, co oznacza, że każda z nich będzie się składać z czterech brygad, a brygady z czterech batalionów.

W skład 18 Dywizji Zmechanizowanej wchodzą trzy brygady, Warszawska Brygada Pancerna, która mieści się w Wesołej a jej batalion zlokalizowany jest w Białej Podlaskiej, w bazie niedawno przejętej przez wojsko. Biała Podlaska stanowi pierwszy element oporu, odstraszania jeśli chodzi o obecność Wojska Polskiego, 19 Brygada Zmechanizowana z siedzibą w Lublinie, której zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo Lubelszczyzny i 21 Brygada Strzelców Podhalańskich z siedzibą w Rzeszowie. Dzisiaj rozpoczęło się formowanie czwartej brygady.

 – 5 lat temu rozpoczęliśmy formowanie 18 Dywizji Zmechanizowanej. Dzisiaj 18 Dywizja jest najszybciej i najlepiej rozwijającym się związkiem taktycznym w siłach zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – informuje gen. bryg. Arkadiusz Szkutnik dowódca 18 DZ. –  Jest nas w szyku 13 tys. żołnierzy i ciągle się rozwijamy. Jesteśmy dyslokowani do wschodniej i południowo-wschodniej części Polski od Łomży po Kotlinę Kłodzką. Obszar odpowiedzialności znajduje się na terenie 4 województw i 13 garnizonów.

Jak mówi dowódca – 18 Dywizja to przede wszystkim nowoczesny sprzęt, czołgi Abrams, wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe Chunmoo. Przeciwlotnicze systemy rakietowe Mała Narew, Poprad, Piorun, nowoczesne transportery opancerzone i wiele innych.

Dzisiejsza decyzja o formowaniu 18 Brygady Zmotoryzowanej jest dopełnieniem potężnych zdolności bojowych 18 DZ ale również uzupełnieniem nowoczesnych struktur organizacyjnych. System czwórkowy wzorowany na jednostkach bojowych armii Stanów Zjednoczonych zwiększa potencjał i możliwości bojowe jednostek wojskowych.

18 Brygada Zmotoryzowana formowana będzie od podstaw w dwóch etapach. Pierwszy to lata 2023-2025, drugi 2026-2030. Siedzibą jej dowództwa będzie położona w województwie lubelskim Poniatowa, ale całość jej sił zostanie dyslokowana w pięciu garnizonach. Poza Poniatową będą to: Gniewczyna Łańcucka (gdzie znajdzie się m.in. dywizjon artylerii rakietowej z wyrzutniami Chunmoo), Sobieszyn, Radzyń Podlaski oraz Wólka Gościeradowska.

Docelowy stan to 6 tys. żołnierzy i dedykowany sprzęt brygadzie najnowocześniejsze czołgi Abrams już w docelowej, najnowocześniejszej wersji M1A2 SEPv3, wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe Chunmoo, armatohaubice K9. Zestawy przeciwlotnicze Poprad, Piorun.

W 2030 roku 18 Dywizja Zmechanizowana osiągnie pełną zdolność bojową. Stan bojowy dywizji będzie liczył 21 tys. żołnierzy. To potężna siła odstraszania, ale i potężna siła bojowa. Będą to 4 brygady ogólnowojskowe w tym brygada pancerna, brygada artylerii, trzy pułki oraz trzy samodzielne bataliony.

– Służba w 18 Dywizji Zmechanizowanej to wielki honor, zaszczyt, ale i potężne wyzwanie i odpowiedzialność. Jest to również wspaniała przygoda, Zwracam się przede wszystkim do młodych ludzi Wstępujcie w szeregi Żelaznej Dywizji – zachęcał gen. Szkutnik.

W uroczystości uczestniczyli: Mariusz Błaszczak minister Obrony Narodowej, gen, dyw. Arkadiusz Szkutnik dowódcza 18 DZ, gen. bryg. Dariusz Lewandowski zastępca dowódcy 18 DZ, gen. bryg. Dariusz Mndrala dyrektor Zakładu Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, Andrzej Kalinowski prezes zarządu AMW Synergia i Jacek Cieślikowski radny miasta stołecznego Warszawa.

10 KOMENTARZE
  1. Czy kotlina Kłodzka jest w południowo-wschodniej Polsce? Za moich czasów w wojsku dowódcy lepiej znali geografia

    Odpowiedz moderated
    • Jeśli nie chcesz utrzymywać własnego wojska, to będziesz utrzymywał obce. Chcesz tego?

      Odpowiedz moderated
  2. Misiewicz o był minister na miarę czasów. Nawet NATO się nie bał i Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO ze swoimi ludźmi zajął.

    29 września 2015 r. w Norfolk przedstawiciele 10 krajów, w tym państw założycieli, Polski i Słowacji, podpisali memorandum dotyczące utworzenia CEK. Centrum Eksperckie Kontrwywiadu miało być odpowiedzią na wojny hybrydowe, które od aneksji Krymu z Europą zaczęła prowadzić Rosja.

    Bartłomiej Misiewicz został pełnomocnikiem ministra obrony narodowej ds. utworzenia CEK NATO 17 grudnia 2015 r. Tę funkcję pełnił przez dwa tygodnie. Tyle zajęła mu rozprawa z Centrum.
    Antoni Macierewicz do akcji wysyłał człowieka, który w 2015 r. najpewniej po raz pierwszy widział okładki dokumentów niejawnych.

    Komisja Bartłomieja Misiewicza miała za zadanie znaleźć dowody na przestępstwa służb z czasów rządów PO. Nic z tego nie znalazła, a spór o Centrum zamienił się w awanturę o czytnik książek i pogniecione garnitury.
    Sam Misiewicz został przez CBA zatrzymany pod zarzutem korupcji po tym jak w grudniu 2016 objął funkcję członka rady nadzorczej spółki Energa Ciepło Ostrołęka oraz członka rady nadzorczej Polskiej Grupy Zbrojeniowej, mimo że nie posiadał ukończonego kursu dla członków rad nadzorczych i skończonych studiów.

    Dodać tutaj trzeba, że sierpniu 2016 został odznaczony Złotym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”, a MON wybiło specjalny medal na jego cześć.

    Ps. Swoją drogą w PIS lubią młodych pajaców – obecnie jest Szafarowicz, który niewiele się od Misiewicza rożni. Ciekawe kiedy zaczną odznaczać Oskarka za zasługi i wieszać na jego piersi medale.

    Odpowiedz moderated
  3. powstanie zmechanizowana brygada – chyba po to aby szybciej w razie wojenki władza mogła prysnąć za granicę jak we wrześniu 1939 roku, pod osłoną nocy czmychnęła do Rumunii

    Odpowiedz moderated

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Potrącenie kobiety na ul. Piłsudskiego. Nie udało się uratować życia kobiety (aktualizacja)

Na ul. Piłsudskiego, nieopodal Urzędu Miasta Siedlce doszło do...

Zginął młody mężczyzna. Wybuchy w stodole – nowe fakty!

W pożarze drewnianej stodoły w Ryczycy (gm. Kotuń) zginął 20-letni...

Autostradą z Siedlec do Warszawy

Już jutro, 18 grudnia, zostanie udostępniony do użytku 13-kilometrowy...

Pożar domu w Broszkowie

Dzisiaj w Broszkowie doszło do pożaru domu jednorodzinnego. - Jest...

Śmiertelne zderzenie w Mlęcinie (aktualizacja)

18 czerwca ok. godz. 18 w miejscowości Mlęcin na skrzyżowaniu drogi powiatowej 2212W Jakubów-Dobre z drogą gminną doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych.

Śmiertelny wypadek na Terespolskiej

Na ul. Terespolskiej doszło do zderzenia samochodu osobowego z motocyklistą.

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje